Bizancjum w KZN ukrócone. Minister skierowała zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Minister funduszy o zawiadomieniu do prokuratury ws. Krajowego Zasobu Nieruchomości
Minister funduszy o zawiadomieniu do prokuratury ws. Krajowego Zasobu NieruchomościTVN24
wideo 2/5
Minister funduszy o zawiadomieniu do prokuratury ws. Krajowego Zasobu NieruchomościTVN24

Poszło zawiadomienie do prokuratury w sprawie Krajowego Zasobu Nieruchomości - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak wyjaśniła, ma to związek z listem pracowników oskarżających poprzedni zarząd o "skrajnie nieobyczajne zachowanie". Pełczyńska-Nałęcz odniosła się także do kwestii uruchomienia unijnych funduszy strukturalnych dla Polski. Ujawniła też plan zmian we władzach spółki Centralny Port Komunikacyjny.

Krajowy Zasób Nieruchomości powstał 6,5 roku temu, a trzy lata temu został uruchomiony program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Celem programu było zbudowanie jak największej liczby mieszkań dla młodych polskich rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, ale są w stanie wynajmować mieszkanie z docelowym dojściem do jego własności. W czasie działania SIM wybudowano jednak zaledwie jeden blok liczący 40 mieszkań.

- Poszło zawiadomienie do prokuratury w sprawie KZN-u - przekazała w sobotę w "Jeden na jeden" w TVN24 minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Krajowy Zasób Nieruchomości pod lupą

Jak przypominała do resortu funduszy około dziewięciu miesięcy temu wpłynął list otwarty od pracowników KZN oskarżający zarząd o "skrajnie nieobyczajne zachowanie". Pełczyńska-Nałęcz wskazała, że część zarzutów z listu potwierdziła kontrola finansowa.

- Ja ten list skierowałam do prokuratora generalnego i dostałam informację, że sprawy poszły dalej - dodała szefowa resortu MFiPR.

Z informacji przekazanych przez minister wynika, że niewykluczone są też kolejne zawiadomienia do prokuratury. - Wiem, że prezes (Łukasz) Bałajewicz, pełniący obowiązki, przed konkursem, w KZN-ie bardzo uważnie tam się wszystkiemu przygląda, natrafia na poważne nieprawidłowości, w tym na przykład omijanie ustaw o zasadach przetargów publicznych i gromadzi całą informację. Jeżeli uzna, że naprawdę jest tak, że zostało naruszone prawo, zawsze będzie kierował sprawę do prokuratury - zapewniła Pełczyńska-Nałęcz.

- Mówię na podstawie dokumentów, które widziałam, a nie na podstawie orzeczenia jakiejś instytucji, która ma prawo orzekać o czyjejś winie. Ewidentnie na moje oko tam był taki mechanizm zawarcia umowy z fundacją i ta fundacja robiła przetargi, ustalała ceny różnych wydarzeń promocyjnych. Ceny wydarzeń promocyjnych nie powinna ustalać fundacja, która zawarła umowę z prezesem KZN-u tylko powinno to być wszystko robione zgodnie z ustawą, przez sam KZN. To naprawdę budzi bardzo poważne zastrzeżenia, ale to jest na razie moja prywatna ocena - zastrzegła.

Minister funduszy mówiła też o pierwszych decyzjach. - Już teraz została ścięta flota samochodów, bo to była kuriozalna sytuacja - 22 samochody służbowe na 76 osób zatrudnionych. To zostało natychmiast ścięte i jest jasno powiedziane, że mają być oszczędności, także jeśli chodzi o przedstawicieli KZN-u w radach nadzorczych SIM-ów. Tych przedstawicieli było za dużo, teraz będzie ich na pewno mniej - podkreśliła.

Bizancjum w KZN

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na początku stycznia zamieściła wpis w mediach społecznościowych. "Po wejściu do KZN 'odkrycia' nowego zarządu: na 76 pracowników 22 samochody służbowe, każdy dostaje 450 zł miesięcznie na lunche. Umowy z podwykonawcami omijające zamówienia publiczne" - przekazała Pełczyńska-Nałęcz w serwisie X (dawniej Twitter).

"Bizancjum zostanie ukrócone. Umowy do prokuratora. Państwo dla obywateli nie tłustych kotów!" - dodała szefowa MFiPR.

Pełczyńska-Nałęcz z dniem 31 grudnia 2023 roku odwołała cały zarząd KZN-u na czele z prezesem Arkadiuszem Urbanem. Jednocześnie minister powołała na stanowisko I wiceprezesa i p.o. prezesa Łukasza Bałajewicza, a na funkcję II wiceprezesa KZN Arkadiusza Borka. Tymczasowe kierownictwo KZN ma sprawować swoją funkcję do czasu wyłonienia nowego prezesa.

Konkurs na prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego

Minister funduszy mówiła też o zmianach we władzach spółki Centralny Port Komunikacyjny. Spółka poinformowała w piątek, że rada nadzorcza odwołała dwóch członków trzyosobowego zarządu spółki: prezesa Mikołaja Wilda i Radosława Kantaka odpowiadającego za inwestycje kolejowe. W zarządzie spółki pozostał Andrzej Alot, który odpowiada za sprawy finansowe. "Przewodniczący rady nadzorczej Filip Czernicki został oddelegowany na okres trzech miesięcy do pełnienia funkcji prezesa zarządu" - podała spółka CPK.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że jest po rozmowie z wiceministrem funduszy i jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. CPK Maciejem Laskiem. - Będzie konkurs na prezesa zarządu, według regulaminu, tak jak powinien wyglądać normalny konkurs na takie stanowisko - zapowiedziała szefowa MFiPR.

- Jeśli chodzi o terminy, nie mam takiej wiedzy jeszcze, ta decyzja nie została podjęta. Natomiast wiem i upewniłam się, ponieważ to jest też sprawa niezwykle ważna dla mojej formacji, dla Polski 2050, żeby to nie była zamiana jednych ludzi na drugich, tylko żeby były konkursy. Tak, jak to zostało obiecane, żeby było zrealizowane. Pan minister mnie zapewnił, że będzie konkurs. Sam jest zresztą do tego bardzo przywiązany - dodała Pełczyńska-Nałęcz.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny to spółka Skarbu Państwa powołana do przygotowania i realizacji inwestycji pod tą samą nazwą. Centralny Port Komunikacyjny jest planowanym węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

CPK - master planPAP

Minister funduszy o pieniądzach z UE

Pełczyńska-Nałęcz odniosła się także do kwestii uruchomienia unijnych funduszy strukturalnych dla Polski. "Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej - Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych - 76 mld euro na realizację programów do 2027 r." - napisała w piątek w mediach społecznościowych.

W "Jeden na jeden" minister powiedziała, że "jest zielone światło, żebyśmy wreszcie mogli złożyć dokumenty, to się fachowo nazywa samoocena".

- Te dokumenty będą procedowane, po ich przeprocedowaniu będzie zgoda na złożenie wniosków o dofinansowanie, więc to jest jeszcze dwa, trzy miesiące plus jeszcze kolejne 1,5 miesiąca - wyjaśniła.

Podkreśliła, że zgoda na złożenie dokumentów jest kluczowa.

Pytana, czy te dokumenty są przygotowane, powiedziała, że samoocena została wysłana. - Właśnie one czekały przygotowane, napisane bardzo długi czas (...) na zielone światło - dodał szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Pełczyńska mówiła, że częściowo pieniądze w Polsce już są, ponieważ Polska otrzymała zaliczkę na projekty z funduszy strukturalnych. - Projekty są przygotowywane, są już pomału kontraktowane - dodała.

- Ale to, co jest absolutnie kluczowe, zwłaszcza, że jesteśmy w czwartym roku perspektywy finansowej, to jest możliwość złożenia wniosku o refinansowanie projektów - podkreśliła.

Krajowy Plan Odbudowy - kiedy trafią środki?

Pełczyńska-Nałęcz mówiła także o unijnych środkach na Krajowy Plan Odbudowy. Została zapytana, czy miliardy będą w Polsce najpóźniej na początku kwietnia.

- Złożyłam wniosek o pierwszą płatność w połowie grudnia. Normalny proces procedowania takiego wniosku to jest około trzech miesięcy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z tym procesem, to na koniec marca, początek kwietnia powinny wpłynąć pieniądze - powiedziała. Dodała, że to był wniosek o 6,9 miliarda euro.

Pytana, czy jeśli do kwietnia nie będzie nowej ustawy o KRS podpisanej przez prezydenta, nowych przepisów o Sądzie Najwyższym, porządku w prokuraturze, te pieniądze do Polskie trafią, minister odpowiedziała, że "Komisja Europejska oczekiwała bardzo konkretnego planu realizacji tych aspektów dochodzenia do praworządności, które są powiązane z KPO".

Dodała, że ten plan został wysłany. Jak mówiła, są tam kwestie ustawowe, ale "też te które nie wymagają rozwiązań ustawowych, które też są bardzo ważne, jak przegląd wszystkich spraw dotyczących immunitetów, jak przywrócenie większych praw samorządom sędziowskim, żeby móc mianować prezesów sądów". - To są rzeczy, które są podejmowane decyzją ministra, rozporządzeniami i to będzie realizowane - dodała.

- To nie jest tak, że tylko ustawy świadczą o tym, że sprawy praworządnościowe idą do przodu - podkreśliła. Dodała, że "wola polityczna jest czymś niezwykle ważnym". - Chociażby z dnia na dzień znika to, co było zmorą polskich sędziów, czyli tak zwany efekt mrożenia, obawa przed presją polityczną, konsekwencją polityczną dla niezależnego wyroku. Tego nie ma - zaznaczyła.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP