Polka jedną z najlepszych studentek na świecie

Źródło:
tvn24.pl
Martyna Łuszczek o marzeniach
Martyna Łuszczek o marzeniachTVN24
wideo 2/6
Martyna Łuszczek o swoich marzeniachTVN24

Z pewnością marzeniem chyba każdego naukowca, który zaczyna swoją karierę, jest Nagroda Nobla. To jest coś bardzo odległego, ale też coś, co gdzieś z tyłu głowy mi towarzyszy - stwierdziła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Martyna Łuszczek, jedna z najlepszych studentek na świecie.

Martyna Łuszczek to studentka Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. W minionym roku znalazła się wśród 50 najlepszych studentów świata w konkursie Global Student Prize 2024. To jednak nie koniec osiągnięć studentki z Polski, kształcącej się również na Massachusetts Institute of Technology.

- Raptem tydzień temu miałam przyjemność stanąć na scenie wyróżnionych w konkursie Polka XXI wieku. Jest to konkurs, w którym wyróżniane są Polki, które odniosły już sukces w swojej karierze zawodowej. Byłam też najmłodszą Polką, która na tej scenie stanęła i jedyną urodzoną po 2000 roku, wśród kobiet takich jak Otylia (Jędrzejczak - red.), znana pływaczka czy polska reżyserka "Chłopów" (Dorota Kobiela-Welchman - red.). No i właśnie wśród nich moja skromna osoba gdzieś tam przemknęła - mówiła na antenie TVN24.

Martyna Łuszczek o największych marzeniach

Pytana o największe marzenia, przyznała, że "jest ich całkiem sporo". - One cały czas rezonują gdzieś i tworzą się dalej. Moim największym chyba marzeniem jest to, aby te innowacje, które tworzę, mogły realnie służyć światu. Mam w głowie parę jeszcze takich wyróżnień, powiedzmy naukowych, które chciałabym w przyszłości osiągnąć. Z pewnością chyba marzeniem każdego naukowca, który zaczyna swoją karierę, jest gdzieś w przyszłości Nagroda Nobla. To jest coś bardzo odległego, ale też coś, co gdzieś z tyłu głowy towarzyszy mi przede wszystkim - powiedziała Martyna Łuszczek.

- Mam jeszcze w głowie parę stypendiów, ale głośno nie chcę jeszcze mówić o tym, więc zobaczymy, co przyniesie życie. Tak naprawdę chciałabym, aby to, co tworzę w tym momencie, to co buduję już od kilku dobrych lat, żeby to mogło realnie służyć społeczeństwu - powiedziała.

Opowiedziała również o swoich pierwszych osiągnięciach. - Będąc w drugiej klasie liceum, wraz ze swoim zespołem stworzyłam "aqua collector" - urządzenie do zbierania i utylizacji mikroplastiku z akwenów wodnych. Był to pierwszy i uważam, że bardzo przełomowy moment w mojej, powiedzmy, karierze naukowej, gdzie bardzo dużo się nauczyłam - od projektowania, tworzenia innowacji i takiego podejścia badawczego do tematu, który wówczas w całej Europie był tematem nowym i o którym się zbyt dużo jeszcze nie mówiło. Było to też wyjście naprzeciw potrzebom środowiska, które w tym momencie jest bardzo często degradowane, więc taka ekologiczna zajawka na to, aby właśnie rzeczywiście móc coś zmienić - mówiła.

- Moją pierwszą pracą była pomoc rodzicom na gospodarstwie rolnym, ale później już, mając lat 15, pracowałam jako kelnerka w domu weselnym, była też pomoc gdzieś tam w lokalnych inicjatywach, to było coś, co mi towarzyszyło też przez całe liceum. Tak naprawdę później aplikowałam na staż w KPRM, więc to się wszystko rozwiało jeszcze przez czas liceum właśnie - wymieniała, zapytana o swoje pierwsze doświadczenia zawodowe.

Jak godzić tak wiele obowiązków?

Martyna Łuszczek została również zaangażowania do pracy w Ministerstwie Cyfryzacji. - Po napisaniu matury miałam przyjemność wrócić właśnie do współpracy z administracją. Wcześniej byłam na stażu w GovTechu dla licealistów i dla studentów właśnie i bardzo szybko się okazało, że ta moja cyfryzacyjna zajawka i wiedza może być tutaj pomocna. Miałam przyjemność być najmłodszą w historii, polskiej asystentką ministra cyfryzacji właśnie i prowadziłam cyberlekcje. Jeździłam po Polsce po bardzo małych miejscowościach na wschodzie Polski i na zachodzie i prowadziłam właśnie te zajęcia z cyberbezpieczeństwa, z innowacji cyfrowych - opowiadała.

Łuszczek była również pytana o to, jak godzi tak wiele obowiązków. - Tak, rzeczywiście, wydaje mi się, że nie ma tutaj schematu, nie ma miejsca na schematy. Dodatkowo dochodzi mi praca, którą na co dzień muszę wykonywać, którą chcę też wykonywać zresztą, więc te dni są bardzo różnorodne i zaczynają się wraz ze wschodem słońca i kończą o późnych godzinach nocnych, ale jest to codziennie spotykanie mnóstwa inspirujących osób. Wiadomo, że to są też godziny spędzone w bibliotece bardzo często, również w godzinach mało ludzkich, ale to jest coś, co też mnie gdzieś napędza dalej. Naprawdę uważam, że moje życie jest wypchane ciekawymi spotkaniami, ciekawymi inicjatywami, które bardzo często też staram się już teraz wspierać, jako osoba, która może dalej zainspirować kogoś do działania - powiedziała.

Jedna z najlepszych studentek odniosła się również do sytuacji kobiet w dyscyplinie zdominowanej przez mężczyzn. - Ja się śmieję, że ja jak weszłam do tego obszaru, to nauczyłam się mocniej ściskać dłoń, wchodząc do pokoju pełnego mężczyzn. Oni bardzo często chcą sprawdzać wiedzę kobiet, zanim przystąpią do jakichś dalszych dyskusji. Właśnie wróciłam wczoraj do Warszawy z takiego hackathonu, gdzie było 130 programistów i w 99 procent byli to właśnie mężczyźni. I to było również w dużej mierze zabieganie o uwagę, udowadnianie tego, że słuchajcie, jestem dziewczyną, ale również mogę wam pomóc w tym obszarze. To jest naprawdę nie lada wyzwanie, do którego trzeba się przyzwyczaić z pewnością, trzeba mieć bardzo dużo odwagi i takiego zaparcia w sobie, żeby rzeczywiście przebić trochę ten sufit - powiedziała.

Martyna Łuszczek w TVN24
Martyna Łuszczek w TVN24TVN24

Przyszłość widzi w Polsce

Przyznała również, że jej ambicje i cele zmieniały się na przestrzeni czasu. - Gdy byłam dzieckiem, chciałam zbudować remizę, więc też niekonwencjonalnie marzyłam. I tak naprawdę cały czas to ewoluowało. Ja kończyłam liceum, ja chciałam zostać lekarzem. Dostałam się na medycynę w Gdańsku. I taki był mój właśnie plan, po czym okazało się, że nie, Martyna, twoje powołanie jest zupełnie gdzie indziej. I wydaje mi się, że to właśnie, że się odnajduję w tych różnorodnych obszarach i mogę osiągać wiele bardzo fajnych rzeczy, to jest duża ilość odwagi do tego, aby podążać za swoim sercem i zmieniać te decyzje, które nie są bardzo często łatwymi decyzjami - mówiła.

Martyna Łuszczek swoją przyszłość widzi w kraju. - Tak, z pewnością chciałabym zostać w Polsce. Moją największą inspiracją taką do działania zarówno w przestrzeni naukowej i biznesowej jest polski przedsiębiorca Rafał Brzoska, który też opiekuje się poniekąd moją karierą. Ja już zagwarantowałam, że w Polsce zostanę, bądź do Polski wrócę w momencie, w którym rozwinę swoje skrzydła. Na pewno będzie to miejsce, w którym będę chciała ten potencjał dalej wykorzystywać - powiedziała.

Autorka/Autor:mp/kris

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24