Jedna decyzja premiera i "telefony rozgrzały się do czerwoności"

Autor:
Krzysztof
Krzykowski
Źródło:
TVN24 Biznes
Hotele mają być znów otwarte
Hotele mają być znów otwarteTVN24
wideo 2/9
TVN24Hotele mają być znów otwarte

Chcesz wyjechać na walentynkowy weekend w góry? Nie zdziw się, gdy usłyszysz, że już nie ma wolnych miejsc. - Po piątkowej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego telefony rozgrzały się do czerwoności - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes prezes Polskiej Izby Hotelarstwa Marek Łuczyński. Dodał, że widać "wielkie zainteresowanie pobytami wypoczynkowymi".

W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 12 do 26 lutego hotele będą otwarte dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości). Restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

"Widzimy wielkie zainteresowanie"

Okazuje się, że już nie będzie łatwo zarezerwować pobyt na weekend 13-14 lutego w najpopularniejszych obecnie kurortach wypoczynkowych. Na jednej z popularnych platform internetowych możemy zobaczyć, że z dostępnych tam obiektów zajętych jest w dniach 12-14 lutego (dwa noclegi) w Zakopanem aż 92 proc. miejsc, a w Karpaczu i Szczyrku - nawet 97 proc.

- Po piątkowej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego telefony rozgrzały się do czerwoności, internetowe systemy rezerwacyjne również. Widzimy wielkie zainteresowanie pobytami wypoczynkowymi, przede wszystkim w górach. Tych rezerwacji będzie bardzo dużo na weekend walentynkowy. Ale to nie tylko będą pobyty weekendowe, wiele będzie przedłużonych - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński.

Podobnie sytuację z rezerwacjami opisał dla TVN24 Biznes Robert Kozłowski, dyrektor hotelu Logos w Zakopanem. - W terminie 12-14 lutego zostało sprzedane wszystko już w sobotę rano - przekazał.

- W trakcie konferencji premiera Morawieckiego zaczęły się telefony, maile i próby kontaktu. Nie byliśmy w stanie nadążyć - mówił także w radiu TOK FM Henryk Orfinger, prezes firmy Dr Irena Eris, która oprócz produkcji kosmetyków posiada też trzy hotele.

- Ludzie są tak spragnieni ruszenia się, wyjazdu, aktywności. Stan psychiczny ludzi się pogarsza, bo siedzimy zamknięci. W ciągu kilku godzin mieliśmy w naszych trzech hotelach obłożenie, które powodowało, że musieliśmy kolejnym potencjalnym gościom odmawiać - dodał.

Prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński w rozmowie z TVN24 Biznes dodał, że "Polacy potrzebują wypoczynku, odpoczynku na świeżym powietrzu". - Kurorty wypoczynkowe, nie tylko w górach, ale i na Mazurach czy nad morzem, też się cieszą powodzeniem. To będą takie spóźnione ferie. Głównymi beneficjentami decyzji rządu będą hotele typu spa & wellness - ocenił Łuczyński.

Zima w pustych hotelach

Działalność hoteli była ograniczona od 7 listopada. Obiekty pierwotnie były dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów oraz sportowców, którzy korzystają z usług w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego. Od 28 grudnia zlikwidowano także możliwość podróży służbowych.

Pomimo otwarcia od 12 lutego sytuacja w branży hotelowej wciąż nie jest najlepsza. - Ostanie tygodnie przetrwaliśmy w pustym hotelu - oto opis przedstawiony przez Roberta Kozłowskiego, dyrektora hotelu w Zakopanem.

- Otwarcie branży nastąpiło w ostatniej chwili - zauważył prezes Polskiej Izby Hotelarzy. Dodał przy tym, że jest to wciąż otwarcie "tylko połowiczne".

- Branża potrzebuje stabilizacji. Bardzo nas martwi to, że jest to otwarcie warunkowe. Jest to światełko w tunelu, ale na razie trudno stwierdzić, ile tak naprawdę hoteli przetrwa i się utrzyma. Chcemy widzieć stabilizację i schemat działania rządu, a na razie co dwa tygodnie mamy loterię i nie wiemy, co będzie w przyszłości. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, więc czekamy na drugą - powiedział Łuczyński.

Wyjaśnił również, że w wielu placówkach będzie znacznie gorzej niż w tych znajdujących się w kurortach górskich. - Zupełnie inna sytuacja jest z hotelami miejskimi i konferencyjnymi, które bazują na gościach biznesowych i zagranicznych. Targi i konferencje są wstrzymane - podkreślił.

O tym, jak trudna była to zima dla hotelarzy, mówił pod koniec stycznia w TVN24 dyrektor hotelu Logos. - Byłem przygotowany, na 95 procent byłem pewny, że otworzymy hotel 1 lutego. Jestem załamany tym, co się stało - tak wtedy Kozłowski ocenił przedłużenie rządowych obostrzeń.

"Jestem załamany tym, co się stało". Hotelarz o decyzji rządu
"Jestem załamany tym, co się stało". Hotelarz o decyzji rząduTVN24

OGLĄDAM TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Luzowanie obostrzeń

Od 12 lutego oprócz hoteli otwarte będą również baseny, ale już nie aquaparki - te nadal będą nieczynne. Otwarte będą też stoki narciarskie i boiska zewnętrzne oraz korty. Oznacza to wznowienie amatorskiego sportu na świeżym powietrzu. Siłownie nadal będą zamknięte. Restauracje - tak jak do tej pory - będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos i w dowozie.

Ponadto otwarte będą kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych, które będą się w nich odbywać, zajętych będzie mogło być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, a wszystkie osoby obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczki i zakaz konsumpcji.

Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W piątek po południu klienci Santander Bank Polska mają problemy z dostępem do konta. "W tej chwili nie skorzystasz z bankowości internetowej" - czytamy w komunikacie na stronie banku. Występują również utrudnienia w aplikacji mobilnej.

Awaria w dużym banku. "Usuwamy problem"

Awaria w dużym banku. "Usuwamy problem"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

W czwartkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana w wysokości prawie 2,4 miliona złotych. Szóstkę odnotowano w Krakowie - poinformował Totalizator Sportowy.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek posłowie opowiedzieli się za przyjęciem poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii. Jej zapisy wprowadzają przedłużenie zamrożenia cen energii.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Autor:
mp,ek/adso,ral
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Ile zapłacimy za energię w 2024 roku? Zgłoszone do Urzędu Regulacji Energetyki taryfy na prąd zakładają wzrost cen o 76 procent, gazu - o 48 procent, poinformował w czwartek Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, który ma przedłużyć zamrożenie cen prądu i gazu.

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

"Pizze grozy" serwowane są w lokalach na świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Jako przykłady największych anomalii wymieniają pizze z mięsem zebry albo węży, ananasem, bananem czy jogurtem.

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Autor:
JW/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orlen w czwartek wprowadził kolejne zmiany w cenach hurtowych paliw. Potaniały zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy. Benzyna w hurcie jest najtańsza od końca stycznia 2022 roku. "5 z przodu na stacjach coraz bliżej" - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes