Z kraju

Handlowe i podróżnicze ograniczenia przedłużone. Oto lista

Z kraju

Premier Morawiecki o przedłużeniu ograniczeń handlowychtvn24
wideo 2/5

Limity osób w sklepach, godziny dla seniorów oraz zamknięte punkty usługowe. Premier Mateusz Morawiecki w czwartek poinformował o przedłużeniu ograniczeń, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

25 marca, w ramach walki z pandemią, wprowadzono ograniczenia m.in. w przemieszczaniu się z pewnymi wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz załatwiania niezbędnych spraw życia codziennego.

Od 1 kwietnia rozszerzono ograniczenia między innymi o zmiany w funkcjonowaniu sklepów. Zgodnie z rozporządzeniem obostrzenia miały obowiązywać do 11 kwietnia włącznie.

Teraz rząd zdecydował się na ich przedłużenie. - Przedłużamy obowiązujące obostrzenia. Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi, ponieważ - potwierdzają to eksperci zagraniczni i krajowi - że one działają dobrze - powiedział szef rządu w czwartek.

Lista ograniczeń z powodu koronawirusa

Obostrzenia przedłużone do do 19 kwietnia:

- limity osób w sklepach - maksymalnie trzy osoby na jedną kasę. Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne. Oznacza to, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to zakupy może robić maksymalnie 15 osób,

- limity osób na targach, straganach, bazarach. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych,

- limity dwóch osób na jedno okienko w urzędach pocztowych. Jeśli zatem w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na terenie poczty może przebywać 10 osób,

- ograniczenie działalności restauracji, barów i kawiarni,

- zamknięte pozostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne czy piercingu. W weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane,

- tak zwane godzin dla seniorów w sklepach, aptekach i drogeriach. Od 10-12 do placówek są wpuszczane wyłącznie osoby mające przynajmniej 65 lat,

- wszyscy klienci sklepów muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,

- zamknięte pozostaną teatry, opery, muzea, biblioteki, kina i siłownie,

- w galeriach handlowych mogą być świadczone wyłącznie usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos).

Premier zapowiedział również, że do 26 kwietnia przedłużone zostaje zamknięcie szkół, wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego a także międzynarodowego ruchu kolejowego. - Podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę - mówił podczas konferencji w KPRM szef rządu.

W związku z decyzją polskiego rządu o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych do dnia 26 kwietnia, wszystkie rejsy pasażerskie LOT-u zaplanowane do 26 kwietnia 2020 br. zostały odwołane - poinformował narodowy przewoźnik. "W tej trudnej sytuacji bezpieczeństwo i komfort naszych pasażerów stawiamy na pierwszym miejscu, dlatego zmodyfikowaliśmy naszą politykę zmian biletów" - dodano w komunikacie.

Do 3 maja przedłużono ograniczenia dotyczące przekraczania granic Polski przez cudzoziemców. Zgodnie z nimi, granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie: obywatele RP; cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP; osoby, które posiadają Kartę Polaka; dyplomaci; osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę oraz cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Do odwołania obowiązują: ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Otwieranie gospodarki

Morawiecki podkreślił, że są to działania, które się bardzo dobrze sprawdziły. - Jesteśmy często kopiowani przez innych - zaznaczył Morawiecki.

Premier na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że rząd po świętach przedstawi plan otwierania gospodarki po obostrzeniach związanych z koronawirusem. - Chcemy po świętach przedstawić bardzo logiczny, uporządkowany (...) plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej - powiedział.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości