TVN24 Biznes | Z kraju

Najlepsze uczelnie w Polsce. Najnowszy ranking

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Zwiększony limit przyjęć na uczelnie medyczneTVN24
wideo 2/4
TVN24Zwiększony limit przyjęć na uczelnie medyczne

Uniwersytet Jagielloński to najlepsza uczelnia akademicka w Polsce, tuż za nią jest Uniwersytet Warszawski, na trzecim miejscu Politechnika Warszawska - oto czołówka Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Wśród uczelni niepublicznych na szczycie jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Ranking po raz 22. przygotowała Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Nadzoruje je kapituła kierowana przez prof. Michała Kleibera. Zestawienie obejmuje cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

OGLĄDAJ TVN24 GO W INTERNECIE NA TVN24 GO

Najlepsze uczelnie akademickie

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich po raz drugi z rzędu zajął Uniwersytet Jagielloński, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. Drugą pozycję zajął Uniwersytet Warszawski (wskaźnik rankingowy 99,2), a trzecią Politechnika Warszawska (wskaźnik rankingowy 83,5). Czwarte miejsce zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a piąte - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Gdański Uniwersytet Medyczny i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Najlepsze uczelnie w Polsce - 2021PAP

Najlepsze uczelnie niepubliczne

W Rankingu Uczelni Niepublicznych ponownie wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (wskaźnik rankingowy 100). Drugie miejsce zajął SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (81,1), a trzecie Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej (69,4).

Na szczycie Rankingu Publicznych Uczelni Zawodowych znalazła się Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (wskaźnik rankingowy 100). Drugie miejsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie (91,7), a trzecie Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (82,2).

Ranking kierowany do maturzystów

"W Rankingu Kierunków Studiów oceniono w tym roku 71 kierunków (doszedł kierunek o bezpieczeństwie). Przygotowanie tego rankingu poprzedzone zostało tzw. wielką kalibracją, jako że w wykazie kierunków studiów prowadzonych w polskich uczelniach znajdują się aż 1553 nazwy, Fundacja Edukacyjna 'Perspektywy', wspólnie z uczelniami, dokonała przyporządkowania tych studiów do najpopularniejszych kierunków lub grup kierunków podlegających rankingowej ocenie" - czytamy w komunikacie.

"Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce bezapelacyjnie na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który prowadzi takich studiów aż 23. Za nim jest Politechnika Warszawska (17 kierunków) i Uniwersytet Jagielloński (15 kierunków)" - napisano.

W komunikacie wyjaśniono, że "Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie".

"Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk" - dodano.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock