Komisja sejmowa nie przyjęła raportu NIK o pomocy dla firm w czasie pandemii

Źródło:
PAP
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/4
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Komisja do spraw kontroli państwowej nie przyjęła raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o pomocy udzielonej firmom w czasie pandemii COVID-19. W dokumencie wskazano na nieprawidłowości w działaniach między innymi Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Zdaniem szefa PFR Pawła Borysa na wdrożenie programu Fundusz miał 19 dni, a dzięki pomocy 90 procent firm utrzymało zatrudnienie.

Podczas posiedzenia komisji posłowie wysłuchali informacji NIK o wynikach kontroli pt. "Efekty wybranych działań państwa podejmowanych w celu łagodzenia skutków epidemii w gospodarce".

Komisja nie przyjęła raportu NIK o pomocy dla firm w czasie pandemii

Jak wskazał wiceprezes NIK Michał Jędrzejczyk, kontrola wykazała nieprawidłowości w działaniach zarówno Polskiego Funduszu Rozwoju, jaki i Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także wojewódzkich i marszałkowskich urzędów pracy. Wiceszef NIK przyznał, że pomoc państwa udzielona przedsiębiorstwom przyczyniła się do poprawy sytuacji w firmach, jednak - jak zaznaczył - "przy zaangażowaniu tak dużych środków zaniechano należytej dbałości o optymalne ich wykorzystanie".

Jednym z zarzutów, jakie NIK przedstawił, było przekazanie przez ministra rozwoju i technologii "w sposób nieuprawniony części uprawnień władczych PFR". Wskazano, że zapisy umowy między PFR zwalniały spółkę z odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zadań.

Według NIK w umowie zabezpieczony został przede wszystkim interes PFR, a nie zabezpieczono interesów Skarbu Państwa. Jako przykład podano brak powiązań wynagrodzeń PFR z efektami działań, np. liczbą wspartych firm. Ponadto - wskazano - nie określono terminu wygaśnięcia umowy między PFR a MRiT, co powoduje niemożność precyzyjnego określenia kosztów tarcz antycovidowych. Z przedstawionych przez MRiT wyliczeń wynika, że na 30 września ub.r. wynagrodzenie PFR wynosiło 817 mln 130 tys. zł.

Z zarzutami NIK nie zgodził się uczestniczący w posiedzeniu komisji prezes PFR Paweł Borys. Podkreślił, że NIK w raporcie przedstawił ocenę opisową, niepodpartą danymi. Przypomniał, że w marcu i kwietniu 2020 r. zarówno z firm, jak i różnych instytucji badawczych oraz od ekspertów napływały alarmistyczne dane dotyczące rozprzestrzenia się pandemii i konsekwencji dla przedsiębiorców, pracowników i państwa.

- Na przygotowanie i wdrożenie programu mieliśmy 19 dni - powiedział. Zaznaczył, że dzięki udzielonej pomocy (ok. 76 mld zł ) 90 proc. firm utrzymało zatrudnienie, a Polska zanotowała jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE.

Borys nie zgodził się również z zarzutem nieadekwatnego wynagrodzenia. Przypomniał, że wartość udzielonej przez państwo pomocy wyniosła ok. 8 proc. PKB, czyli tyle, ile wyniosło średnie wsparcie w UE. Prezes PFR wyraził też gotowość podpisania aneksu do umowy z MRiT.

Przewodniczący komisji Marek Sawicki (PSL-TD) złożył wniosek, "by nie przyjmować raportu NIK i zamknąć posiedzenie". Wniosek został przyjęty przez komisję w głosowaniu.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość istnienia takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blik zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP