Polska od północy z soboty na niedzielę przestała być klasyfikowana przez Niemcy jako obszar ryzyka epidemicznego. Oznacza to ułatwienia w podróży do naszych zachodnich sąsiadów.
Przy wjeździe do Niemiec z obszarów ryzyka epidemicznego generalnie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, z której zwalnia negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 bądź przejściu tej choroby.
Co się zmieni?
Usunięcie Polski z listy obszarów ryzyka oznacza, że niezależnie od powodu wjazdu do Niemiec przy przekraczaniu granicy lądowej nie trzeba będzie rejestrować wjazdu i wykonywać testu. Obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna przy wjeździe z Polski do RFN została zniesiona.
Reporter TVN24 Bartłomiej Ślak zwraca jednak uwagę, że według niemieckich przepisów obowiązki pokazania negatywnego testu lub odbycia kwarantanny dotyczą osób, które w ciągu 10 dni przed przyjazdem do Niemiec znajdowały w krajach ryzyka. Polska takim krajem była do 29 maja, zatem w praktyce ułatwienia wejdą w życie od 8 czerwca.
Niezależnie od tego negatywny wynik testu muszą okazać wszyscy pasażerowie przylatujący do Niemiec na pokładzie samolotów. Ten wymóg będzie więc nadal obowiązywać osoby, które latają z Polski do Niemiec.
"Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin (testy PCR, LAMP, TMA 72h) przed planowaną godziną lądowania w Niemczech. Pamiętaj, że liczy się czas pobrania próbki" - wyjaśniono na stronie polskiego MSZ.
Negatywnego wyniku testu przy podróży lotniczej do Niemiec nie muszą mieć dzieci do 6. roku życia, a przy locie z Polski również osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki) oraz ozdrowieńcy (28 dni lub 6 miesięcy po pozytywnym wyniku testu PCR).
Wyniki testów i zaświadczenia powinny być w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.
Decyzje władz niemieckich o klasyfikowaniu krajów pod względem ryzyka epidemicznego są podejmowane na podstawie liczby odnotowanych zakażeń. Generalnie za obszary ryzyka uznaje się kraje, w których tygodniowa liczba infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców przekracza 50.
Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w poprzednim tygodniu ten wskaźnik dla Polski wynosił 29. Średnia dla całej Europy to 23, w Niemczech były 63 zakażenia na 100 tys. osób.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock