Inflacja wciąż na wysokim poziomie. "Jak z sąsiadem, który pali śmieciami"

Źródło:
TVN24 Biznes
Gołębicka: u nas z tą inflacją jest tak, że nie ma się czym cieszyć
Gołębicka: u nas z tą inflacją jest tak, że nie ma się czym cieszyćTVN24
wideo 2/11
Gołębicka: u nas z tą inflacją jest tak, że nie ma się czym cieszyćTVN24

U nas z tą inflacją jest tak, że nie ma się z czego cieszyć. Naprawdę nie jest dobrze i z miesiąca na miesiąc ubożejemy - stwierdziła ekonomistka Anna Gołębicka z Centrum imienia Adama Smitha. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja w marcu 2023 roku wyniosła 16,2 procent rok do roku i 1,1 procent miesiąc do miesiąca.

Według ekonomistki analizując inflację, odwołujemy się do roku poprzedniego. - W tamtym roku w lutym mieliśmy najniższą inflację na poziomie 8,5 procent. W (marcu) odbijamy się od wyższej inflacji, ponieważ marzec (2022) to był miesiąc, w którym ta inflacja zaczęła się rozpędzać - mieliśmy 11 procent. Teraz mamy 16,2 procent. W lutym (2023) mieliśmy 18,4 procent. To jest tak, że miesiąc do miesiąca mamy wzrost 1,1 procent, co oznacza, że prognozy NBP (Narodowego Banku Polskiego - red.) to są takie prognozy (...) trochę primaaprilisowe, więc nie widać, by ta inflacja wyhamowywała - podkreśliła Gołębicka.

Inflacja w Polsce i na świecie - tak rosną ceny

Dodała, że "wszyscy eksperci na polskim rynku zakładali, że (inflacja) będzie niższa i w tym miesiącu miała 15 z przodu, a nie 16". - W temacie naszej, polskiej inflacji nie jest dobrze. Dobrze jest za to na świecie, bo Hiszpania ogłosiła, że inflacja z 6 spadła im do 3,3 procent. Troszkę spadła inflacja w krajach Unii Europejskiej. Niemcy mają już 5,6 procent. U nas z tą inflacją nie ma się z czego cieszyć. Naprawdę nie jest dobrze i z miesiąca na miesiąc ubożejemy - zaznaczyła.

Zdaniem ekonomistki "nic nie wskazuje, nie ma takich czynników zewnętrznych na świecie, które by mówiły, że inflacja ma rosnąć".

- Już oswoiliśmy to wszystko, co było inflacyjne w tamtym roku. Mieliśmy inflację kosztowo-popytową. Jeżeli chodzi o ten popyt, to widzimy, że konsumpcja zmalała i popyt zmalał. Jeżeli chodzi o koszty, to ceny żywności na rynkach światowych wróciły do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Ceny paliw też spadają. Natomiast to, że widzicie państwo we wskaźnikach bazowych inflację na wysokim poziomie, to okazuje się, że ta inflacja się po prostu rozlała - powiedziała Gołębicka.

Wyjaśniła, że "gaszenie inflacji to nie jest popularna dla społeczeństwa sytuacja", a "mamy rok wyborczy". - Jeżeli skorelujemy stopy procentowe na świecie, na przykład w Stanach Zjednoczonych, kontra inflacja, to one są na dużo wyższym poziomie niż w Polsce. Mamy bardzo delikatne stopy procentowe. Teoretycznie nie ma dużych czynników, które mówią, że inflacja się będzie rozpędzała. Rok wyborczy sprawia, że faktycznie nie będzie wygasała. Być może rządzący będą dolewali benzyny do tej inflacji, a nie gasili - mówiła.

Dodała, że "z inflacją jest tak, jak z sąsiadem, który pali śmieciami". - Trochę jest niemiły zapach z boku, ale po iluś latach takiej sytuacji, jesteśmy chorzy, idziemy do lekarza, musimy się leczyć. (...) W portfelu zostaje znacznie mniej, nie ma za co kupować, a w najgorszej sytuacji są ci, którzy mieli na styk - tłumaczyła ekonomistka.

- Dobra wiadomość jest taka, że przedsiębiorcy zapowiadają, że nie będą już podwyższać cen. Przede wszystkim z tego powodu, że my odbiorcy nie mamy już za co kupować tych droższych produktów. Kolejna podwyżka sprawiłaby, że przeniesiemy się na inny produkt albo tego produktu nie będziemy kupować w ogóle - stwierdziła Gołębicka.

Ekonomistka o inflacji w Polsce i na świecie
Ekonomistka o inflacji w Polsce i na świecieTVN24

Inflacja - dane za marzec 2023 roku

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2023 roku wzrost cen wyniósł 16,2 procent rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem inflacja wyniosła 1,1 procent. W lutym wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 18,4 procent, co było najwyższym poziomem od grudnia 1996 roku.

Ze wstępnych danych GUS opublikowanych w piątek wynika, że w marcu br. w ciągu roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 16,2 proc. Nośniki energii i paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o odpowiednio 26 proc. i 0,2 proc.

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,3 proc. Z kolei ceny nośników energii spadły o 0,6 proc. w porównaniu do lutego, a ceny paliw do prywatnych środków transportu poszły w dół o 1,8 proc. miesiąc do miesiąca.

PAP

GUS 14 kwietnia opublikuje ostateczne dane o inflacji w marcu.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Inwestorzy z Wall Street coraz chętniej lokują kapitał w metalach szlachetnych. W ten sposób reagują na niepewność związaną z wojną handlową i cłami Donalda Trumpa - opisuje nowy trend portal stacji CNN.

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Źródło:
CNN

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Kursy dolara i franka idą w górę po ataku Izraela na Iran. Euro i bitcoin notują spadki. Inwestorzy zwracają uwagę na niepewną sytuacją na rynkach w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły po tym, jak Izrael zaatakował Iran. Kurs surowca nie był tak wysoko od prawie pół roku. Inwestorzy obawiają się, że dramatyczna eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zakłóci dostawy ropy - podał Reuters.

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator zażądał wydania i odebrał dokumenty dotyczące Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Podkreślił, że działanie prokuratury było "nieadekwatne do jej celu i charakteru, niezgodne z zasadami ekonomii procesowej oraz nie odpowiadało przyjętemu standardowi postępowania".

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+