Karta EKUZ pozwala na skorzystanie za granicą ze świadczeń medycznych w placówkach publicznej ochrony zdrowia, w przypadku nieplanowanego i niezbędnego leczenia. Średnio miesięcznie Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje ponad 160 tysięcy kart EKUZ. Tylko w tym roku wydaliśmy blisko półtora miliona kart - przekazała we wtorek w komunikacie rzeczniczka prasowa NFZ Beata Kopczyńska.
Narodowy Fundusz Zdrowia we wtorkowym komunikacie przypomniał, że karta EKUZ to podstawa przed wyjazdem do państw UE, EFTA (czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu) i Wielkiej Brytanii. Nic nie kosztuje, a w razie nagłej choroby ułatwi korzystanie z publicznej opieki medycznej.
Gdzie najwięcej kart EKUZ?
"Mamy coraz większą świadomość, że w sytuacjach różnych zdarzeń losowych, jak choroba, uraz, wypadek możemy korzystać z publicznej służby zdrowia za granicą, jako obywatele Unii Europejskiej. Stąd też wiele osób jest już zaopatrzonych w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego" - przekazała cytowana w komunikacie rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Kopczyńska.
Podkreśliła, że w tym roku zostało wydane blisko 1,5 mln kart. "Średnio miesięcznie NFZ wydaje ponad 160 tysięcy kart. Im bliżej wakacji tym zainteresowanie kartą EKUZ rośnie. W kwietniu tego roku wydaliśmy około 230 tysięcy kart EKUZ, w maju blisko 300 tysięcy kart, a w czerwcu było to już 400 tysięcy kart" - wyliczyła Kopczyńska. Najwięcej kart EKUZ wydaje Centrum Usług Wspólnych w Chełmie, powołane do obsługi wniosków elektronicznych. W pierwszym półroczu br. w tym trybie Fundusz wydał 474 tys. kart. W ramach obsługi wniosków składanych osobiście najwięcej takich kart wydano w województwie śląskim. W pierwszym półroczu 2023 r. po kartę EKUZ w Śląskim OW w Katowicach wydano 153 tys. kart, na drugim miejscu jest mazowiecki oddział, gdzie w ciągu 6 miesięcy po EKUZ zgłosiło się 123 tys. osób.
Czym jest karta EKUZ?
Jak zaznaczyła rzeczniczka, Polacy coraz częściej wiedzą, że karta EKUZ pozwala nam na skorzystanie za granicą ze świadczeń medycznych w placówkach publicznej ochrony zdrowia, w przypadku nieplanowanego i niezbędnego leczenia. Z drugiej stromy wciąż nie mają świadomości, że każde państwo ma swoje zasady. W wielu państwach pacjent musi dopłacać do wizyty u lekarza, badań laboratoryjnych, czy leczenia szpitalnego. "Musimy wiedzieć, że nasze leczenie w ramach EKUZ w państwach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i EFTA odbywa się na takich samych zasadach jak dla obywateli tego państwa. Zatem jeśli w Bułgarii, dla mieszkańców tego kraju, badania laboratoryjne, nawet te ze skierowaniem, są odpłatne w jakieś części, to również my będziemy musieli za nie zapłacić. Jeśli Włoch częściowo płaci za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, to dla nas taka porada też będzie płatna, czy na przykład będąc na wakacjach w Chorwacji, gdy trafimy do szpitala, musimy liczyć się z dodatkową odpłatnością" – wyjaśniła Kopczyńska. Dlatego warto, oprócz wyrobienia karty EKUZ, zapoznać się z zasadami publicznej opieki zdrowotnej, która obowiązuje w danym państwie. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej NFZ w zakładce dla pacjenta, pod hasłem EKUZ. Kartę EKUZ może otrzymać każdy, kto jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Karta jest ważna wraz z paszportem lub dowodem osobistym. Co istotne, taką kartę powinna mieć każda osoba wyjeżdżająca, także dziecko. EKUZ rodzica, nie uprawnia do uzyskania pomocy medycznej dla dziecka. EKUZ dziecka jest ważny z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica. Wniosek o wyrobienie karty EKUZ można złożyć elektronicznie (przez Internetowe Konto Pacjenta lub ePUAP) lub w placówce NFZ i na lotnisku Chopina. "Jeśli nam się spieszy, bo wyjeżdżamy na wakacje następnego dnia, albo za dwa dni, po EKUZ najlepiej zgłosić się do oddziału lub delegatury NFZ. Odlatujący z Lotniska Chopina w Warszawie taką kartę mogą też wyrobić w Punkcie Obsługi Klientów NFZ. To takie miejsce ostatniej szansy na jej wyrobienie przed podróżą. Punkt na lotnisku działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-15" – dodała rzeczniczka.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: r.classen/Shutterstock