Specjaliści chorób zakaźnych apelują do premiera i prezydenta o podjęcie prac nad aktami prawnymi, które pozwolą na weryfikację szczepień pracowników oraz ograniczających dostęp niezaszczepionym do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach.
Członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych skierowali apel i list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
Swoje wystąpienie uzasadnili "olbrzymią liczbą zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19, ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami, oraz niepewnością związaną z pojawianiem się nowych wariantów wirusa".
Weryfikacja szczepień pracowników - apel
"My, specjaliści chorób zakaźnych, członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, (...) apelujemy o: podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy. Podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób nie posiadających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu. Podjęcia działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami. Zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych" - napisali w apelu.
Apel specjalistów chorób zakaźnych
Pod apelem, który poparli wszyscy członkowie Zarządu Głównego PTEiLChZ, podpisali się: prezes Towarzystwa prof. dr hab. Robert Flisiak, wiceprezesi - prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska oraz prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz, jak również dr med. Agnieszka Czauż-Andrzejuk, dr med. Alicja Kalinowska, prof. dr hab. Michał Garlicki, dr hab. Jerzy Jaroszewicz, prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska, prof. dr hab. Magdalena Marczyńska, dr hab. Anita Olczak, prof. dr hab. Sławomir Pancewicz, prof. dr hab. Anna Piekarska, dr hab. Katarzyna Sikorska, prof. dr hab. Krzysztof Simon oraz dr hab. Dorota Zarębska-Michaluk.
Poselski projekt ustawy umożliwiającej weryfikację zaszczepienia
Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik w ubiegłym tygodniu zapowiedzieli zgłoszenie, przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, projektu ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Według zapowiedzi, osoby niezaszczepione będą mogły być kierowane na inne stanowiska pracy. Projekt nie został jeszcze opublikowany na stronach Sejmu. Wprowadzenie takich przepisów od miesięcy zapowiadał rząd, jednak ostatecznie projekt nie trafił posiedzenie Rady Ministrów.
Rzecznik rządu Piotr Mueller w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 był dopytywany, dlaczego rząd nie przyjął wcześniej projektu ustawy w tej sprawie. - Bo to nie jest łatwe rozwiązanie. Również z powodów prawnych, bo budzi ono wątpliwości. Projekt (założenia do projektu - red.), który został przedstawiony w sierpniu był nieco bardziej ofensywny, ten jest pewnego rodzaju kompromisem - ocenił.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock