Z kraju

Samorządy chcą nowych dróg. Proszą o 1,7 mld zł

Z kraju

ShutterstockRozpoczęła się realizacja I edycji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019

Do 16 urzędów wojewódzkich wpłynęło 1645 wniosków na ponad 1,7 mld zł na dofinansowanie rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej - poinformował w środę resort infrastruktury i budownictwa.

Jak poinformował resort w komunikacie zakończyła się procedura naboru wniosków o dofinansowanie i rozpoczęła realizacja I edycji Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Założenia programu

Program ma na celu udzielanie jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych w zakresie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych. Na bieżący rok na ten cel przeznaczono 800 mln zł, co pozwoli na dofinansowanie 492 zadań na drogach powiatowych i gminnych. - Cieszy skala zainteresowania samorządów udziałem w Programie, bo pokazuje to, że władze lokalne chcą zapewnić mieszkańcom nowoczesną infrastrukturę drogową. Dzięki wsparciu finansowemu rządu powstaną bardzo potrzebne i oczekiwane inwestycje, które pozwolą na wygodniejszy i bezpieczniejszy dojazd do pracy czy do szkoły - stwierdził cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Jak podano w komunikacie, ministerstwo infrastruktury i budownictwa przekazuje na bieżąco do resortu finansów składane przez wojewodów wnioski o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację Programu. "Resort finansów już wydał pierwsze decyzje o uruchomieniu środków. Na tej podstawie wojewodowie rozpoczęli etap podpisywania umów o dofinansowanie dla zadań znajdujących się na najwyższych pozycjach list rankingowych, zatwierdzonych przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa 19 stycznia 2016 roku" - napisano w komunikacie.

Strategicznym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu i efektywności sektora transportowego oraz zwiększenie dostępności transportowej przez tworzenie spójnej, zrównoważonej i przyjaznej użytkownikowi sieci drogowej w wymiarze lokalnym.

Zobacz. Policja zaczyna akcję wymierzoną w autostradowe zawalidrogi:

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: