Pełczyńska-Nałęcz o KPO: składamy wnioski w podwójnym tempie

Źródło:
TVN24
Pełczyńska-Nałęcz o składaniu kolejnych wniosków w ramach KPO
Pełczyńska-Nałęcz o składaniu kolejnych wniosków w ramach KPO
wideo 2/9
Pełczyńska-Nałęcz o składaniu kolejnych wniosków w ramach KPO

Składamy wnioski o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy w podwójnym tempie - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, "jest opóźnienie i czas nie czeka".

- Do wniosków przypisane są konkretne inwestycje i reformy i żeby złożyć wniosek z sensem, trzeba wykazać realizację inwestycji i reform - mówiła szefowa resortu funduszy.

"Niestety czas nie czeka"

- My składamy w podwójnym tempie, bo normalnie państwa, które realizują swoje KPO, składają po kolei wnioski. My pierwszy złożyliśmy teraz, złożymy drugi i trzeci. Chcemy od razu złożyć czwarty i piąty, bo jest to opóźnienie i niestety czas nie czeka - mówiła.

- Drugi i trzeci złożymy tak jak jest to w harmonogramie i do końca roku spodziewamy się środków. Czwarty i piąty, mamy plan, to jest super ambitny plan, żeby złożyć w tym momencie mniej więcej, kiedy dostaniemy kolejne środki, czyli tą drugą i trzecią płatność, po to, żeby pod koniec pierwszego lub na początku drugiego kwartału otrzymać kolejną płatność - dodała.

Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniła, że do każdego wniosku przypisane są konkretne inwestycje i reformy i jeżeli nie wykaże się, że inwestycje czy reformy zostały zrealizowane, to wniosku o środki złożyć nie można.

Stwierdziła, że obecnie tempo wydatkowania pieniędzy z KPO jest dla "zadowalające".

- 555 tysięcy umów podpisano z beneficjentami bardzo różnymi, od mikroprzedsiębiorstw, gmin, konsorcjów przedsiębiorstw do indywidualnych osób - powiedział.

Odniosła się też do historii jednego z beneficjentów środków z KPO, który pozyskał dofinansowanie na przeprowadzenie termomodernizacji budynku. - Pan jest emerytem, 45-letni dom i cztery pokolenia w tym domu mieszkają - mówiła.

- 33 miliardy są już zakontraktowane, czyli 1/3 części grantowej. Jest tutaj więc pewność inwestycyjna - mówiła.

Co z kredytem zero?

Tematem rozmowy był także tak zwany "kredyt zero procent", który miał zastąpić poprzedni program mieszkaniowy. - Polityka mieszkaniowa jest bardzo ważna. Podkreślam to. Nie powinniśmy jednak mówić tylko o wsparciu kredytobiorców. Celem tej polityki są dostępne mieszkania - mówiła.

- Społeczne budownictwo mieszkaniowe - w tej kwestii jest w koalicji zgoda - stwierdziła. Przyznała jednak, że tej zgody nie ma, jeżeli chodzi o tak zwany kredyt zero procent.

- Na pewno będzie o tym rozmowa, dlatego że to są ważne rzeczy, dla popchnięcia do przodu kwestii rozwojowych i społecznych, demograficznych. (..) Uważamy, że kredyt zero procent nie jest pomocą dla kredytobiorców, bo przez niego mogą wzrosnąć ceny mieszkań - oceniła.

Odniosła się również do stanowiska PSL w tej kwestii. - Mam nadzieję, że PSL spojrzy na dane i wszyscy zwolennicy wsparcia kredytów, czyli dofinansowania kredytów, zobaczą, do czego ta zła polityka publiczna doprowadziła nie tylko w Polsce, ale w Unii Europejskiej. To jest zła polityka publiczna, ona podwyższa ceny mieszkań, to nie jest sposób na dostępność - mówiła.

Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 59,8 miliarda euro (34,5 miliarda euro w formie pożyczek i 25,3 miliarda euro w dotacjach) i obejmuje 55 reform i 56 inwestycji. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

1 lipca br. Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w KPO, a 16 lipca zrobiła to również Rada UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Jak przekazał wtedy resort funduszy, KE zgodziła się na 95 proc. zmian zaproponowanych przez Polskę. Po rewizji KPO składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska otrzyma z KPO 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie pożyczek. Zgodnie z celami UE prawie 45 proc. budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne, a ponad 21 proc. - na transformację cyfrową.

Pod koniec kwietnia br. KPRM informowała, że rewizja KPO była konieczna ze względu na opóźnienia i zaległości pozostawione przez poprzedni rząd. Jak przekazano z kolei w opublikowanym również w kwietniu br. dokumencie "Addendum do Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO)", realizacja wcześniejszej wersji KPO "napotkała na poważne trudności".

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adam Wasilewski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestyctyjnych powołało w sierpniu 2022 roku obecnego szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza do rady nadzorczej - wynika z dokumentu, do którego dotarł portal tvn24.pl. Intratne stanowisko w banku Pekao swego czasu piastowała także jego żona.

Nie tylko żona, ale i on był związany z Pekao. Szef PKOl-u w radzie nadzorczej funduszu inwestycyjnego

Nie tylko żona, ale i on był związany z Pekao. Szef PKOl-u w radzie nadzorczej funduszu inwestycyjnego

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu w ujęciu rocznym spadła o 1,4 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Spadek w budowlance. Najnowsze dane

Spadek w budowlance. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane ze sklepów. "Jesteśmy na ścieżce ożywienia"

Nowe dane ze sklepów. "Jesteśmy na ścieżce ożywienia"

Źródło:
GUS

Orlen może wybudować pierwszy mały reaktor modułowy SMR we Włocławku, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie z partnerem w Orlen Synthos Green Energy - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Pierwszy mały reaktor w Polsce. Wiadomo, gdzie może powstać

Pierwszy mały reaktor w Polsce. Wiadomo, gdzie może powstać

Źródło:
PAP

Polacy w 2024 roku sprowadzą do kraju nawet milion używanych aut - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Dodaje, że stan techniczny przywożonych do kraju aut jest dużym problemem. Są one często po wypadku i z cofniętym licznikiem. "Przeszło połowa używanych aut trafia do Polski z Niemiec" - dodaje dziennik.

Ma być ich nawet milion. "Średnia wieku to 12,3 roku"

Ma być ich nawet milion. "Średnia wieku to 12,3 roku"

Źródło:
PAP

Życie pod kreską, na wiecznym kredycie, z obawami, czy starczy do pierwszego. To nie tylko rzeczywistość wielu polskich rodzin, ale też wielu polskich samorządów". Za rządów PiS klepaliśmy biedę" - mówią włodarze, teraz nowy rząd ma rzucić finansowe koło ratunkowe. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

Źródło:
TVN24

Grupa Orlen poinformowała w skonsolidowanym raporcie półrocznym, że zysk netto koncernu za sześć miesięcy tego roku wyniósł dwa miliardy 761 milionów złotych i był niższy o 12 miliardów 729 milionów złotych niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Raport półroczny Orlenu. Duży spadek zysku netto rok do roku 

Raport półroczny Orlenu. Duży spadek zysku netto rok do roku 

Źródło:
PAP

Ford poinformował, że przenosi część produkcji akumulatorów z Polski do Stanów Zjednoczonych w ramach strategii obniżania kosztów. Posunięcie to pozwoli firmie uzyskać dostęp do zachęt rządowych wynikających z ustawy o redukcji inflacji. Czołowy amerykański producent wycofuje się także z planów rozwoju segmentu samochodów elektrycznych. Powodem decyzji ma być niższy niż zakładano popyt na elektryki.

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Źródło:
Reuters

Amerykańska firma ubezpieczeniowa Nationwide ogłosiła finalistów nagrody Hambone Award, przyznawanej za najbardziej niezwykły wypadek domowego pupila zgłoszony ubezpieczycielowi. Nagrodę nazwano na cześć psa, który zatrzasnął się w lodówce i nim go wydobyto, zjadł całą świąteczną szynkę.

Przegryzł butelkę z klejem i zakleił sobie pysk. Są finaliści nietypowej nagrody

Przegryzł butelkę z klejem i zakleił sobie pysk. Są finaliści nietypowej nagrody

Źródło:
PAP

Polska firma Sonko, istniejąca na rynku od 1989 roku, została sprzedana włoskiej grupie Euricom. Jak zapowiadają nowi właściciele, przejęcie ma umocnić pozycję czołowego gracza w segmencie produkcji zdrowych przekąsek w Unii Europejskiej. Sonko do tej pory było w rękach firmy Oshee.

Włosi kupują polską markę spożywczą

Włosi kupują polską markę spożywczą

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jakie zmiany obejmie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którą właśnie pracuje. "Farmy fotowoltaiczne ani obecnie, ani w projektowanych rozwiązaniach nie są wymienione jako przedmiot podatku od nieruchomości" - podkreśliło ministerstwo w opublikowanym oświadczeniu.

Podatek od fotowoltaiki od 2025 roku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki od 2025 roku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Chińska marka i platforma sprzedażowa Shein pozwała inną chińską firmę - Temu w związku z rzekomym naruszeniem praw autorskich. W pozwie cywilnym złożonym w Waszyngtonie Shein oskarżył drugiego giganta "szybkiej mody" o to, że cały czas kradnie jego projekty. Samo Shein oskarżane jest o to regularnie, zarówno przez duże marki, jak i niezależnych projektantów.

Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich

Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich

Źródło:
CNBC

Decyzja premiera Morawieckiego z 2022 roku, polecająca PKP Cargo przewóz węgla importowanego przez PGE Paliwa i Węglokoks, nie daje podstaw prawnych do wypłaty przewoźnikowi kosztów transportu czy rekompensat - przekazało w środę Ministerstwo Aktywów Państwowych. Według PKP Cargo realizacja decyzji węglowej mocno pogorszyła już złą sytuację spółki.

"Nie ma podstaw prawnych do rekompensaty". Co dalej z kolejowym przewoźnikiem

"Nie ma podstaw prawnych do rekompensaty". Co dalej z kolejowym przewoźnikiem

Źródło:
PAP

Pomoc dla państw ubogich, finansowana z budżetu państwowego Wielkiej Brytanii trafia w części do regionów bogatszych niż duże obszary samego darczyńcy - zwrócił uwagę w opublikowanym w środę raporcie think tank Institute of Economic Affairs (IEA). - Opodatkowanie ciężko pracujących ludzi w pozostawionych w tyle częściach Wielkiej Brytanii w celu finansowania projektów w zamożnych regionach za granicą to jak odwrotność Robin Hooda - ocenił Mark Tovey, autor raportu.

"Robin Hood na wspak". Zabierano biedniejszym i dawano bogatszym

"Robin Hood na wspak". Zabierano biedniejszym i dawano bogatszym

Źródło:
PAP

Olej słonecznikowy zdetronizował oliwę z oliwek w Hiszpanii. W pierwszej połowie 2024 roku Hiszpanie kupili jej o 72 miliony litrów mniej niż oleju - przekazał w środę Reuters, powołując się na raport Anierac. Do tego roku oliwa stanowiła 62 procent procent sprzedaży wszystkich olejów. Eksperci wyjaśniają, skąd ta zmiana w wyborach zakupowych Hiszpanów.

Oliwa z oliwek traci palmę pierwszeństwa

Oliwa z oliwek traci palmę pierwszeństwa

Źródło:
PAP

Lepiej zostawić zalane auto w wodzie, niż je uruchamiać - powiedziała Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dodała, że "próba przejechania autem przez rozlewisko po nawalnym deszczu może spowodować, że użytkownik będzie musiał sam ponieść koszty naprawy samochodu, nawet jeśli ma autocasco".

Co powinien zrobić kierowca. Ryzyko "poważnej awarii"

Co powinien zrobić kierowca. Ryzyko "poważnej awarii"

Źródło:
PAP

Sprzedawcy boją się dostępu fiskusa do ich danych o sprzedaży, a w konsekwencji kontroli. W przypadku nieprawidłowości handlującym grozi nie tylko zapłata podatku i składek, ale też kary finansowe - pisze w środę "Gazeta Wyborcza".

Na handlujących padł strach. Kary mogą być ogromne

Na handlujących padł strach. Kary mogą być ogromne

Źródło:
PAP

Sklep Eastend istniał od 27 lat. Sprzedawał buty i odzież znanych marek takich jak Converse, Nike czy Adidas. W poniedziałek na stronie sklepu pojawiła się informacja, że spółka złożyła wniosek o upadłość.

Działali 27 lat. "Zostali zmuszeni" do złożenia wniosku o upadłość

Działali 27 lat. "Zostali zmuszeni" do złożenia wniosku o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Branża turystyczna mówi o "znacznym wzroście" zainteresowania Kopenhagą ze strony turystów z południowej Europy. Chodzi nie tylko o przyjazny klimat. Władze stolicy Danii twierdzą, że ważną rolę odgrywa także oferta kulturalna i kulinarna miasta.

Nowy hit na turystycznej mapie Europy. Branża o "znacznym wzroście"

Nowy hit na turystycznej mapie Europy. Branża o "znacznym wzroście"

Źródło:
Euronews, Reuters, tvn24.pl

Skala przerosła moje wyobrażenia, to jest oczywiste - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, odnosząc się do objętej audytem kwoty stu miliardów złotych wydatkowanych za rządów PiS.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej: skala przerosła moje wyobrażenia

Szef Krajowej Administracji Skarbowej: skala przerosła moje wyobrażenia

Źródło:
TVN24

Tak zwane babciowe miało dać finansową ulgę aktywnym zawodowo rodzicom, ale już teraz są miejsca, gdzie opłaty za żłobek wzrosną. W Koszalinie aż trzykrotnie, bo - jak tłumaczą władze miasta - "budżet się nie spina". Choć część podwyżki pokryje rządowy program, to rodzice i tak zapłacą więcej. Co na to ministerstwo rodziny? Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Nieoczekiwany skutek babciowego. "Stanęło to całkowicie na głowie"

Nieoczekiwany skutek babciowego. "Stanęło to całkowicie na głowie"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w sprawie fundacji rodzinnych. - Nawet pomysłodawcy fundacji rodzinnych przyznają, że przepisy podatkowe poszły za daleko - ocenił wiceszef MF Jarosław Neneman.

"Przepisy podatkowe poszły za daleko". Będą zmiany

"Przepisy podatkowe poszły za daleko". Będą zmiany

Źródło:
PAP

Trzeba jak najszybciej to przeciąć i wspólnie z prezydentem znaleźć wyjście - napisała w mediach społecznościowych wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska, odnosząc się do trzykrotnego wzrostu opłat za żłobek w Koszalinie.

Trzy razy więcej za żłobek. Jest reakcja

Trzy razy więcej za żłobek. Jest reakcja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2024 roku wyniosło 8278,63 złotego, co oznacza wzrost o 10,6 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 10,8 procent.

Pensje w górę. Najnowsze dane

Pensje w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od września zamówienie przejazdu taksówką może być wyjątkowo trudne, bo z rynku już zniknął co trzeci kierowca. Czas oczekiwania na kurs wzrósł nawet o 60 procent, a ceny skoczyły o jedną piątą - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

"To wróży potężne braki"

"To wróży potężne braki"

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w lipcu 2024 roku wzrosła o 4,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,3 procent - podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Produkcja przemysłowa w lipcu. Nowe dane GUS

Produkcja przemysłowa w lipcu. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padły dwie szóstki. Gracze mają otrzymać po 6,8 miliona złotych. Totalizator Sportowy podał, gdzie padły wygrane.

Dwie duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Dwie duże wygrane w Lotto. Podano, gdzie padły

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rząd Australii dał w środę zielone światło dla budowy "największej na świecie" elektrowni słonecznej na Terytorium Północnym oraz mierzącego 4300 kilometrów podmorskiego kabla, którym część wytwarzanego przez nią prądu ma być eksportowana do Singapuru.

To ma być największa na świecie elektrownia słoneczna. Połączy Australię z Singapurem

To ma być największa na świecie elektrownia słoneczna. Połączy Australię z Singapurem

Źródło:
PAP

Zastrzeżenie numeru PESEL skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, utrudniając wykorzystanie danych do zaciągnięcia kredytu lub podpisania niechcianych umów. Do tej pory z tej możliwości skorzystało 4,5 miliona Polaków - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Skorzystała ogromna liczba Polaków

Skorzystała ogromna liczba Polaków

Źródło:
PAP

Świętokrzyska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego wezwała we wtorek Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) do dokapitalizowania kieleckiego zakładu Chemar. Należącej do Agencji spółce grozi upadłość.

Działają od 70 lat, grozi im upadłość

Działają od 70 lat, grozi im upadłość

Źródło:
PAP