Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Hoc (PiS) o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony (wideo z 17 listopada 2021)
Hoc (PiS) o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony (wideo z 17 listopada 2021)TVN24
wideo 2/9
TVN24Hoc (PiS) o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony

Zgłaszamy projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt zgłosi grupa posłów PiS - poinformował poseł Czesław Hoc.

- Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami – wskazał w rozmowie z PAP poseł Hoc (PiS). Dodał, że jest to projekt grupy posłów PiS.

Koronawirus w Polsce. Specjalny przywilej dla w pełni zaszczepionych firm

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. - Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. - Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje – wyjaśnił.

Pytany o to, na jakim etapie są prace nad projektem, wyraził nadzieję, że będzie bardzo szybko procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

Projekt "praktycznie z inicjatywy przedsiębiorców"

- Dzisiaj będzie prawdopodobnie podany do laski marszałkowskiej – dodał. Zastrzegł, że jest to projekt, więc będzie jeszcze dyskutowany, m.in. na sejmowej Komisji Zdrowia.

Hoc powiedział, że projekt ten przygotowano z "praktycznie inicjatywy przedsiębiorców".

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany w środę na briefingu o projekt ustawy m.in. o to, "czy potwierdza słuchy, że trafiła ona do kosza", odpowiedział: "Czekamy ze spokojem na losy tej ustawy". Dopytywany, kiedy w takim razie projekt trafi do Sejmu, czy na tym posiedzeniu powiedział: "Podkreślam: czekamy ze spokojem i myślę, że państwo niedługo doświadczycie pewnych efektów, czekamy ze spokojem".

Pierwsza o projekcie poinformowała w środę Interia. "Ustawa, która pozwoli pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, ma trafić dziś do Sejmu" – dowiedział się nieoficjalnie portal.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia sprawdzane w miejscu pracy

Nad podobnymi przepisami pracował też rząd. - Ten projekt został przygotowany w Ministerstwie Zdrowia, został skonsultowany w konsultacjach międzyresortowych, ma trafić na posiedzenie Rady Ministrów - mówił na początku listopada w rozmowie z TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu zdrowia. - W tym projekcie z naszej strony została zawarta decyzja prawna, w której to pracodawca może domagać się od swojego pracownika ukazania certyfikatu covidowego przed przystąpieniem do pracy - wyjaśniał Andrusiewicz.

Co, jeśli pracownik nie pokaże dowodu zaszczepienia? - Nie mówimy o konsekwencjach, mówimy o przesunięciu w ramach działającej firmy na inne stanowisko, w ramach którego na przykład nie ma kontaktu z klientami - tłumaczył wtedy rzecznik resortu zdrowia.

Przepisy dające takie uprawnienia pracodawcom były oczekiwane przez środowiska biznesowe. Przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców zwracali się do rządzących pod koniec października z apelem o przyznanie przedsiębiorcom możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób zatrudnianych. Zwracali uwagę, że takie działania mogą zapobiec wprowadzeniu kolejnych lockdownów.

Koronawirus w Polsce - 17.11.2021

Badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 5084. Zmarły 463 osoby z COVID-19 – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii.

Tydzień temu, 10 listopada, zanotowano 18 550 nowych przypadków i 269 zgonów. Z kolei rok temu, 17 listopada, wykryto 19 152 nowe zakażenia, zmarło 357 osób.

Nowe zakażenia wykryto u osób z województw: mazowieckiego (5084), śląskiego (2728), wielkopolskiego (2135), lubelskiego (1938), dolnośląskiego (1712), łódzkiego (1543), małopolskiego (1538), zachodniopomorskiego (1238), pomorskiego (1015), podkarpackiego (988), podlaskiego (984), kujawsko-pomorskiego (973), warmińsko-mazurskiego (790), opolskiego (531), świętokrzyskiego (491) i z lubuskiego (363).

Resort podał, że w 188 informacjach o zakażeniach nie wskazano adresu, dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Ministerstwo poinformowało też, że na COVID-19 zmarły 124 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 339 chorych.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 254 875 przypadków. Zmarły 79 624 osoby z COVID-19.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości