Kryzys demograficzny wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP
GUS o polskim PKB w 2023 roku
GUS o polskim PKB w 2023 rokuTVN24
wideo 2/7
GUS o polskim PKB w 2023 rokuTVN24

Jak wspierać polskiego ducha przedsiębiorczości, co zrobić, by Polska utrzymywała przewagę konkurencyjną oraz jakie decyzje makroekonomiczne są potrzebne dla zapewnienia trwałego wzrostu - to były główne tematy konferencji LSE SU Polish Economic Forum 2024, która odbyła się w Londynie. Adam Sawicki z TVN Warner Bros. Discovery zwrócił uwagę na wpływ kryzysu demograficznego na polską gospodarkę.

Doroczną konferencję LSE SU Polish Economic Forum organizowało LSE SU Polish Business Society, stowarzyszenie polskich studentów na London School of Economics. W tym roku odbyła się ona już po raz trzynasty w dniach 8-9 marca.

Agenda tegorocznej edycji Polish Economic Forum koncentrowała się wokół gospodarki, co ma związek z faktem, że w tym roku przypada 35. rocznica transformacji ustrojowej w Polsce, dzięki której dystans do krajów zachodniej Europy, jeśli chodzi o poziom życia, znacząco się zmniejszył. Uczestnicy panelu poświęconego konkurencyjności zgodzili się co do tego, że Polska ma wiele atutów, ale są one inne niż w pierwszych latach transformacji, a poza tym pojawiają się też wyzwania, z których najpoważniejszym jest kryzys demograficzny.

Niskie koszty pracy straciły na aktualności

Krisztina Bende, zastępczyni dyrektora ds. doradztwa finansowego w banku PKO BP, mówiła, że niskie koszty pracy, które przez lata tworzyły przewagę konkurencyjną Polski, straciły na aktualności, a teraz o przewadze konkurencyjnej stanowią duży, szybko rozwijający się rynek, duża pula talentów, duch przedsiębiorczości i wysoki poziom edukacji. Na wysoki poziom edukacji wskazał też prezes Allegro Roy Petricucci, który zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o nieliczną grupę najlepiej wykształconych, lecz o to, że w Polsce średni poziom wykształcenia jest wysoki. Adam Niewiński, współzałożyciel i partner w funduszu OTB Ventures, zauważył, że o ile nie ma wątpliwości co do tego, że w Polsce jest duża pula talentów w dziedzinach technologicznych, pytanie brzmi, czy mają one zarazem umiejętności, by skutecznie rozwijać projekty na własny rachunek. Stanisław Sawczyn, szef Rothschild & Co. na Europę Środkową i Południowo-Wschodnią, wyraził nadzieję, że w Polsce nadal jest mocny duch przedsiębiorczości, ale dodał, że brakuje wystarczająco rozwiniętego ekosystemu kapitałowego, który pozwoliłby wspierać projekty.

Z kolei Adam Sawicki z TVN Warner Bros. Discovery podkreślał, że podstawowym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest kryzys demograficzny.

O kryzysie demograficznym mówiła również podczas panelu poświęconego strategiom makroekonomicznym na rzecz utrzymania trwałego wzrostu Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej. Wyjaśniała, że napływ ukraińskich uchodźców nie rozwiąże problemu i pytanie brzmi, jak dostosować gospodarkę do zmieniającej się sytuacji demograficznej.

Nie ma konsensusu społecznego w sprawie reform

Uczestnicy tego panelu zgodzili się co do tego, że podejmowanie strategicznych decyzji makroekonomicznych jest obecnie w Polsce znacznie trudniejsze niż było na początku transformacji gospodarczej.

Ryszard Petru, poseł ugrupowania Polska 2050, który w młodości był asystentem i doradcą Leszka Balcerowicza, mówił, że główną różnicą jest to, iż teraz nie ma konsensusu społecznego w sprawie reform, jaki był na początku lat 90. i trzeba zabiegać o przekonanie elektoratu. Z kolei były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko zwrócił uwagę, że problemem jest obecnie brak głównego ekonomisty kraju, odpowiadającego za całość spraw gospodarczych, jakim przed laty był Balcerowicz. Wyraził opinię, że również rząd Donalda Tuska nie ma jasnego programu gospodarczego. Marek Tatała z Fundacji Wolności Gospodarczej zauważył, że cykle większego poparcia dla bardziej liberalnej lub bardziej socjalnej gospodarki są rzeczą naturalną, ale różnicą w porównaniu z początkiem polskiej transformacji jest inne środowisko komunikacyjne - pojawienie się np. mediów społecznościowych, informacyjnych kanałów telewizyjnych nadających przez całą dobę - co powoduje, że znacznie trudniej jest uzyskać konsensus w jakiejkolwiek sprawie czy przekonać ludzi do reform.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Niemczech, gdzie pojawiły się wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższą była jedna wygrana czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł przedpłaty za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

ByteDance nie zamierza poddać się i wyzbyć się swojego biznesu w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy delegalizującej TikTok - podaje BBC. Wcześniej przedstawiciele TikToka zapowiadali, że zaskarżą w sądzie "niekonstytucyjną" decyzję prezydenta USA. Szef TikToka Shou Zi Chew podkreślił, że firma "nigdzie się nie wybiera".

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Źródło:
PAP