Michał Kurtyka żegna się z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Jak poinformował podczas konferencji prasowej, wtorek jest ostatnim dniem sprawowania przez niego funkcji szefa resortu. - Praca w resorcie jest bardzo wymagająca, bardzo intensywna, często nieprzewidywalna, tutaj rodzina na tym traci - tłumaczył Kurtyka. Premier Mateusz Morawiecki poinformował później, że tekę ministra klimatu przejmie Anna Moskwa.
- Miałem zaszczyt służyć Polsce najpierw przez 2 lata jako wiceminister energii, następnie przez 2 lata jako wiceminister środowiska, sekretarz stanu w tym ministerstwie. To również okres, kiedy byłem przez rok prezydentem światowej konferencji klimatycznej, COP24. Przez ostatnie 2 lata to okres bardzo intensywnej pracy na stanowisku najpierw ministra klimatu, a następnie ministra klimatu i środowiska - mówił podczas konferencji prasowej Michał Kurtyka.
- Te ostatnie 2 lata to okres szczególnie intensywny, kiedy miałem zaszczyt uruchomić, wdrożyć strategiczne projekty dla naszego kraju (...), te projekty podnoszą jakość życia, tworzą nowe miejsca pracy, łączą ekologię z ekonomią. To ogromna praca, która została wykonana i nigdy nie kryłem, że rodzina jest dla mnie bardzo istotna, wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z panem premierem, z kierownictwem rządu - dodał.
Dopytywany o przyczyny odejścia, Kurtyka powtórzył, że rodzina jest dla niego bardzo ważna. - Praca w resorcie jest bardzo wymagająca, bardzo intensywna, często nieprzewidywalna, tutaj rodzina na tym traci, więc w tym kontekście, myślę, że kończymy bardzo ważny etap, jeżeli chodzi o uruchomienie prac ministerstwa - stwierdził.
- Dzisiaj jest ostatni dzień mojej pracy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - podkreślił ustępujący minister.
Kim jest Michał Kurtyka?
Michał Kurtyka został powołany na stanowisko ministra klimatu 15 listopada 2019 roku. Wcześniej, od lipca 2018 roku, pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska.
Był również Pełnomocnikiem do spraw Prezydencji COP24. Na to stanowisko został powołany pod koniec kwietnia 2018 roku. Od 2 grudnia 2018 roku przewodniczył negocjacjom podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach, w ramach którego przyjęty został Katowicki Pakiet Klimatyczny, określający wytyczne do działania i operacjonalizacji Porozumienia paryskiego.
W przeszłości był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii, gdzie - jak czytamy na stronie MKiŚ - był bezpośrednio odpowiedzialny m.in. za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii oraz realizację polityki klimatycznej.
Zmiany w rządzie
Według zapowiedzi Kancelarii Prezydenta we wtorek o godz. 17.00 prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie rządu. Zmiany były zapowiadane od czasu opuszczenia koalicji rządzącej przez Porozumienie Jarosława Gowina. Polityk odszedł z rządu - z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii - razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy, przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.
Źródło: TVN24 Biznes