Przemysł priorytetem rządu? Kopacz: działania przełożą się na utrzymanie zatrudnienia

PAP | Radek PietruszkaDziałania rządu w ramach m.in. przyjętego programu "Śląsk 2.0" przełożą się na utrzymanie zatrudnienia w przemyśle ciężkim - mówiła premier Ewa Kopacz

Działania rządu w ramach m.in. przyjętego programu "Śląsk 2.0" przełożą się na utrzymanie zatrudnienia w przemyśle ciężkim - mówiła premier Ewa Kopacz w czasie poniedziałkowej wizyty w krakowskiej hucie.

- Dla mojego rządu dzisiaj wspieranie przemysłu ciężkiego jest priorytetem - podkreśliła premier. Przypomniała, że rząd pod koniec czerwca przyjął program "Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej".

Zwiększenie wydajności

W pakiecie dla przedsiębiorstw energochłonnych znalazły się m.in. przewidziane przez UE zwolnienia z części dodatkowych opłat. Program zakłada zwolnienie firm energochłonnych (w skali całego kraju) z części kosztów finansowania wsparcia odnawialnych źródeł energii (obowiązek zakupu zielonych certyfikatów, od 2016 r. opłata OZE) – łącznie do 450 mln zł. Planowane jest też częściowe zwolnienie z akcyzy na prąd dla tych przedsiębiorstw (w skali kraju ponad 3,5 tys. firm). Zdaniem premier podjęte przez jej rząd działania "spowodowały również reakcję ze strony przedsiębiorcy". - ArcelorMittal zdecydował zainwestować ponad 500 mln zł przede wszystkim w remont pieca - mówiła. Kopacz odwiedziła oddział ArcelorMittal Poland w Krakowie. - To jest ta część, która stanowi trzon naszego przemysłu stalowego, ta firma jest największym wytwórcą stali w Polsce - mówiła. W jej ocenie działania rządu przełożą się również na utrzymanie zatrudnienia w firmie. - To zatrudnienie nie jest małe, bo w sześciu oddziałach tejże firmy w trzech województwach, śląskim, małopolskim i opolskim, zatrudnionych jest ok. 11 tys. osób - mówiła Kopacz. Jak podkreśliła, firma deklaruje, że będzie zwiększać swoją wydajność z 2,2 mln ton wyrobów ze stali do 3,3, a w perspektywie do ok. 4 mln ton. Premier dziękowała firmie za współpracę. - Ale też usłyszałam wiele ciepłych słów od prezesa tejże firmy, który mówił, że zrozumienie ze strony rządu i prawo, które w bardzo krótkim okresie zostało uchwalone, spowodowało decyzje o zainwestowaniu tych pieniędzy - mówiła.

Największy producent stali

ArcelorMittal - według Kopacz - będzie "bardzo chętnie korzystać" z programu "E-Kumulator", który opiewa na 1 mld zł i jest przeznaczony dla przedsiębiorstw zmniejszających ujemny wpływ przemysłu na środowisko. "Firma również skorzysta z pomocy w formie pożyczki w ramach tego programu" - mówiła premier. ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

Szefowa polskiego rządu na konferencji odpowiedziała także na zarzuty Beaty Szydło:

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości