Szybciej ze Szczecina do Koszalina. Bruksela dorzuci do budowy ekspresówki

Z kraju

Adamczyk o poszerzeniu A2TVN24 BiS
wideo 2/5

Komisja Europejska dofinansuje budowę dwóch odcinków drogi S6 z Kiełpina do Koszalina i budowę obwodnic Koszalina oraz Sianowa. Na ten cel popłyną 232 miliony euro ze środków polityki spójności. Wszystkie odcinki są położone w województwie zachodniopomorskim.

Łącznie chodzi o 82 kilometry nowych dróg. S6 jest częścią transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), łączącej Szczecin i Gdańsk, a w skali europejskiej Polskę z Niemcami.

"Finansowanie tej drogi ekspresowej ze środków UE przyczyni się do znacznego przyspieszenia wzrostu gospodarczego, turystyki i handlu w regionie, przy jednoczesnym znacznym polepszeniu jakości życia codziennego obywateli i turystów w Polsce, dzięki bezpieczniejszym i szybszym połączeniom między miastami. Bez wątpienia ten projekt będzie miał również pozytywny wpływ na cały kraj" - mówi Komisarz do spraw Polityki Regionalnej Corina Cretu, cytowana w komunikacie.

Według GDDKiA, prace na ponad 20-kilometrowym odcinku obwodnicy Koszalina i Sianowa na S6 wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód zakończą się w trzecim kwartale tego roku.

Mapa stanu budowy dróg w województwie zachodniopomorskimGDDKiA

Unijne wsparcie

W komunikacie przypomniano, że niedawno Komisja Europejska zamknęła program spójności na lata 2007-2013 z budżetem w wysokości 28,3 mld euro. W ramach tego programu UE sfinansowała w Polsce 365 projektów transportowych, które doprowadziły między innymi do wybudowania 1417 km nowych autostrad i dróg ekspresowych, modernizacji 1200 km linii kolejowych oraz zakupu 963 miejskich środków transportu (autobusy i tramwaje).

Droga ekspresowa S6 o łącznej długości około 330 km ma połączyć Szczecin, Police, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk i Trójmiasto z autostradą A1.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock