Discovery, Inc. poinformowało o możliwości podjęcia kroków prawnych wobec polskiego rządu za naruszenie polsko-amerykańskiego traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych. - Nie jestem w stanie ocenić, jakie potencjalne szkody mógłby ponieść Discovery, ale na pewno mówimy o dużych pieniądzach i konkretnym wyroku. To mogą być konkretne szkody dla polskiego Skarbu Państwa - ocenił na antenie TVN24 Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Sejm w środę przegłosował ustawę anty-TVN.
Discovery, Inc. w czwartek oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA, który sporządzono w Waszyngtonie dnia 21 marca 1990 roku.
"Notyfikacja o możliwym postępowaniu została 12 sierpnia 2021 r. przedłożona Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Priorytetem dla Discovery jest porozumienie z polskimi władzami, ale jeśli to się nie powiedzie, spółka uruchomi postępowanie arbitrażowe zgodnie z art. IX ust. 3 Traktatu i będzie dochodzić pełnego odszkodowania za naruszenia postanowień Traktatu" - czytamy w komunikacie.
Postępowanie arbitrażowe
- To próba polubownego, ale już jednak sądowego rozwiązania sporu między bardzo dużymi stronami. W tym wypadku jest to arbitraż między bardzo dużą korporacją międzynarodową a Polską - komentował w TVN24 Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Jak przypominał, takie przypadki już się zdarzały w przeszłości. - Polski rząd nawet w sprawach dotyczących sektora bankowego był w takich arbitrażach - raz zasądzany, dwa również przegrywał - wskazał Witucki.
Jak wyjaśniał, jest to droga wykorzystania trzeciej strony. - Nie polskiego, czy amerykańskiego systemu prawnego, tylko sądu arbitrażowego polubownego, ale który wydaje wiążące wyroki. Wyroki, które kończą się albo umorzeniem takiej sprawy, albo też zasądzonymi bardzo dużymi odszkodowaniami i takie przypadki były znane również w stosunku do polskiego rządu - zwrócił uwagę Witucki.
- Jest to realne zagrożenie, realnymi konsekwencjami finansowymi za nieprzestrzeganie praw inwestora, z którym w tej chwili mamy do czynienia w przypadku Discovery - podkreślił prezydent Konfederacji Lewiatan.
Zdaniem prezydenta Konfederacji Lewiatan mówimy o dużych pieniądzach. - Nie jestem w stanie ocenić, jakie potencjalne szkody mógłby ponieść Discovery, ale na pewno mówimy o dużych pieniądzach i konkretnym wyroku. To mogą być konkretne szkody dla polskiego Skarbu Państwa - ocenił Maciej Witucki.
- Wciąż mam nadzieję, że w tej ścieżce między Senatem i kolejnym posiedzeniem Sejmu ustawa anty-TVN jednak upadnie, ale gdyby ona nie upadła, to oczywiście właściciel, największy inwestor amerykański w Polsce, będzie szukał dróg prawnych. To jest normalne, tak robi każdy biznes w każdym miejscu na świecie i wtedy ewentualne wypłaty będą oczywiście z naszych kieszeni, bo to będą wypłaty ze Skarbu Państwa, czyli z naszych podatków - tłumaczył.
Sprawa koncesji dla TVN24
Jak powiedział, według Konfederacji Lewiatan to "jest naruszenie praw prywatnego inwestora". - To największa inwestycja amerykańska w Polsce, to są bardzo duże pieniądze. Te bardzo duże pieniądze muszą być zabezpieczane przez stabilny system państwa, w którym inwestujemy - stwierdził Witucki.
- Inwestor zakłada, że jeśli w którymś momencie włożył pieniądze - w tym wypadku w telewizję - to prawodawstwo dotyczące tej telewizji będzie stabilne i teraz raptem okazuje się, że po polskiej stronie, projektem poselskim (...) wartość jego inwestycji jednak potencjalnie spada, bo okazuje się, że inwestycja może spotkać problemy związane z przedłużeniem jej koncesji - zauważył.
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji. Wniosek w tej sprawie trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lutym ubiegłego roku, czyli 18 miesięcy temu. Do dzisiaj nie zapadło rozstrzygnięcie.
Konfederacja Lewiatan jest polską organizacją biznesową, która skupia ponad 4100 firm zatrudniających w sumie ponad 1 mln osób. Organizacja jest członkiem Rady Dialogu Społecznego.
Ustawa anty-TVN
W środę Sejm przyjął ustawę anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Nowe przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. Teraz przepisy trafią do Senatu.
Ustawa zwana lex TVN zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN