Inflacja w sierpniu 2023 roku wyniosła 10,1 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny utrzymały się na tym samym poziomie. W lipcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 10,8 procent.
Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakładała wzrost cen w sierpniu o 10 proc. Ze wstępnych danych GUS opublikowanych w czwartek wynika, że inflacja wyniosła 10,1 proc. rok do roku.
Inflacja w Polsce - sierpień 2023
Ze wstępnych danych wynika, że w sierpniu br. w ciągu roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 12,7 proc. Nośniki energii podrożały o 13,9 proc., a ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 6,1 proc.
W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 1 proc. Z kolei ceny nośników energii utrzymały się na tym samym poziomie, a ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 1,9 proc. w porównaniu do lipca.
Ostateczne dane o sierpniowej inflacji, wraz ze szczegółami, poznamy 15 września.
Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa - komentarze
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wskazali, że hamująca inflacja to głównie efekt spadku cen paliw. "Zwalnia też tempo wzrostu cen żywności i energii. Badania koniunktury wskazują, że oczekiwania inflacyjne konsumentów i przedsiębiorców maleją. To zmniejszy presję inflacyjną" - dodali przedstawiciele think tanku związanego z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Z prognoz PIE wynika, że "w 2024 roku inflacja będzie niższa, choć wciąż utrzyma się na wysokich poziomach – prognozujemy, że średnio w roku wyniesie 7,9 proc.". "Spadek inflacji w kierunku celu NBP 2,5 proc. będzie postępował stopniowo i będzie rozciągnięty w czasie" - zaznaczono.
"Tak jak oczekiwaliśmy jednocyfrowa inflacja każe na siebie jeszcze poczekać" - zwrócili uwagę ekonomiści PKO Banku Polskiego we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter). Ostatni raz z jednocyfrową inflacją mieliśmy do czynienia w lutym 2022 roku. Wówczas wzrost cen wynosił 8,5 proc. rok do roku.
"Sierpniowa inflacja wg odczytu flash jednak dwucyfrowa. Wynik: 10,1 proc. r/r. Inflacja bazowa składa się z tego na 10,1-10,2 proc. r/r. Nie wydaje nam się jednak, by taki wynik zmienił nastroje panujące w RPP - wciąż obstawiamy wrześniową obniżkę stóp" - napisali ekonomiści mBanku.
Obniżki stóp procentowych we wrześniu spodziewają się też analitycy Banku Pekao. "Wstępna inflacja za sierpień jednak lekko > (powyżej) 10 proc. r/r, dokładnie 10,1 proc. To jednak nie powinno dużo zmienić dla RPP, szczególnie jej gołębiego skrzydła, i na wrześniowym posiedzeniu obniży stopy o 25 pb" - prognozują przedstawiciele tego banku.
Najbliższe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej ma się odbyć w dniach 5-6 września.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com