Wprowadzenie tak zwanych paszportów covidowych byłoby teraz przedwczesne i dyskryminujące dla osób, które nie miały możliwości zaszczepienia i ograniczałoby swobody traktatowe - uważa Konfederacja Lewiatan. Na początku maja mają rozpocząć się ostateczne rozmowy o kształcie cyfrowych zaświadczeń o szczepieniu między Komisją Europejską, Radą i Parlamentem Europejskim.
Konfederacja Lewiatan w swoim stanowisku przekazanym stowarzyszeniu przedsiębiorców i pracodawców BusinessEurope podkreśliła, że w pierwszej kolejności trzeba zwiększyć tempo szczepień w państwach członkowskich. Jak wskazano, proces szczepień jest niestabilny i pełen perturbacji.
"Wprowadzenie paszportu szczepionkowego byłoby teraz przedwczesne i dyskryminujące dla osób, które nie miały możliwości zaszczepienia i ograniczałoby swobody traktatowe" – ocenił, cytowany w komunikacie, Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan.
"Natomiast w przypadku wprowadzenia zaświadczenia w momencie, kiedy każdy chętny został zaszczepiony, powinien obowiązywać jeden standard unijny dokumentu" – dodał.
Od kiedy?
W piątek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że prace w Unii Europejskiej nad systemem zaświadczeń dot. COVID-19 są na ukończeniu.
- Rozwiązanie jest wdrażane na poziomie Unii Europejskiej, Polska uczestniczy w tych rozmowach. Prace są na ukończeniu. Nie chciałbym mówić jakichkolwiek paszportach. Dla nas paszporty to rzecz pejoratywna. Jeżeli mielibyśmy mówić, to o certyfikatach i ich zaletach – tym, że pod ręka w każdej chwili będziemy mieli udokumentowany fakt zaszczepienia, negatywnego wyniku testu, czy wyzdrowienia – mówił rzecznik MZ podczas konferencji prasowej.
- Unia Europejska przygotowuje się do wejścia w życie tych przepisów na połowę czerwca, ale te dyskusje jeszcze trwają – dodał Andrusiewicz.
Zielony certyfikat
Pod koniec marca Parlament Europejski postanowił przyspieszyć procedurę zatwierdzenia "Zielonego Certyfikatu Cyfrowego", czyli zaświadczenia, które ma pozwolić m.in. na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się. PE planuje zakończyć proces w czerwcu.
W czwartek rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke przekazał, że przedstawiciele państw członkowskich uzgodnili wytyczne opisujące główne specyfikacje techniczne dotyczące wdrażania systemu tzw. paszportów szczepień. Specyfikacja techniczna obejmuje strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej UE.
Zielone zaświadczenia cyfrowe mają być bezpłatne, dwujęzyczne (w języku wydającego ją państwa członkowskiego i języku angielskim), dostępne w formacie cyfrowym lub papierowym. Oba będą posiadały kod QR. Zaświadczenie będzie dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała ujemny wynik testu, albo przeszła koronawirusa.
Szczepienia przeciwko COVID-19
Łącznie w Polsce podano 10 069 710 dawek różnych szczepionek przeciw koronawirusowi. Liczba osób zaszczepionych jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson oraz osób, które przyjęły obie dawki szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer, wynosi 2 543 112. Natomiast pierwszą dawkę jednej z dwudawkowych szczepionek podano 7 526 598 razy.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP