Inwestycje w Polsce i strategiczna współpraca to tematy rozmów z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Ambasador podkreślił z kolei, że rozmowa dotyczyła też tego, jak jeszcze bardziej rozszerzyć współpracę gospodarczą między USA a Polską.
Minister finansów Andrzej Domański poinformował w czwartek na platformie X, że amerykańskie inwestycje w Polsce i strategiczna współpraca to tematy, o których rozmawiał z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim. Jak wskazał, do spotkania doszło w czwartek.
"Rozmawialiśmy o tym, jak możemy jeszcze dalej rozszerzyć współpracę gospodarczą między Stanami Zjednoczonymi a Polską, która jest kluczowym filarem naszych pogłębiających się relacji" - stwierdził z kolei Brzezinski w mediach społecznościowych. Ambasador podkreślił, że amerykańscy inwestorzy "bardzo cenią sobie otwarte, przejrzyste i dynamiczne środowisko biznesowe".
Amerykańskie inwestycje w Polsce
W czerwcu 2023 roku Szkoła Główna Handlowa we współpracy z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce przedstawiły raport dotyczący firm amerykańskich w Polsce. Wynika z niego, że wartość amerykańskich inwestycji wynosi 26 miliardów dolarów i stanowi 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju.
Firmy amerykańskie to druga, po przedsiębiorstwach niemieckich, grupa inwestorów zagranicznych. Amerykanie inwestują przede wszystkim w usługi biznesowe, logistykę, IT i energetykę.
Elektrownia atomowa jedną z kluczowych inwestycji
Jednym z największych amerykańskich projektów w Polsce jest budowa elektrowni atomowej. 27 września 2023 r. inwestor i operator elektrowni jądrowej spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z amerykańskim konsorcjum firm Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.
21 lutego br. Bechtel poinformował, że Energoprojekt-Katowice, Prochem oraz Summa Linguae to firmy, z którymi zawarł pierwsze kontrakty dotyczące budowy wspomnianej elektrowni.
"Bechtel będzie wspierał rozwój polskiego rynku, angażując lokalnych dostawców w realizację projektu budowy elektrowni jądrowej" - stwierdzono.
Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r.
Dostawa amerykańskich systemów do Polski
Pod koniec lutego br. Polska podpisała umowę na dostawę dla wojska zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS dla II fazy programu Wisła oraz programu Narew; wartość umowy to ok. 2,53 mld dolarów netto. Programy te będą operowały na IBCS, czyli najnowocześniejszym systemie dowodzenia obroną przeciwlotniczą na świecie. Obok umów na dostawy amerykańskich systemów strona polska podpisała umowy offsetowe pozwalające na produkcję wielu elementów amerykańskich systemów w Polsce. Na wtorek, 12 marca, zaplanowana jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, gdzie obaj spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas rozmów z prezydentem USA mają zostać poruszone m.in. takie tematy, jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu - m.in. o Ukrainę - a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter Ministra Finansów