Szef komisji do spraw VAT chce Trybunału Stanu dla Tuska, Kopacz i byłych ministrów

[object Object]
Szef komisji do spraw VAT chce Trybunału Stanu dla Tuska, Kopacz i byłych ministrówtvn24
wideo 2/3

Szef komisji śledczej do spraw VAT Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości w swoim projekcie raportu z prac komisji zaproponował postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

Zastępca szefa komisji Kazimierz Smoliński z PiS poinformował na Twitterze, że w tej sprawie zostanie skierowany "wniosek do Sejmu o skierowanie wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej".

W poniedziałek w Sejmie w południe rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej do spraw VAT, podczas którego jest prezentowany projekt raportu końcowego z prac tej komisji.

Luka VAT

Szef komisji śledczej do spraw VAT Marcin Horała podkreślił, że "kwota luki VAT, tego co powinno wpłynąć do budżetu państwa i nie wpłynęło, od 2007 roku dynamicznie rosła".

- Polska zaczęła w tej niechlubnej konkurencji z roku na rok wyprzedzać coraz więcej państw Unii Europejskiej, a jest to bardzo dobre odniesienie i dobry punkt porównawczy, bo podatek VAT jest podatkiem wspólnotowym, harmonizowanym i w związku z tym mniej więcej w podobny sposób pobieranym w Polsce, jak i innych państwach europejskich - powiedział. Jego zdaniem, "nie działo się to przypadkiem". - To w pracach komisji, w tym raporcie jest pokazane (...). Po pierwsze kwestia działań systemowych, systemowego rozwiązania, czy przynajmniej próby walki z problemem. W tym zakresie można stwierdzić, że w badanym przez komisję okresie nie wprowadzano żadnych systemowych rozwiązań, które służyłyby całokształtowi uszczelnienia systemu podatkowego - podkreślił poseł PiS.

Jak ocenił Horała, "jedynym takim rozwiązaniem, które można uznać za całościowe, było wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, który zdążono tylko uchwalić przez te osiem lat, nie zdążono go już wprowadzić w życie".

Szef komisji stwierdził, że w badanym przez komisję śledczą okresie (grudzień 2007 - listopad 2015) pojawiła się szeroka i publicznie dostępna wiedza na temat oszustw w systemie podatku VAT i ich mechanizmów.

- Publicznie dostępny zasób wiedzy był podstawą do podjęcia działań systemowych ale żadne działania nie zostały podjęte - oświadczył. Wśród dostępnych opracowań na temat przestępstw wokół VAT wymienił między innymi raport Izby Lordów z 2007 roku. Druga grupa zarzutów Horały to wprowadzenie rozwiązań prawnych rozszczelniających system podatkowy. Jego zdaniem takim rozwiązaniem było na przykład wprowadzenie rozliczeń kwartalnych VAT. Podkreślił, że komisja śledcza ustaliła, iż wprowadzenie tego konkretnego rozwiązania było przedmiotem kontrowersji wewnątrz MF, ale w uzasadnieniu zmiany ustawy w ogóle nie pojawił się wątek ryzyka rozszczelnienia systemu. - Tymczasem to się stało jednym z podstawowych narzędzi oszustów - mówił Horała. Jak dodał, później kilkakrotnie zaniechano likwidacji tego rozwiązania.

"Zielona wyspa"

Zdaniem szefa komisji wielka skala wyłudzeń podatku VAT nie była dziełem przypadku. - Rozmontowanie aparatu państwa było wielowymiarowe i nie odnosiło się jedynie do kwestii podatkowych, bo to również było rozbicie prokuratury, to również było wyhamowanie służb specjalnych, to również była kwestia rażąco niskiej odpowiedzialności karnej również w wyniku orzecznictwa Sądu Najwyższego - wymieniał.

- Cały szereg czynników niezbędnych, żeby wytworzyć takie cieplarniane warunki, taką "zieloną wyspę" dla oszustów podatkowych zaistniało w Polsce. Prowadzi to do wniosków odpowiedzialności karnej i konstytucyjnej - stwierdził Marcin Horała.

Prezentując swój projekt na posiedzeniu komisji Horała mówił, że w wielu przypadkach MF dobrze diagnozowało możliwości wystąpienia nadużyć podatkowych w niektórych obszarach, ale osoby z kierownictwa resortu nie zgadzały się na odpowiednie zmiany. Jego zdaniem, rozwiązania utrudniające oszustwa, jak odwrócone obciążenie podatkiem VAT wprowadzano z wieloletnim opóźnieniem. Horała wskazywał między innymi na złom czy wyroby stalowe. W przypadku tych drugich - jak stwierdził - w pewnym momencie połowa krajowego obrotu była fikcyjna. Według Horały, odwrócony VAT na stal wprowadzono w trzy lata po tym jak stał się potrzebny. W przypadku metali nieżelaznych - oprócz miedzi - to opóźnienie wyniosło cztery lata - dodał szef komisji. Jego zdaniem, w przypadku obrotu elektroniką już kontrola z 2010 roku wskazała na nieprawidłowości i konieczność zmian legislacyjnych. Podkreślił, że kolejne państwa UE wprowadzały odwrócony VAT na elektronikę, więc "przestępcy są niejako zapraszani, żeby wyłudzać pieniądze podatnika polskiego". Horała dodał, że pomysł odwróconego VAT pojawił się dopiero w 2013 roku, ale "decyzją wiceministra Macieja Grabowskiego elektronika jest wykreślona z ustawy uszczelniającej". Szef komisji śledczej zwrócił uwagę, że odwrócony VAT na telefony komórkowe zaczął obowiązywać dopiero w 2014 roku, a jeszcze w ostatniej chwili wejście tego rozwiązania opóźniono o kwartał.

Projekt raportu

W projekcie, przygotowanym przez szefa komisji Marcina Horałę z Prawa i Sprawiedliwości, napisano, że "mimo istnienia realnego zagrożenia związanego z potencjalnym wzrostem skali (oraz stopniem skomplikowania) przestępczości podatkowej rząd Donalda Tuska już w 2008 roku zdecydował się na wprowadzenie regulacji, które de facto rozszczelniły system podatkowy, przyczyniając się tym samym do powstania po stronie Skarbu Państwa znacznych strat majątkowych". Podano, że inicjatorem tych zmian w znacznej mierze była sejmowa Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" pod przewodnictwem Janusza Palikota. Zgodnie z projektem raportu postacią mającą istotny wpływ na kształt tych zmian była Renata Hayder, społeczny doradca ówczesnego Ministra Finansów Jana Vincenta–Rostowskiego, a zarazem osoba piastująca tym czasie liczne funkcje w organach reprezentacji bądź organach kontrolnych spółek. "Mając na względzie charakter wprowadzonych zmian, za w pełni uprawnione uznać należy stwierdzenie, że w latach 2008-2011 doszło do rozszczelnienia systemu podatkowego, co w istotnym stopniu przyczyniło się do znacznego powiększenia się luki podatkowej" - zaznaczono w dokumencie.

Trybunał Stanu dla Tuska?

Jak napisał w uzasadnieniu Horała, Donald Tusk z całą pewnością powinien posiadać informacje "na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej. Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć". "Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej" - napisał także. Według Horały, podobne zarzuty sformułować można także w odniesieniu do postępowania premier Ewy Kopacz. "Reformy proponowane przez rząd Ewy Kopacz miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem" - napisał Horała Jego zdaniem, obydwoje z byłych premierów zaniedbali również wskazania zwalczania zorganizowanej przestępczości podatkowej jako priorytetu działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Z kolei byli ministrowie finansów powinni stanąć przez Trybunałem Stanu, ponieważ - według Horały - "ich czyny opisane w zawiadomieniach skierowanych przez Komisję Śledczą do prokuratury odnoszą się w istocie do tych samych kwestii, opisanych w niniejszym sprawozdaniu". Jak podkreślił, w konstytucji przewidziana jest możliwość, aby "członek Rady Ministrów za przestępstwa popełnione w związku z zajmowanym stanowiskiem odpowiadał przed Trybunałem Stanu".

Drugi raport

Zanim doszło do przedstawienie projektu raportu, poseł PO-KO Zbigniew Konwiński poinformował, że troje posłów przygotowało własną wersję raportu. Jak przekazał, oprócz niego, podpisali się pod nim także posłowie Mirosław Pampuch (PO-KO) i Genowefa Tokarska (PSL-KP). - To jest podpis mój, pana Mirosława Pampucha, pani Genowefy Tokarskiej - przygotowaliśmy też wersję raportu - powiedział. Jak dodał, "będziemy chcieli go uzupełnić o odpowiedź na to, co pojawi się w raporcie" przewodniczącego Horały.

Jak zapowiedział Marcin Horała, kolejne posiedzenie planuje zwołać 6 września. - To posiedzenie byłoby poświęcone dyskusji nad raportem i przedyskutowaniem ewentualnych poprawek - powiedział. - Na tym posiedzeniu komisja - po przedyskutowaniu treści raportu, rozstrzygnięciu w sprawie poprawek - przyjęłaby ostateczny raport - podkreślił Horała. Termin składania poprawek do raportu szef komisji chce wyznaczyć do 4 września do godziny 10. Z kolei - jak poinformował Horała - do południa 9 września byłby termin na zgłaszanie wniosków odrębnych przez grupy posłów. Jak zaznaczył, do prezydium Sejmu należy decyzja, kiedy raport stanie na forum izby.

O dyskusję nad raportem już w poniedziałek bez powodzenia wnioskował poseł PO-KO Zbigniew Konwiński. Komisja jednak odrzuciła jego wniosek.

Ewa Kopacz odpowiada

Ewa Kopacz skomentowała postulat Marcina Horały na Twitterze.

"Obecnie rządzący wykorzystali już Ministerstwo Sprawiedliwości i telewizję publiczną, a teraz próbują wykorzystać Trybunał Stanu do walki z opozycją" - podkreśliła.

"Pan Przewodniczący Horała używa swojego stanowiska w Komisji jako kolejnego narzędzia do walki z opozycją przed wyborami" - dodała była szefowa polskiego rządu.

Komisja śledcza do spraw VAT

Komisja śledcza do spraw VAT została powołana na początku lipca 2018 roku, aby zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Badała okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań między innymi członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo rodziny i pracy rekomenduje uwzględnienie wyższego wzrostu wynagrodzeń we wskaźniku waloryzacji emerytur i rent - wynika z pisma szefowej resortu Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Trzy warianty podwyżek. Jest rekomendacja resortu

Trzy warianty podwyżek. Jest rekomendacja resortu

Źródło:
PAP

Na najbliższy weekend dwa banki zaplanowały prace serwisowe. Są to Santander Bank Polska i ING Bank Śląski.

"Nie zalogujesz się do bankowości internetowej". Utrudnienia dla klientów

"Nie zalogujesz się do bankowości internetowej". Utrudnienia dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Firma CD Projekt zaprezentowała pierwszy zwiastun gry Wiedźmin IV podczas gali The Game Awards w Los Angeles. Główną bohaterką gry będzie Ciri, kluczowa postać zarówno książek Andrzeja Sapkowskiego, jak również Wiedźmina III: Dziki Gon. Deweloper zapowiada, że gra będzie najambitniejszą odsłoną serii.

"Początek nowej wiedźmińskiej sagi". CD Projekt pokazuje zwiastun

"Początek nowej wiedźmińskiej sagi". CD Projekt pokazuje zwiastun

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeszcze w listopadzie Bosch zapowiadał zwolnienia na poziomie ok. 5,5 tysiąca osób. Jednak w piątek, CNN podaje, że ta liczba będzie wyższa. Około 8 250 pracowników na świecie zamierza zwolnić niemiecki gigant przemysłowy Bosch – poinformował stację CNN rzecznik firmy. Redukcja zatrudnienia najmocniej dotknie dział Mobility, który dostarcza części przedsiębiorstwom motoryzacyjnym. Pod koniec 2023 r. koncern zatrudniał ponad 429 tys. osób.

Zwolnienia będą większe, niż zapowiadano. Bosch planuje mocne cięcia

Zwolnienia będą większe, niż zapowiadano. Bosch planuje mocne cięcia

Źródło:
PAP

Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek powiedział w piątek w Radiu ZET, że pierwszy samolot wyląduje na lotnisku CPK w Baranowie jesienią 2032 roku.

Start megalotniska w Polsce. Jest data

Start megalotniska w Polsce. Jest data

Źródło:
PAP

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Wśród nowych cząsteczko-wskazań znalazło się m.in. 13 substancji we wskazaniach onkologicznych (m.in. w leczeniu raka szyjki macicy, nerki, jelita grubego), 12 w chorobach rzadkich i ultrarzadkich, 3 wskazania w chemioterapii i jedna terapia wysokoinnowacyjna.

Dziesięć złotych zamiast kilkuset. Nowa lista leków refundowanych od stycznia

Dziesięć złotych zamiast kilkuset. Nowa lista leków refundowanych od stycznia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amazon przekaże 1 milion dolarów na fundusz inauguracyjny prezydenta elekta Donalda Trumpa, a firma wyemituje to wydarzenie w swoim serwisie streamingowym - powiedział w czwartek rzecznik spółki. Jak zauważa amerykańska agencja Associated Press, to już kolejny koncern, który stara się w ten sposób zyskać przychylność prezydenta-elekta. Wcześniej na taki krok zdecydowała się Meta.

Kiedyś krytykował Trumpa, teraz przekaże mu milion dolarów

Kiedyś krytykował Trumpa, teraz przekaże mu milion dolarów

Źródło:
AP, PAP, Reuters

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,7 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarówno w najbliższą niedzielę 15 grudnia jak i następną, 22 grudnia, sklepy będą otwarte. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Zbliża się wyjątkowa niedziela

Zbliża się wyjątkowa niedziela

Źródło:
PAP

Ubywa mieszkań komunalnych. Pokazuje to raport, z którego wynika, że są samorządy, które w ciągu ostatnich lat sprzedały prawie dwukrotnie więcej mieszkań niż wybudowały. Średni czas oczekiwania na takie mieszkanie to trzy lata, nie jest o nie łatwo, ale patrząc na ceny i rzeczywistość, to często jedyna szansa dla tych, których nie stać na własne cztery kąty kupione na wolnym rynku. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

To często jedyna szansa na mieszkanie. Niektórzy czekają nawet kilkanaście lat

To często jedyna szansa na mieszkanie. Niektórzy czekają nawet kilkanaście lat

Źródło:
TVN24

Pracownicy Poczty Polskiej objęci układem zbiorowym otrzymają 460 złotych brutto podwyżki od stycznia 2025 roku, to efekt porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie zakończenia sporów zbiorowych w spółce - poinformował w czwartek prezes Poczty Sebastian Mikosz. Propozycję odrzuciła pocztowa Solidarność.

Będą podwyżki w państwowej spółce. Prezes podał kwoty

Będą podwyżki w państwowej spółce. Prezes podał kwoty

Źródło:
PAP

W Rzymie padł rekord na rynku nieruchomości: 45 tysięcy euro (192 422 złotych według obecnego kursu) za metr kwadratowy apartamentu przy Placu Hiszpańskim. Sprzedano go bardzo szybko. To, jak zauważają analitycy, więcej niż wynosi cena w wielu ekskluzywnych lokalizacjach w Nowym Jorku czy Dubaju.

Ponad 190 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nowy rekord

Ponad 190 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nowy rekord

Źródło:
PAP

Polimex Mostostal zrezygnował z dalszej budowy bloku węglowego w puławskich Azotach i wezwał spółkę do zapłaty pozostałego wynagrodzenia, czyli ponad 189 milionów złotych. Według komunikatu spółki Azoty mają na to dwa tygodnie. Z kolei zdaniem Azotów Puławy odstąpienie przez Polimex od umowy jest nieuzasadnione.

Koniec dużej inwestycji. Dają im dwa tygodnie na zapłatę niemal 190 milionów złotych

Koniec dużej inwestycji. Dają im dwa tygodnie na zapłatę niemal 190 milionów złotych

Źródło:
PAP

Decyzja o rezygnacji z programu "kredyt zero procent" powinna zostać podjęta dużo wcześniej - ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

"Szukający mieszkań zbyt długo utrzymywani byli w niepewności"

"Szukający mieszkań zbyt długo utrzymywani byli w niepewności"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Do zwycięzcy losowania trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 grudnia.

Wyniki Lotto z 12 grudnia 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Lotto z 12 grudnia 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia strajkowego na terenie sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK S.A - poinformował związek w komunikacie. "Częste, nieprzemyślane i chaotyczne zmiany wprowadzane pod potrzebę chwili i nierzadko z konieczności wyciszenia szumu medialnego, zamiast poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego, obniżają jego poziom" - argumentują związkowcy. Podkreślają, że "w konsekwencji może doprowadzić to do kolejnej poważnej tragedii na polskich torach".

Kolejarze krytykują PKP, nie wykluczają strajku. "To nie gra czy symulator. Tu nie ma kolejnych żyć"

Kolejarze krytykują PKP, nie wykluczają strajku. "To nie gra czy symulator. Tu nie ma kolejnych żyć"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie spełnia oczekiwań - skomentował w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Radosław Górski, radca prawny. Jak wyjaśnił, "sytuacja konsumentów, wszystkich skarżących jest taka, że przed nimi jeszcze daleka droga w długim procesie sądowym". - Będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie - dodał. TSUE wydał w czwartek wyrok w sprawie Getin Noble Bank i frankowiczów.

Prawnik o decyzji TSUE: będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie

Prawnik o decyzji TSUE: będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie

Źródło:
tvn24.pl

Wojciech Król został przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. Poseł KO zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Czabańskiego, którego w październiku odwołał Sejm.

Jest nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Jest nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Źródło:
PAP

Średnia cena koszyka świątecznego wzrosła rok do roku o 4,58 procent, a najtańsze zakupy na Wigilię i dwa dni świąt można było zrobić w Dino - podała agencja badawcza ASM SFA.

Świąteczne zakupy będą droższe w tym roku. Gdzie wydamy najmniej?

Świąteczne zakupy będą droższe w tym roku. Gdzie wydamy najmniej?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Australii zapowiedział w czwartek wprowadzenie przepisów, które zmuszą firmy takie jak Google czy Meta do płacenia mediom za ich treści, które udostępniają na swoich platformach. W przeciwnym razie będą musiały uiszczać ogromne opłaty do budżetu państwa za prawo do dalszej działalności.

Australia nakaże płacić mediom społecznościowym za treści mediów

Australia nakaże płacić mediom społecznościowym za treści mediów

Źródło:
PAP

Dwie partie produktu French's Classic Yellow Mustard zostaną wycofane z obrotu - poinformował w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Powodem jest brak informacji na etykiecie o tym, że musztarda ma w składzie gorczycę, która może powodować alergię.

Wycofują dwie partie tego produktu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Wycofują dwie partie tego produktu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Źródło:
PAP

Nie zgadzam się na porozumienie Unii Europejskiej z krajami Mercosuru w obecnym kształcie - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron. W czasie wspólnego spotkania z mediami z Donaldem Tuskiem podkreślał, że "są obawy co do wpływu umowy na rynek rolny". - Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku - oświadczył francuski przywódca.

"Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa"

"Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa"

Źródło:
PAP

Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy proc. o 25 pb. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że proces dezinflacji postępuje. W czwartek o obniżce zadecydował też Narodowy Bank Szwajcarii.

Niższe stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja banku

Niższe stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja banku

Źródło:
PAP

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe o 50 pb. - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Po największej od 10 lat obniżce główna stopa wynosi teraz 0,50 proc.

To największa obniżka od 10 lat. Dobre wiadomości dla frankowiczów

To największa obniżka od 10 lat. Dobre wiadomości dla frankowiczów

Źródło:
PAP, Reuters

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił przepisy dotyczące niezależności krajowego organu ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz skarg na jego decyzje wobec instytucji finansowych znajdujących się na progu upadłości. To odpowiedzi na pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Jak komentuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli "nie ma tu jednoznacznych wskazówek, czy decyzje ws. Getin Banku były prawidłowe czy nie".

TSUE wydał ważny wyrok dla klientów Getin Noble Banku

TSUE wydał ważny wyrok dla klientów Getin Noble Banku

Źródło:
tvn24.pl

Jak podaje Reuters brytyjski organ nadzoru finansowego zwleka z zatwierdzeniem pierwszej publicznej oferty platformy Shein na giełdzie. Dwa źródła agencji informują, że sprawdzany jest nadzór nad łańcuchem dostaw tej platformy sprzedażowej. Oceniane jest także ryzyko prawne związane z debiutem po protestach ze strony organizacji działających na rzecz praw Ujgurów, mniejszości etnicznej z Chin, którzy mogą być przymuszani do pracy.

Brytyjczycy prześwietlają Shein. W tle zarzuty o wykorzystywanie niewolniczej pracy

Brytyjczycy prześwietlają Shein. W tle zarzuty o wykorzystywanie niewolniczej pracy

Źródło:
Reuters

Dobra. Tyle tylko, że oczywiście jest niesłychanie spóźniona - tak decyzję zarządu Orlenu o wstrzymaniu projektu Olefiny III skomentował na antenie TVN24 Piotr Woźniak, były minister gospodarki oraz były szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednocześnie ostro podsumował plany spółki na kontynuację projektu. Od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia.

"Było wiadomo, że ta inwestycja jest po prostu i zwyczajnie absurdalna"

"Było wiadomo, że ta inwestycja jest po prostu i zwyczajnie absurdalna"

Źródło:
TVN24

Nie będzie kredytu 0 procent. Program mieszkaniowy rządu zostanie zaprezentowany w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Kredyt zero procent. Minister zapowiedział wycofanie się z pomysłu

Kredyt zero procent. Minister zapowiedział wycofanie się z pomysłu

Źródło:
PAP