Ministra zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła rezygnację dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) Piotra Jabłońskiego i odwołała go z zajmowanego stanowiska - podał resort zdrowia w komunikacie.
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom jest wyspecjalizowaną agendą ministra zdrowia. Powstało w roku 2022 w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Alkohol w saszetkach jak mus dla dzieci
Rezygnacja Piotra Jabłońskiego może mieć związek z pojawieniem się w sklepach saszetek alkoholowych (alkotubek) przypominających tubki z musem owocowym dla dzieci.
Po nagłośnieniu sprawy premier Donald Tusk zapowiedział poszukiwanie metody, która pozwoli "zablokować proceder związany z alkoholowymi saszetkami".
"Nie ma miejsca na żadne negocjacje – tego typu zagrożenie musi zniknąć. A osoby, które do tego dopuściły, na pewno mogą spodziewać się konsekwencji" – mówił szef rządu.
Premier dodał, że "postawił na baczność wszystkich urzędników", którzy mają za zadanie znaleźć "absolutnie skuteczne metody przeciwdziałania temu procederowi".
Natomiast KCPU oceniło w wtorek, że sprzedawanie napojów alkoholowych w opakowaniach przypominających opakowania musów owocowych, popularnych wśród dzieci i młodzieży, jest "wysoce nieetyczne". W opublikowanym stanowisku KCPU stwierdziło, że należy rozważyć wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących pakowania i etykietowania napojów i produktów alkoholowych. Poinformowało, że we współpracy z Ministerstwem Zdrowia podejmuje kroki, by problem rozwiązać.
We wtorek wieczorem spółka OLV, producent saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey poinformowała, że wycofuje całą partię produktów z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.
"Żałujemy, że produkt Voodoo Monkey, pomimo że został wyprodukowany i oznaczony zgodnie z obowiązującymi przepisami, wzbudził negatywne i niezamierzone skojarzenia. W związku z tym zarząd spółki OLV podjął decyzję o niezwłocznym wycofaniu całej partii produktów z rynku i natychmiastowym wstrzymaniu produkcji. Przepraszamy za zaistniałą sytuację" - napisała spółka w oświadczeniu.
W środę w całym kraju prowadzone są kontrole w zakresie oznakowania i opakowania alkoholu w tubkach oraz miejsca i sposobu ich udostępniania konsumentom - podała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).
"Wszystkim nam w największym stopniu leży na sercu zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Dlatego wszystkie działania, które podejmujemy, mają na celu zabezpieczyć konsumentów przed niebezpieczeństwami prowokowanymi przez agresywny marketing, np. poprzez ekspozycję alkoholu, która może zmylić konsumenta co to tożsamości produktu" - podkreślono w komunikacie.
Rezygnacja Piotra Jabłońskiego z KCPU
Dr n. med. Piotr Jabłoński jest specjalistą zdrowia publicznego. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania w ochronie zdrowia a także certyfikowane szkolenie specjalizacyjne Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie terapii i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków. Doktoryzował się na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tytuł magistra zdobył na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Jabłoński jako dyrektor KCPU wywiadzie w lipcu 2022 r. mówił m.in. o potrzebie opracowania kompleksowej reformy lecznictwa uzależnień. Podkreślał, że "szatkowanie" systemu uzależnień na poszczególne grupy substancji, a szczególnie kwestii związanych z uzależnieniami behawioralnymi, jest działaniem na niekorzyść pacjentów.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP