Z kraju

Przeciętna płaca w październiku mocno poszła w górę

Z kraju

Rafalska o sytuacji na rynku pracy
Rafalska o sytuacji na rynku pracytvn24
wideo 2/3

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 4 574,4 zł, co oznacza, że w porównaniu do października ubiegłego roku wzrosło o 7,4 procenta - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z wrześniem było wyższe o 2,3 procent.

"W październiku 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,4 proc. r/r i wyniosło 6035,8 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,4 proc. r/r i wyniosło 4574,35 zł" - podał GUS.

W porównaniu z wrześniem tego roku zatrudnienie wzrosło o 0,1 procenta.

Dane GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Można szacować, że dotyczą ok. 37 proc. pracujących.

Przeciętne wynagrodzenie

Ekonomiści są zgodni, że wzrost płac jest bardzo wysoki w porównaniu z projekcjami i w porównaniu do ostatnich lat. Analitycy mBanku podkreślili w komentarzu na Twitterze, że dynamika wynagrodzeń w październiku jest powyżej prognozy Narodowego Banku Polskiego.

Z kolei główny ekonomista Plus Banku Wiktor Wojciechowski ocenił, że tempo wzrostu jest najwyższe od prawie 9 lat. Jego zdaniem "pracownicy nie boja się utraty pracy i żądają podwyżek, aby utrzymać realną siłę nabywczą dochodów".

Jednocześnie GUS podał informacje o przeciętnym miesięcznym wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2016 r. w poszczególnych województwach. Najwyższe było w mazowieckim i wyniosło 4948,13 zł, a najniższe w warmińsko-mazurskim - 3456,95 zł.

Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości