Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakończeniu wysyłki SMS-ów do osób kwarantannowanych z kontaktu. Ten rodzaj kwarantanny zostanie zlikwidowany od piątku. W sumie wysłano 79 tysięcy wiadomości.
Od 11 lutego br. zostanie zlikwidowana tzw. kwarantanna z kontaktu.
Jak powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, chodzi o wszystkie osoby, które do tej pory miały kwarantannę wskazywaną na podstawie wywiadu epidemicznego, jako osoby mające kontakt z osobą zakażoną.
- To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione - powiedział.
Niedzielski podkreślił jednocześnie, że osoby, które będą się czuły gorzej po takim kontakcie, powinny być uczulone na konieczność wykonania testu i poddania się - w konsekwencji - izolacji.
- Bardzo ważna informacja - że w przypadku likwidacji tej kwarantanny dotyczy to też tych osób, które w tej chwili przebywają na kwarantannie właśnie wynikającej z rozpoznania kontaktu w wyniku wywiadu epidemicznego - dodał.
Zmiana zasad kwarantanny - rozporządzenie opublikowane
W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające zasady kwarantanny i izolacji.
Od 11 lutego 2022 r. nie będzie tzw. kwarantanny z kontaktu. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej trwać będzie tyle, ile izolacja. "W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia" - zapisano w rozporządzeniu. Obowiązku nie zastosuje się do osoby, która w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, zakończyła izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację. Okres obowiązkowej kwarantanny w przypadku osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej oraz żołnierzy i służb mundurowych wynosi 5 dni, chyba że osoba ta będzie codziennie, przed rozpoczęciem uczestniczenia w udzielaniu tych świadczeń lub rozpoczęciem pracy lub służby, przez okres 5 dni - po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych - badana testem antygenowym.
Koronawirus w Polsce
W czwartek poinformowano, że minionej doby badania potwierdziły 42 095 przypadków koronawirusa. Zmarły 262 osoby z COVID-19. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 5,3 mln zakażeń. Zanotowano w sumie 107,4 tys. zgonów osób z COVID-19.
Najwięcej zakażeń wykryto na Mazowszu – 5601 i w Wielkopolsce – 5436. Pozostałe przypadki stwierdzono u osób z województw: śląskiego (4100), kujawsko-pomorskiego (3716), dolnośląskiego (3266), pomorskiego (3004), łódzkiego (2750), małopolskiego (2424), zachodniopomorskiego (2175), lubelskiego (2056), warmińsko-mazurskiego (1608), lubuskiego (1512), świętokrzyskiego (1251), podkarpackiego (1180), opolskiego (938) i z podlaskiego (903).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock