"Przez ostatnie osiem lat zapracowaliśmy sobie na tak wysoką inflację"

Źródło:
TVN24 Biznes
Dr. hab. Aneta Zelek o inflacji. "To nie kryzys, to rezultat"
Dr. hab. Aneta Zelek o inflacji. "To nie kryzys, to rezultat"TVN24
wideo 2/7
Dr. hab. Aneta Zelek o inflacji. "To nie kryzys, to rezultat"TVN24

- Wszyscy ci, którzy chcieli już pić szampana, bo oczekiwano przecież w sierpniu już nawet jednocyfrowego wymiaru inflacji muszą jeszcze przez jakiś czas go chłodzić - powiedziała doktor habilitowana Aneta Zelek ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. - Nie ma wielkich powodów do zachwytów, to jest nadal inflacja bardzo wysoka, to jest inflacja cztery razy wyższa niż cel inflacyjny. To jest w końcu inflacja około dwa razy wyższa niż średnia Unii Europejskiej - dodała.

Ekonomista Aneta Zelek we "Wstajesz i weekend" komentowała najnowszy odczyt inflacji. Według szacunku GUS w sierpniu inflacja wyniosła 10,1 proc., w lipcu była na poziomie 10,8 proc. Dr Zelek stwierdziła, że "nie ma wielkich powodów do zachwytów, to jest nadal inflacja bardzo wysoka, to jest inflacja cztery razy wyższa niż cel inflacyjny. To jest w końcu inflacja około dwa razy wyższa niż średnia Unii Europejskiej".

Inflacja w PolscePAP/Mateusz Krymski

- W istocie nie ma co celebrować, nie możemy świętować, przed nami jeszcze bardzo długa ścieżka dezinflacyjna czyli spadku wymiaru inflacji. Zgodnie z wszelkimi szacunkami wysokie prawdopodobieństwo, że do tego celu antyinflacyjnego dojdziemy gdzieś na koniec 2025 roku, a najbardziej pesymistyczne szacunki pokazują, że inflacja (wysoka - przyp. red.) może nam towarzyszyć jeszcze w 2026 roku - zauważyła ekspertka.

Zelek zauważała, że Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem inflacji. "Gorzej od nas mają tylko Węgry" podkreśliła.

- Zacytuję Stefana Kisielewskiego, który kiedyś recenzował gospodarkę okresu socjalizmu i miał powiedzieć "ależ szanowni państwo, to nie kryzys, to rezultat". Faktycznie przez ostatnie osiem lat zapracowaliśmy sobie na tak wysoką inflację i spadek siły nabywczej pieniądza - powiedziała dr. hab. Aneta Zelek.

Utrata siły nabywczej o nawet 50 proc.

Ekonomistka zauważyła, że subiektywne odczuwanie inflacji jest zależne od struktury naszych wydatków.

- A zatem, jeżeli w naszych budżetach podstawową pozycją jest żywność, utrzymanie mieszkania, to szanowni państwo jesteśmy wyżej niż ten wskaźnik GUS-u i to będzie około 13, a nawet 14 procent. Co więcej, słusznie pani redaktor wspomina, najbiedniejsi najdotkliwiej odczuwają inflację. My nawet to wiemy, że tak zwana inflacja w gospodarstwach emerytów i rencistów jest przeciętnie o pół punkta procentowego wyższa niż taka średnia dla całej populacji. I tu znowu nie ma powodów do radości - dodała Zelek.

Ekonomistka przypomniała, że "faktycznie w ostatnim miesiącu, ceny w sierpniu w stosunku do lipca, już nie wzrosły i to będzie już piąty miesiąc z kolei, kiedy utrzymuje się ten poziom pomiaru miesiąc do miesiąca, a zatem prezes Glapiński może śmiało na frontonie banku centralnego napisać, że to już piąty miesiąc bez wzrostu cen".

- Cóż z tego, kiedy Polacy w ciągu ostatnich trzech lat stracili daleko ponad 30 procent siły nabywczej pieniądza - mówię tu o tak zwanej inflacji skumulowanej, a jeśli policzyć tę inflację od 2015 roku, to szanowni państwo to jest już koło 50 procent utraty siły nabywczej - wypunktowała Zelek.

Czy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe?

Zelek zapytana o obniżkę stóp procentowych, i jakiej decyzji spodziewa się ze strony Rady Polityki Pieniężnej zauważyła, że "jako ekonomista bardzo zasadnicza jestem w tej kwestii i twierdzę, że nie ma żadnych przesłanek do obniżki stopy procentowej", wręcz odwrotnie.

- W krajach, które łatwiej się walczy z inflacją dzisiaj banki centralne nadal zapowiadają zacieśnienia polityki monetarnej. Europejski Bank Centralny myśli nawet o podwyżce stopy procentowej, podobnie amerykański FED, czy Bank Anglii - stwierdziła.

Ekonomistka zauważyła, że zapowiedzi prezesa Glapińskiego to gołębia polityka "pod prąd".

- My mamy jeszcze całe mnóstwo ryzyk proinflacyjnych, a słyszymy obietnice, że stopa procentowa zostanie obniżona. Wiem, że nie da się odseparować polityki od ekonomii, a szkoda i mamy w Polsce prymat polityki nad ekonomią. Zatem w przyszłym tygodniu nie wykluczam decyzji o obniżce stopy procentowej o jakieś symboliczne 25 punktów bazowych, co miałoby być takim suwenirem przedwyborczym dla Polaków i miałoby być takim gestem, który buduje klimat optymizmu w gospodarce, bo tak naprawdę nie mamy żadnych powodów do optymizmu. Mamy naprawdę bardzo kiepski scenariusz przed sobą - stwierdziła ekonomistka.

Zelek przypomniała, że wpadliśmy w techniczną recesję i nawet jeśli uda nam się na koniec roku utrzymać jednocyfrową wartość inflacji, to nie oznacza, że pozostanie taka ona na stałe.

- Z najnowszych doniesień wynika, że w taką pułapkę wpadli właśnie Francuzi. Odnotowali ponowny wzrost inflacji w sierpniu w stosunku do lipca i takie ryzyko towarzyszy nam na przełomie 2023 i 2024 roku - podsumowała rozmówczyni TVN24.

Decyzję Rady Polityki Pieniężnej poznamy w środę, 6 września.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"