WIBOR trzymiesięczny (3M) wzrósł do 7,06 procent i jest na najwyższym poziomie od początku lipca. To zła informacja dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość raty kredytu. Na wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), będzie ono jednak niedecyzyjne.
WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.
WIBOR 3M w górę
Wartość WIBOR-u 3M w poniedziałek wzrosła o 0,28 procent do 7,06 procent. To najwyższy poziom od początku lipca. Jego wartość jest o blisko 9 procent wyższa niż trzy miesiące temu, 22 maja WIBOR 3M wynosił 6,48 proc. Oznacza to, że kredytobiorca, który będzie miał aktualizowaną wysokość raty w najbliższych dniach może się spodziewać jej wzrostu.
Nieco więcej powodów do zadowolenia mają osoby, których oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy. WIBOR 6M wynosi 7,30 procent i pozostaje na tym poziomie od 28 lipca br. Jednocześnie WIBOR 6M jest zdecydowanie wyżej niż sześć miesięcy temu. Wówczas jego wartość wynosiła bowiem 3,89 procent, dlatego - mimo obecnej stabilizacji - otrzymując w najbliższych dniach zaktualizowany harmonogram kredytu zobaczymy wyraźny wzrost raty.
Stawki WIBOR zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w tym okresie. Wskaźniki są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w danym dniu poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.
W związku z wysoką inflacją od października 2021 roku obserwujemy również podwyżki stóp procentowych. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi obecnie 6,50 procent. Oznacza to, że różnica między WIBOR-em 3M a stopą referencyjną wynosi 56 punktów bazowych. Eksperci zwracają uwagę, że w normalnych warunkach WIBOR 3M notowany jest na poziomie o 25 punktów bazowych wyższym niż podstawowa stopa procentowa.
Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się we wtorek, ale będzie ono niedecyzyjne. Następne posiedzenie decyzyjne odbędzie się 7 września.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock