Zniesienie zasady 10H oraz nowa wzajemna i minimalna odległość między instalacjami lądowej energetyki wiatrowej a zabudową mieszkaniową na poziomie 500 metrów - oto założenia projektu resortu klimatu, które znalazły się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
"Istnieje potrzeba podjęcia pilnej reakcji liberalizującej i usprawniającej proces inwestycyjny dla lądowej energetyki wiatrowej (LEW), aby spełnić założenia KPEIK, zmitygować zagrożenia związane z kryzysem klimatycznym oraz zapewnić bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego" - napisano w założeniach projektu na stronie rządowej.
Energetyka wiatrowa a plany rządu
Wśród proponowanych głównych zmiany do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych znalazło się zniesienie generalnej zasady 10H.
Wpisano też modyfikację zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych od parków narodowych polegającą na ustaleniu minimalnej odległości wyrażonej w metrach (obecnie zasada 10H), oraz od rezerwatów i obszarów Natura 2000 ustanowionych w celu ochrony ptaków i nietoperzy, polegającą na ustaleniu minimalnej odległości wyrażonej w metrach.
Projekt resortu klimatu ma też zakładać "uregulowanie możliwości zlokalizowania elektrowni wiatrowej na podstawie szczególnego rodzaju MPZP, jakim (jest) Zintegrowany Plan Inwestycyjny".
Przewidywać ma też ujednolicenie procesu planistycznego zawartego obecnie w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z ogólnymi zasadami znajdującymi się w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Ponadto projekt MKiŚ ma zawierać usprawnienie regulacyjne funkcjonowania mechanizmu udostępnienia co najmniej 10 proc. mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom korzystających z wytwarzanej energii w formule prosumenta wirtualnego lub kooperatyw energetycznych.
Projekt MKiŚ ma także mieć propozycje przepisów dotyczące m.in. biogazowni.
Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to III kwartał 2024 r.
"Gwarancja tańszego prądu"
"Dotrzymujemy słowa! Projekt ustawy odblokowującej lądową energetykę wiatrową uzyskał wpis do wykazu prac rządu. Przed nami konsultacje i uzgodnienia międzyresortowe. Mix atom+OZE to gwarancja tańszego prądu i czystego środowiska!" - napisał w mediach społecznościowych wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
W połowie czerwca Motyka zapowiadał, że projekt ustawy liberalizującej wymogi odległościowe dla inwestycji w lądowe farmy wiatrowe może stanąć na agendzie rządu w najbliższych tygodniach.
Wcześniej MKiŚ przekazał, że wśród głównych zmian w projekcie znajdą się m.in.: zniesienie generalnej zasady 10H, nowa minimalna odległość między elektrowniami wiatrowymi a zabudową mieszkaniową na poziomie 500 metrów, a także usprawnienie mechanizmu udostępniania mieszkańcom 10 proc. mocy z wiatraków.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock