Dziś decyzja ws. stóp. Małe szanse na niższe raty kredytów

Analitycy prognozują, że RPP pozostawi stopy proc. na niezmienionym poziomiesxc.hu

W środę Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Analitycy uważają, że RPP raczej nie zdecyduje się na obniżkę stóp, ale prognozują jednocześnie, że nastąpi to już w lutym lub w marcu.

Po raz ostatni RPP obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku. Główną stopę procentową obniżyła o 50 pkt bazowych, do 2 proc. w skali roku. Stopa lombardowa została ścięta o 100 pkt bazowych - do 3,00 proc., stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 1,00 proc., a stopę redyskonta weksli obniżono o 50 pkt bazowych do 2,25 proc.

Te same opinie

- Generalnie nie spodziewałby się obniżenia stóp procentowych - powiedział Ignacy Morawski z BIZ Banku. Jego zdaniem determinuje to rozkład głosów w Radzie. - Przeciwnicy obniżki stóp wciąż stanowią większość i nic nie wskazuje na to, by opinie członków RPP przeciwnych obniżkom w ostatnich tygodniach się zmieniły - dodaje.

Analityk uważa jednak, że "spadek inflacji jest na tyle silny, że do obniżki stóp dojdzie jeszcze w tym kwartale, albo w lutym, albo w marcu". - Część członków Rady Polityki Pieniężnej może nie zdawać sobie sprawy, z jak silnym spadkiem inflacji będziemy mieli do czynienia - mówi. - Za grudzień deflacja może osiągnąć 0,1 procenta, a w pierwszym kwartale może się jeszcze pogłębić - dodaje Morawski.

Dane o inflacji CPI za grudzień GUS poda dzień po zakończeniu posiedzenia RPP, w czwartek.

Dlatego, "gdy dane o głębokiej deflacji zaczną nadchodzić", można oczekiwać obniżki stóp, zarówno na poziomie 25 pb, jak i 50 pb. - Jerzy Hausner mówił, że poprze obniżki stóp, jeśli będzie widział, że deflacja przedłuża się do drugiego kwartału, a na razie wygląda na to, że deflacja może trwać przez większość tego roku - prognozuje Morawski.

Co zrobi EBC?

"Psychologiczny wpływ" na Radę może też mieć - jego zdaniem - decyzja Europejskiego Banku Centralnego z 22 stycznia. Według niektórych międzynarodowych banków, EBC może podjąć decyzję o interwencjonistycznej polityce monetarnej (QE). Dlatego - sądzi Morawski - Rada zapewne nie zignoruje faktu, że "bank centralny strefy euro będzie obawiać się inflacji".

Także Konrad Ryczko z BOŚ uważa, że teraz do obniżki stóp raczej nie dojdzie, ale w marcu stopy mogą spaść 25 pb. - W Radzie obecnie jest podział fifty-fity między strategią "wait and see" (czekaj i patrz) i obniżką 25 punktów bazowych - zaznacza. - Wydaje mi się, że scenariusz jednorazowej obniżki o 25 pb, to scenariusz bazowy do końca roku. Z tego co widzę, większość analityków podobnie myśli - dodaje.

Przyznaje jednak, że jeśli EBC przyjmie program QE, "RPP będzie musiała zareagować". - Rada już nie raz zaskoczyła rynek - zastrzega. Wskazuje jednak, że Rada stosunkowo niedawno stopy obniżyła, a na ogół daje pewien czas oczekiwania na skutki poprzednich decyzji, "w granicach kwartału lub dwóch".

Ignorowanie deflacji?

Również Kamil Maliszewski z mBanku nie spodziewa się, by na kończącym się w środę posiedzeniu Rada obniży stopy. Przyznaje jednocześnie, że RPP podczas ostatnich posiedzeń "trochę zignorowała kwestię deflacji". Stąd, jeśli z ogłoszonych w czwartek danych GUS wynikać będzie, że deflacja się utrzymuje, "bardzo prawdopodobne, że w lutym lub marcu obniżka stóp będzie". - Z wypowiedzi członków Rady wynika, że substytutem obniżki stóp jest osłabienie złotego - wskazuje.

Obniżki stóp już w tym tygodniu spodziewa się niewielu analityków. Jednym z nich jest Mirosław Budzicki z Biura Strategii Rynkowych. "W naszej ocenie istnieje wysokie prawdopodobieństwo scenariusza, w którym Rada zaskoczy inwestorów obniżając stopy o 25-50 pb już w styczniu" - czytamy w podpisanej przez niego opinii Biura.

Zwraca on uwagę, że podczas listopadowego posiedzenia RPP głosowana była m.in. obniżka stóp procentowych o 50 pb, którą poparło czterech członków RPP (M. Belka, A. Bratkowski, J. Osiatyński i A. Zielińska-Głębocka). - Biorąc pod uwagę, że w grupie głosujących za obniżką był prezes banku centralnego, to do przegłosowania decyzji potrzebny będzie tylko jeden dodatkowy głos. Z wypowiedzi członków RPP nie wynika, aby grono zwolenników poluzowania polityki pieniężnej miało się w styczniu poszerzyć, jednakże za obniżką przemawiają trendy globalne - uważa Budzicki.

Słabe perspektywy

Wskazuje na spadek inflacji, czemu sprzyja spadek cen ropy, a także "słabe perspektywy" wzrostu gospodarczego w Europie. - Gdyby RPP zaskoczyła i obniżyła stopy, wówczas naszym zdaniem doszłoby do dalszych spadków krzywej, szczególnie na krótkim końcu. Jeśli zaskoczenia nie będzie, rynek przyjmie decyzję neutralnie. Jednak nawet przy braku obniżki spodziewamy się "gołębiego" komunikatu, który będzie utwierdzał go w przekonaniu o nieuchronności poluzowania monetarnego w dalszej części roku - głosi opinia Biura Strategii Rynkowych.

Czynniki te potwierdzają analizy międzynarodowych instytucji bankowych. W pierwszym w 2015 roku komentarzu nt. rynków wschodzących, BAML zauważył np., iż indeks PMI dla Polski obniżył się w grudniu do 52,8 pkt z 53,2 pkt. w listopadzie. Składnik nowych zamówień eksportowych był niższy o 1,9 pkt. Sprzedaż detaliczna w listopadzie była niższa od prognoz (-0,2 proc. rdr wobec przewidywanego wzrostu o +2 proc. rdr). - Indeks PMI wskazuje, iż największe hamowanie wystąpiło w sektorze paliw i motoryzacyjnym, ale na odczyt należy spojrzeć w kontekście negatywnych wyników z ostatnich tygodni. W międzyczasie nastawienie RPP stało się bardziej gołębie, ponieważ członkowie Rady Elżbieta Chojna-Duch i Jerzy Hausner biorą pod uwagę poparcie obniżek stóp, jeśli deflacja utrzyma się - napisał BAML.

Pogłębienie deflacji

"Wprawdzie ryzyko deflacji w dłuższym okresie może znów napędzić oczekiwania na redukcję stóp o 50 pb, ostatnie osłabienie złotego powinno wzmocnić argumenty członków Rady Polityki Pieniężnej opowiadających się za ich utrzymaniem na obecnym poziomie" - piszą też analitycy. Według ich kalkulacji spadek nominalnego kursu złotego o 10 proc. po upływie 12. miesięcy przekłada się na przyrost inflacji CPI o 0,7 pkt. proc., co z grubsza odpowiada obniżce oprocentowania podstawowych stóp o 100-150 pb. Z kolei BNP Paribas przewiduje, że obniżka cen ropy naftowej spowoduje, iż stopa inflacji towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce będzie poniżej zera do połowy 2015 r., ale widoczne ostatnio osłabienie złotego oznacza, że nie zanosi się na dalszą obniżkę cen importu, co zmniejsza ryzyko zakotwiczenia deflacji. BNP Paribas nie wyklucza też, że przyjęcie przez EBC interwencjonistycznej polityki monetarnej może zwiększyć napływ inwestycji portfelowych do Polski w najbliższych miesiącach i przyczynić się do odbicia złotego. Z drugiej strony osłabienie złotego idzie w parze z umocnieniem USD.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl