Jakość niektórych działań podejmowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) budzi zastrzeżenia oraz w sposób nieproporcjonalny utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej- alarmuje Rada Przedsiębiorczości. Na zarzuty przedsiębiorców odpowiedział prezes Urzędu Tomasz Chróstny.
Rada Przedsiębiorczości w swoim stanowisku podała, że odbiera niepokojące sygnały wskazujące, iż jakość niektórych działań podejmowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) budzi zastrzeżenia oraz w sposób nieproporcjonalny utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej, jednocześnie nie przyczyniając się do efektywności kontroli.
Według Rady chodzi m.in. przewlekłość toczonych postępowań, brak właściwego dialogu z kontrolowanym przedsiębiorcą przejawiający się np. w braku wyjaśnień czy nagłym i powtarzającym się odwoływaniu spotkań, posługiwanie się, bez wyjaśnienia, nieznanymi adresatowi określeniami oraz wskaźnikami czy żądanie wielu szczegółowych informacji, niekiedy o wieloletnim horyzoncie czasowym, bez uwzględniania racjonalnych nakładów pracy i czasu po stronie podmiotu, który ma przekazać informacje.
Zdaniem Rady wskazane problemy wywołują negatywne skutki.
"Po pierwsze, waży na rzetelności postępowań, w tym na rzetelności otrzymywanych przez UOKiK informacji oraz na zrozumieniu działań Urzędu. Po drugie, w sposób nagły, zintensyfikowany i skumulowany angażuje czas i pracę przedsiębiorców, utrudnia organizację tej pracy, a w efekcie nakłady oraz energia potrzebne do funkcjonowania w warunkach pandemii, czy też odbudowy gospodarki zostają zmarnowane. Po trzecie, powyższe zastrzeżenia nadwyrężają zasoby zaufania, czyli najcenniejszego czynnika w systemie gospodarczym, do tak istotnego urzędu jakim jest UOKiK" - czytamy w komunikacie.
Rada zarzuca ponadto urzędowi antymonopolowemu, wyznaczanie krótkich terminów na udzielenie odpowiedzi w postępowaniach wyjaśniających, wydłużanie terminów przez UOKiK - na wniosek podmiotu - jednakże w sposób dowolny i bez uzasadnienia.
Odpowiedź UOKiK
Jak wskazał szef UOKiK w odpowiedzi na zarzuty Rady Przedsiębiorczości, ochrona konkurencji nigdy nie była łatwa. "W czasach pandemii i związanych z nią ograniczeń wymaga od nas zdwojonego wysiłku, aby silni gracze nie nadużywali swojej siły rynkowej kosztem słabszych konkurentów" - zaznaczył.
Wyjaśnił, że Urząd ma wypracowane od lat sposoby działania i procedowania. "Tam, gdzie jest przestrzeń do rozwiązań ugodowych, sięgamy po działania miękkie i zobowiązania, stawiając na dialog i uzgadnianie z przedsiębiorcą wyboru sposobów naprawy tego, co było nieuczciwe" - wskazał.
Jak dodał, świadczą o tym liczby. "Ubiegły rok to 433 działania miękkie oraz 15 decyzji zobowiązujących (czyli takie, w których nie są nakładane kary finansowe) na 96 decyzji wydanych ogółem w takich obszarach jak ochrona konkurencji, przewaga kontraktowa i ochrona konsumentów" - podał.
Podkreślił, że UOKiK jest otwarty na dialog i spotkania, które prowadzą do wypracowania najlepszych rozwiązań. "Szanujemy każdy głos i propozycje rozwiązań, jednocześnie nie ma przyzwolenia na działanie antyrynkowe czy antykonsumenckie" - zaznaczył.
"Jesteśmy po to, by chronić uczciwych graczy rynkowych, a konsumentom dawać wybór" - podkreślił Chróstny.
"Nie ulegniemy presji"
Szef UOKiK zaznaczył, że każdy wpływający sygnał czy zawiadomienie o nieprawidłowości jest zawsze traktowany z najwyższą uwagą. "Zostaliśmy do tego powołani i nie ulegniemy presji, także izb branżowych zrzeszających przedsiębiorców, których nieuczciwe praktyki godzące w konsumentów lub uczciwą konkurencję spotkały się z naszą słuszną reakcją" - wskazał.
Dodał, że zachęca organizacje branżowe, aby były partnerami w dialogu, poszukującymi mechanizmów wspierania uczciwych praktyk i reguł rynkowych, nie zaś ochrony podmiotów, które nieuczciwie nadużywają swojej siły rynkowej.
"Wszystkim, którzy chcieliby wpływać na nasze decyzje i wywoływać presję niepodejmowania przez nas aktywności chroniących konsumentów, uczciwych przedsiębiorców i polską gospodarkę, przypominam myśl Ludwiga Erharda (niemiecki polityki i ekonomista - red.): dzięki konkurencji systemy gospodarcze realizują swój jedyny cel: służą ludziom" - podkreślił.
Rada Przedsiębiorczości
Rada Przedsiębiorczości to forum współdziałania szefów największych organizacji przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Została reaktywowana 24 marca 2020 roku w celu ratowania polskiej gospodarki zagrożonej pandemią i recesją (pierwotnie została powołana 17 listopada 2003 roku).
Radę Przedsiębiorczości tworzą: Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych oraz Związek Rzemiosła Polskiego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock