Rachunki za ogrzewanie w górę. Sprawdzamy, gdzie i o ile wzrosną

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mieszkańcy Szczecinka: będziemy musieli w kożuchach chodzić
Mieszkańcy Szczecinka: będziemy musieli w kożuchach chodzićtvn24
wideo 2/22
Mieszkańcy Szczecinka: będziemy musieli w kożuchach chodzićtvn24

Choć do zimy zostało jeszcze trochę czasu, to ciepłownie w całym kraju już mają kłopoty. Wszystko przez braki węgla, który na dodatek jest rekordowo drogi. Dla mieszkańców oznacza to jedno - podwyżki, które mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent. Rządzący zapewniają, że dostrzegają problem i zapowiadają jego rozwiązanie. Gdzie i o ile wzrosną rachunki za ogrzewanie? Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w polskich miastach.

Poniżej przedstawiamy listę miejscowości, w których udało nam się dowiedzieć, czy i jakie podwyżki czekają mieszkańców. Na bieżąco będziemy ją aktualizować.

Województwo wielkopolskie

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Koninie Sławomir Lorek poinformował, że od 11 sierpnia ciepło ma być droższe w tym mieście o prawie 67 procent. - Elektrownia Konin wprowadziła podwyżkę o 120 procent i tłumaczyła tę podwyżkę cenami biomasy - tłumaczył na antenie TVN24.

Dodał, że 80 procent mieszkańców Konina korzysta z ciepła systemowego, przy czym Elektrownia Konin dostarcza ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej - 85 procent ciepła w sieci numer 1 pochodzi z elektrowni. - My, biorąc pod uwagę miks ciepła, które dostarczamy do mieszkańców - z elektrowni i ze spalarni, nie zmieniając taryfy przesyłowej, zaproponowaliśmy mieszkańcom tę podwyżkę o 67 procent, a dokładnie o 66,72 procent - powiedział.

- Chcę poinformować, że jesteśmy w trakcie taryfowania naszej taryfy przesyłowej, czyli ta podwyżka zostanie zmieniona, chociażby o wskaźnik inflacyjny naszej taryfy przesyłowej. Ten proces trwa. Nasza taryfa przesyłowa obowiązuje do końca listopada - mówił w TVN24 Lorek.

Wytłumaczył, że w związku z tym mieszkańcy Konina muszą spodziewać się kolejnej podwyżki. - Jestem w takiej sytuacji, że często trzy, cztery razy w roku informuję mieszkańców o podwyżce. Wynika to z tego, że źródło - Elektrownia Konin - składa wniosek o taryfę w swoim okresie czasowym, a MZGOK (Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi - red.) składa w swoim okresie czasowym. My w oparciu o te dwie taryfy również zmieniamy naszą taryfę wysyłową ze względu na straty, ale również jako przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją tego ciepła mamy swój proces taryfowy - powiedział.

Podwyżki dotykają też mieszkańców Nowego Tomyśla. W czerwcu br. informowaliśmy o przykładzie jednego z członków spółdzielni mieszkaniowej, którego rachunek za ogrzewanie i ciepłą wodę wzrósł z 600 zł w styczniu do 1100 zł obecnie.

Demonstracja mieszkańców - członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu (wideo z 15 czerwca)
Demonstracja mieszkańców - członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu (wideo z 15 czerwca)TVN24

Podwyżka w Nowym Tomyślu objęła łącznie ponad 5 tys. mieszkańców. Odczuli je również mieszkańcy okolicznych miejscowości np. Pniew czy Opalenicy, którzy podlegają pod spółdzielnię z Nowego Tomyśla. Mieszkańcy organizowali protesty w tej sprawie.

Przedstawiciele spółdzielni choć popierali demonstracje, to mówili, że są bezradni. - Reakcja jest dla nas bardzo dramatyczna. Przede wszystkim dramatyczna jest dla ludzi, ponieważ jeżeli opłaty za mieszkanie kształtują się na poziomie 1800-2000 złotych, to centralne ogrzewanie i ciepła woda, to jest 1500-1600 złotych co miesiąc. To są w przypadku mieszkań 50-metrowych wielkości zabójcze - mówił na początku lipca br. Andrzej Funka, prezes spółdzielni mieszkaniowej w Nowym Tomyślu. - Spółdzielnia jest wyłącznie pobierającym opłaty od mieszkańców, przekazującym - dodawał.

Województwo zachodniopomorskie

Miejska Energetyka Cieplna (MEC) w Szczecinku poinformowała, że od 16 sierpnia wprowadzona zostanie nowa taryfa, a "przeciętny wskaźnik wzrostu cen i stawek opłat za ciepło, liczony globalnie dla całego przedsiębiorstwa wynosi 73,99 procent".

- Wzrost stawek wynika głównie z rosnących cen miałów węglowych, które wzrosły ponad pięciokrotnie. Jeszcze w ubiegłym roku kupowaliśmy tonę miału poniżej 300 złotych, dzisiaj ta tona miału kosztuje już prawie 2000 złotych netto - powiedział Marek Szabłowski, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Szczecinku. - Niestety nie mieliśmy żadnego wyboru, ta podwyżka jest koniecznością - dodał.

Podwyżka opłat za ciepło w Szczecinku
Podwyżka opłat za ciepło w Szczecinku08.08 | Mieszkańcy kolejnych miast dowiadują o podwyżkach rachunków za ciepło. Stawka w Szczecinku od sierpnia wzrasta o blisko 75 procent. Jak przekazuje Miejska Energetyka Cieplna w Szczecinku, powodem są rosnące ceny węgla i prawdopodobnie nie będzie to ostatnia podwyżka.tvn24

Z kolei Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie przekazała, że zgodnie z nową taryfą obowiązującą od 1 sierpnia "ceny i stawki opłat dla wszystkich grup taryfowych wzrosną średnio o 79 procent". - Obecnie dostawy, które do nas przychodzą, są w cenie 1500 złotych netto za tonę, natomiast w ubiegłym roku te ceny kształtowały się na poziomie 300 złotych za tonę. To w prosty sposób przekłada się na podwyżkę cen dla mieszkańców, ona w tym roku wyniesie od 1 sierpnia około 79 procent - powiedział w rozmowie z TVN24 Robert Mania, prezes MEC w Koszalinie.

Dopytywany o ryzyko, że ludzie mogą mieć problemy z płatnością rachunków w terminie, wskazał, że już jest obserwowany "tego rodzaju problem ze strony wspólnot". - On jest na razie delikatny, ale takie ryzyko istnieje - powiedział Mania.

Podwyżki związane są z ceną węgla
Podwyżki związane są z ceną węgla4.08| W Koszalinie podwyżka wyniesie średnio 79 %. Podwyżki weszły od 1 sierpnia. TVN24

Czytaj więcej: Mieszkańcy Koszalina zapłacą o 80 procent więcej za ciepło. "Mam kredyt i jeszcze tyle czynszu, to jest tragedia"

Mieszkańcy Goleniowa już w kwietniu dowiedzieli się, że cena ciepła wzrośnie o 38 procent. To jednak najpewniej nie koniec podwyżek: mieszkańcy otrzymali informację, że korekta jest możliwa, ale dopiero w przyszłym roku.

Z podwyżkami będą musieli się również zmierzyć mieszkańcy Polanowa. Od 1 sierpnia br. koszt podgrzania 1 metra sześciennego wody to 172 zł, wcześniej było to 65 zł. - Podwyżki są powodowane wzrostem ceny paliwa węglowego (...). Cena tony węgla w roku 2021 wynosiła 420 złotych za tonę, rok 2022 mamy zakontraktowane dostawy w cenie 2100 złotych za tonę, czyli mamy pięciokrotny wzrost ceny paliwa - powiedział Wojciech Adamski, p.o. dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Polanowie. Jak wyjaśnił, paliwo stanowi 80 proc. ogólnych kosztów ogrzewania. - Stąd ta potężna podwyżka - dodał Adamski.

Drastyczne podwyżki za ciepło dla mieszkańców Polanowa
Drastyczne podwyżki za ciepło dla mieszkańców PolanowaTVN24

Województwo pomorskie

Jeszcze gorzej jest w Kopytkowie na Pomorzu, bo firma, która dostarcza ciepłą wodę do kranów i kaloryferów mieszkańców, kończy tę działalność. Od października sto rodzin z popegeerowskich bloków zostanie jedynie z zimną wodą. Przedsiębiorca tłumaczy, że przy obecnych cenach węgla i jego brakach w składach groziłoby mu bankructwo. Wójt zapewnia, że "nie zostawi mieszkańców" samych z kłopotem, ale przyznaje, że "nie wyczaruje infrastruktury w kilka tygodni".

W Kopytkowie od października ma nie być ogrzewania
W Kopytkowie od października ma nie być ogrzewania29.07 | Firma, która dotychczas dostarczała ciepłą wodę do kranów i grzejników mieszkańców Kopytkowa na Pomorzu, kończy działalność. Od października sto tamtejszych rodzin zostanie z jedynie zimną wodą. Przedsiębiorca tłumaczy, że - przy obecnych cenach węgla i jego brakach w składach – działalność jest zwyczajnie nieopłacalna.tvn24

Województwo śląskie

Coraz więcej jest firm dostarczających ciepło w mniejszych miastach, które informują, że węgla po prostu nie ma, a jeśli jest - to drogi. Szef spółki zaopatrującej w ciepło Wojkowice w województwie śląskim poprosił miasto o pożyczkę.

- Sytuacja wygląda tragicznie. W tej chwili na placu nie mamy w ogóle węgla. Dostajemy propozycje z Indonezji, Boliwii, z innych krajów, a ceny sięgają 1700 złotych w porcie w Gdyni - powiedział Bogusław Ulanowski, prezes U&R Calor.

Burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba dodał: - Mamy taki problem, że spółka U&R Calor zaopatruje w ciepło przedszkole, żłobek, zakład opieki zdrowotnej, spółkę miejską Wojkowickie Wody, miejski ośrodek pomocy społecznej, urząd miasta Wojkowice.

Problem z ciepłem w Wojkowicach
Problem z ciepłem w WojkowicachTVN24

Województwo podlaskie

W Bielsku Podlaskim kończą się zapasy tańszego węgla, a to oznacza duże podwyżki za ogrzewanie. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) wystawi wyższe rachunki spółdzielniom mieszkaniowym, a te - mieszkańcom. Woda z kranu też będzie droższa. - Trudno się od tych obaw uwolnić. Może być taka sytuacja, że kontrakty nie będą realizowane. Sam nie wykopię węgla, nie mamy własnej kopalni - powiedział Jerzy Krassowski, prezes MPEC w Bielsku Podlaskim.

Bielsk Podlaski czekają podwyżki cen ogrzewania (wideo z 21 lipca)
Bielsk Podlaski czekają podwyżki cen ogrzewania (wideo z 21 lipca)TVN24

- Nasz sytuacja jest o tyle fatalna, że dwa lata temu przeszliśmy na ogrzewanie gazowe. (...) Jak widzimy, jaka ta cena gazu jest, to dobija to przedsiębiorstwo komunalne, czyli spółkę miejską, ale przede wszystkim dobija mieszkańców - powiedział burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. Samorząd już wyczerpał środki, które miały pójść na opłaty za energię i surowce w całym 2022 roku. Problem w Siemiatyczach jest też z węglem w Zakładzie Energetyki Cieplnej - na sezon grzewczy potrzeba 800 ton węgla, a zakontraktowanych jest tylko 100 ton.

Siemiatyczom kończą się pieniądze na opłaty (wideo z 22 lipca)
Siemiatyczom kończą się pieniądze na opłaty (wideo z 22 lipca)TVN24

Problemy ze znalezieniem opału w korzystnej cenie do miejskiej ciepłowni dotykają również Kolna. Na cały sezon grzewczy miasto potrzebuje około 6-7 tys. ton miału węglowego. Ten, do tej pory, kupowano za około 385 zł za tonę. W marcu br. rozstrzygnięto nowy przetarg, zgodnie z którym spółka miała dostarczać go za około 995 zł. Jednak już po zawarciu umowy cena nagle zmieniła się na 1700-1900 zł za tonę.

Wciąż trwają negocjacje ze spółką, bo ta zmieniła cenę już po zawarciu umowy. Ale jeśli rozmowy nie zakończą się pomyślnie lub nie uda znaleźć się innej firmy, która dostarczy miał, ceny energii w mieście mogą wzrosnąć nawet o 80-100 proc. Burmistrz Kolna przyznaje, że aktualny zapas miału wystarczy im na około 3 miesiące.

W Mońkach podwyżki od listopada br. mogą dotknąć ponad 1500 mieszkańców, mogą one sięgnąć nawet 400 proc. Ostateczne wysokości taryf powinny być znane w październiku. Z informacji prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Mońkach wynika, że aktualny czynsz mieszkańców wynosi od 350 do 600 zł. Jeżeli podwyżki sięgną 400 proc., to ceny za ogrzewanie wyniosą 1000-1500 zł. Jeżeli uda się wynegocjować niższe podwyżki, rzędu 200 proc., to wówczas opłaty wzrosną do 600-1000 zł.

Planowane podwyżki są spowodowane wzrastającymi cenami węgla. - Węgiel poszedł do góry. W ubiegłym roku kupiliśmy węgiel za 1,5 miliona złotych, w tym roku musimy mieć około 12 milionów złotych. W ubiegłym roku nasze koszty ogólne węgla to były 30 procent, a w tym roku jest to 70 procent - powiedział Zdzisław Dąbrowski, dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Jeszcze jak dojdzie energia, bo też są duże podwyżki, to jest grubo ponad 70 procent. Tak że takie są koszty - tłumaczył.

Dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Mońkach o podwyżkach cen
Dyrektor Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Mońkach o podwyżkach cenTVN24

Prezes spółdzielni w Mońkach wystosował petycję do rządzących o podjęcie niezbędnych kroków w celu ochrony przed skutkami fali podwyżek m.in. surowców energetycznych, takich jak miał węglowy, węgiel, gaz czy energia elektryczna.

Nie tylko indywidualni odbiorcy mają wyższe rachunki za prąd, ale także samorządy. W przypadku Białegostoku może być to nawet o 20 mln zł więcej niż przed rokiem. Dlatego stolica Podlasia zastanawia się nad wprowadzeniem oszczędności.

- Będziemy rozważać na przykład ograniczenie podświetlania obiektów w godzinach, w których ludzie śpią, tak na początek. Nie chcemy wyłączać świateł, bo to grozi bezpieczeństwu, te oszczędności, które będziemy wprowadzać, chcemy jak najmniej, żeby one dotykały ludzi - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

W Białymstoku rachunki za prąd są wyższe o 20 milionów złotych niż w zeszłym roku
W Białymstoku rachunki za prąd są wyższe o 20 milionów złotych niż w zeszłym roku TVN24

Województwo świętokrzyskie

- U nas jest to relatywnie niewielka podwyżka, biorąc pod uwagę to, co się dzieje w całym kraju (...). To jest średnio 9,9 procent dla wszystkich grup taryfowych, a różnie to jest dla poszczególnych grup taryfowych - od 5 do 15 procent - powiedział prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach Arkadiusz Bąk.

Dodał, że mają "zabezpieczoną ilość opału przy dobrych cenach" i "do końca roku powinno wystarczyć". Wyjaśnił też, że należy spodziewać się wzrostu cen jeszcze w tym sezonie grzewczym. - Negocjujemy jeszcze cenę, by była jak najlepsza, by jak najtaniej można było węgiel kupić. Ale nie ma się co oszukiwać, bo te ceny urosły w taki sposób, że to się przełoży w przyszłym roku na ceny, jeszcze w tym sezonie grzewczym - podkreślił Bąk. Z ciepła dostarczanego przez MPEC korzysta 13 spółdzielni, ponad 250 wspólnot mieszkaniowych i kilkadziesiąt budynków użyteczności publicznej. Szacuje się, że jest to ok. 130 tys. mieszkańców miasta.

Bąk o podwyżkach w Kielcach
Bąk o podwyżkach w KielcachTVN24

Województwo warmińsko-mazurskie

Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Orzyszu przed kamerą TVN24 w połowie lipca informowali, że mają zapasy miału, który powinien wystarczyć do końca sierpnia. Surowiec jest wykorzystywany do podgrzewania wody dla około 2,5-3 tysięcy mieszkańców. Co się stanie, kiedy skończą się zapasy? Zaczną się poważne problemy.

Prezes Grzegorz Sobotka przekazywał, że w ubiegłym roku za tonę miału trzeba było zapłacić 211 złotych, a w obecnym - 2000 złotych. Prezes zaznaczył, że pieniędzy na zakup surowca po prostu nie ma. Szacował, że Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych będzie potrzebowało dodatkowych 5 milionów złotych na ten cel. Sami mieszkańcy na razie muszą płacić za ciepło o 60 procent więcej niż rok temu. W planach są kolejne podwyżki.

Kolejne podwyżki dotykają też mieszkańców Reszla, którzy wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego i grupy polityków partii rządzącej apel, w którym proszą decydentów o "niepozostawianie ich na pastwę mrozu". Wskazują, że od października mogą zostać bez ogrzewania i ciepłej wody. W mieście za ciepło trzeba zapłacić już o 183 procent więcej niż rok temu. Mieszkańcy alarmują, że ich domy ogrzewane są przez przedsiębiorstwo energetyczne, które używa gazu i oleju opałowego. Nie może skorzystać z ochrony taryfowej. "Wiemy, że zima i kolejne podwyżki są przed nami. Pensje, renty i emerytury nie wystarczą nam na pokrycie rosnących niebotycznie kosztów ogrzewania" - napisali mieszkańcy, którzy od rządu domagają się "podjęcia natychmiastowych działań".

Z mieszkańcami Reszla rozmawiał reporter TVN24. - Nie wiadomo, jak to będzie. Nie wyobrażam sobie, jak będzie podczas zimy - mówił jeden z mieszkańców. - Są dzieci, które tutaj mieszkały. Nie wyobrażam sobie, żeby siedzieli w zimnie. Nie wiem, jak to będzie, to już zależy od władz. My już nic nie zrobimy - powiedział inny. - Spółka dostarczająca ciepło wypowiedziała umowy odbiorcom. Jak twierdzi, ze względu na cenę surowców nie jest w stanie dostarczyć usługi. Dotyczy to około 700 mieszkańców - przekazał Arkadiusz Książek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Pionier" w Kętrzynie.

Drastyczne podwyżki. Mieszkańcy Reszla apelują do premiera
Drastyczne podwyżki. Mieszkańcy Reszla apelują do premieraTVN24

Województwo łódzkie

Elektrociepłownia w Aleksandrowie Łódzkim ściga się z czasem, bo nie ma zapasów węgla. Spółka - jak mówili jej przedstawiciele na antenie TVN24 - stara się zakontraktować dostawę surowca, ale dotąd zamówienia nie dotarły. - Już teraz elektrociepłownia musi wziąć kredyt, żeby zapłacić za rekordowo drogi surowiec. Na rynkach trwa walka o węgiel, wiadomo, że będzie drogo - powiedział Jacek Lipiński, prezydent miasta. Trudna sytuacja, jak zawsze w takich przypadkach, finalnie odbije się na kieszeni mieszkańców. Aleksandrowscy samorządowcy szacują, że ceny za ciepło wzrosną o około 70 procent.

W Pabianicach też jest drożej, ale to nie koniec podwyżek. Od połowy sierpnia mieszkańcy miasta muszą za ciepło dostarczane do ich domów z miejskiej elektrociepłowni zapłacić więcej o 27 procent. To jednak - jak mówi prezes elektrociepłowni - dopiero wstęp do podwyżek, bo zarządzany przez niego podmiot za węgiel niezbędny do podgrzewania wody płaci dwa razy więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Surowiec nie tylko jest droższy, ale są też problemy z jego dostępnością. Z dwóch pociągów zamówionych w czerwcu dojechał tylko jeden. Z kolei w lipcu zamówione były trzy, przyjechał również tylko jeden.

Spółka, która zajmuje się produkcją ciepła w Kutnie przekazuje, że ma zapasy na najbliższe miesiące. Problemy z dostępem do węgla mogą się pojawić pod koniec roku. Aktualnie ceny węgla - jak przekazali w rozmowie z TVN24 przedstawiciele spółki - wzrosły o około 400 procent.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Brzezinach nie ma pewności dostaw ani większych zapasów. Aktualnie są dostępne oferty na zakup węgla, ale prezes spółki zwraca uwagę na inny problem - finansowy. Węgiel póki co jest, ale nie ma pieniędzy na jego zakup. Ceny w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły nawet o 700 proc. Problem jest także opał. Spółka ma go aktualnie do października, ale brakuje pieniędzy na kolejne zakupy. Istnieje obawa, że jeśli spółki dostaną dofinansowanie, to opału może zabraknąć.

Spółka w Wieluniu ma zapas do końca października. Zapewnia też o gwarancji dostaw. Spółkę także dotykają jednak problemy finansowe, ceny wzrosły czterokrotnie.

Węgiel dla łódzkich elektrociepłowni dostarcza spółka Veolia. Jej przedstawiciel Sławomir Wieteska przekazuje, że w ostatnim czasie spółka zakupiła 190 tysięcy ton węgla spoza Europy. - Jeżeli nie nastąpią żadne nieprzewidziane sytuacje, zakładamy, że będziemy dysponowali odpowiednią ilością węgla - powiedział Wieteska.

Zaznaczył przy tym, że obecna sytuacja na rynku "cechuje się dużą niepewnością". Łodzianie od 13 lipca płacą o 18,58 procent więcej za ciepło. Podwyżki wynikają przede wszystkim z rosnących cen węgla (za surowiec trzeba zapłacić dwa razy więcej niż rok temu) między innymi w związki z inwazją Rosji na Ukrainę, co wyeliminowało z rynku dostawy surowca ze wschodu.

Sławomir Wieteska podkreślił, że skokowo wzrosły też prawa do emisji CO2. W porównaniu z zeszłym rokiem za emisję tony dwutlenku węgla trzeba zapłacić o 50 procent więcej. - Sytuacja jest dynamiczna. Stąd też dodatkowego znaczenia nabiera kwestia racjonalnego i jak najbardziej efektywnego wykorzystania paliw, w tym węgla - podkreślił przedstawiciel spółki Veolia.

Województwo małopolskie

Tarnów w 2023 roku zapłaci za energię elektryczną ponad 50 mln zł. - Jesteśmy zaszokowani tempem wzrostu tych cen, które zdaje się, że przestały być poddawane jakiejkolwiek kontroli. Zwróciłem się do mieszkańców z taką informacją, iż możemy się spodziewać wzrostu cen w przyszłym roku, które będą skutkowały większymi wydatkami miasta i to znacznie wyższymi - powiedział w rozmowie z TVN24 Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Prezydent Tarnowa o wzroście cen energii
Prezydent Tarnowa o wzroście cen energiiTVN24

- Dzisiaj płacimy łącznie za energię, którą zużywają wszystkie nasze szkoły, żłobki, przedszkola, oświetlamy ulicę, około 25 milionów złotych. Spodziewaliśmy się, że ten wzrost będzie istotny i sięgną te wydatki 49 milionów złotych. Ale to był stan na 1 lipca, dzisiaj jest 4 sierpnia i muszę zweryfikować tę opinię - dodał. Jego zdaniem ta kwota wzrosła o dodatkowe 10 mln zł.

UM Tarnowa

Z kolei wójt gminy Kościelisko Roman Krupa mówił o problemach mieszkańców, którzy ogrzewają domy węglem. - Problem istnieje, on narasta. Mamy do czynienia z obawą naszych mieszkańców, co będzie w przyszłości - mówił. Przyznał, że "ceny węgla przerażają". - Mieszkańcy siłą rzeczy boją się, czy będzie ich stać na zakup w najbliższych tygodniach. Proszę pamiętać, że u nas, w terenach górskich, jak gmina Kościelisko, sezon grzewczy trwa około siedmiu-ośmiu miesięcy, te kwoty konieczne na zakup węgla są więc znacznie wyższe niż w pozostałych częściach Polski. Z tym problemem musimy się w przyszłości zmierzyć - mówił.

Jak mówił wójt, "przyglądamy się temu, co dzieje się w Sejmie i Senacie. Liczę, jako samorządowiec, jako wójt, że to rozwiązanie będzie kompleksowe. Że będą to rozwiązania dla osób opalających węglem, ale też dla tych korzystających z innych źródeł grzewczych".

Wójt Kościeliska o problemach z węglem
Wójt Kościeliska o problemach z węglemTVN24

Dopłaty do źródeł ciepła

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek zapowiedziała wsparcie kolejnych gospodarstw domowych w związku z podwyżkami cen energii. Szefowa MKiŚ wyjaśniła, że jednym z elementów wsparcia ma być ochrona odbiorców ciepła systemowego.

W przypadku ciepła systemowego Prezes URE ma ograniczyć do 40 proc. wzrost taryf na ciepło w ciepłownictwie systemowym. W zamian przedsiębiorstwa ciepłownicze, którym Prezes URE zatwierdza taryfy, dostaną z budżetu państwa rekompensatę, równą różnicy kosztów, jakie będą ponosić w nadchodzącym sezonie grzewczym i kosztów na koniec poprzedniego sezonu, podniesionych o 60 proc.

Zgodnie z zapowiedziami mniejsze podmioty ciepłownicze, które taryf nie mają, będą otrzymywać rekompensatę równą różnicy kosztów przy cenach ciepła z zeszłego sezonu powiększonych o 40 proc. a obecną ceną paliwa. Oznacza to, że będą mogły podnieść ceny ciepła o 40 proc. Wytwórca taki ma się rozliczyć z kosztów i przychodów ze sprzedaży dla uzyskania rekompensaty.

Minister Moskwa wskazała, że w ramach tego pakietu odbiorcom indywidualnym ma przysługiwać dodatek, którego kwota będzie zależała od źródła ciepła. Używający pelletu albo innego rodzaju biomasy, jak brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż mają otrzymać 3000 zł. Dodatek w wysokości 1000 zł ma przysługiwać gospodarstwom, w których główne źródło ciepła jest opalane drewnem kawałkowym. Jeżeli głównym źródłem jest LPG, dodatek ma wynieść 500 zł. Z kolei gospodarstwa, w których głównym źródłem jest kocioł na olej opałowy, mają otrzymać 2000 zł dodatku.

Z kolei na podpis prezydenta Andrzeja Dudy czeka ustawa o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł. Ustawa przewiduje, że dodatek węglowy będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Autorka/Autor:kris,bż/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowane jest na 24 lipca - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Komisja nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Adama Glapińskiego na wniosek i nie ustaliła, czy go odebrał.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska nie popiera pomysłu premiera Donalda Tuska, by za unijne pieniądze sfinansować spalanie polskiego węgla na potrzeby Kijowa - przekazała "Rzeczpospolita". Propozycja szefa rządu zaskoczyła nie tylko Brukselę, ale także wiele spółek energetycznych.

Prąd dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska przeciwna pomysłowi Tuska

Prąd dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska przeciwna pomysłowi Tuska

Źródło:
PAP

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że po tym jak Kanada przedstawiła swój plan dojścia do wydatków obronnych na poziomie 2 proc. PKB, wszyscy sojusznicy w NATO są na ścieżce, by osiągnąć ten pułap. Jake Sullivan odniósł się także do sytuacji na froncie w Ukrainie i działań węgierskiego premiera Viktora Orbana.

Biały Dom: wszystkie kraje NATO na ścieżce, by wydawać 2 proc. PKB na obronę

Biały Dom: wszystkie kraje NATO na ścieżce, by wydawać 2 proc. PKB na obronę

Źródło:
PAP

W latach 2019-2023 Polska wyeksportowała łącznie 14,3 milionów ton nieprzetworzonego drewna - wynika z komunikatu Lasów Państwowych. Większość trafiła do Niemiec oraz Chin, choć klientami są także Słowacy, Czesi, a nawet Szwedzi. Jak wynika z zapowiedzi rządu, wysyłka drewna za granicę wkrótce zostanie ograniczona.

Miliony ton polskiego drewna trafiło za granicę. Wkrótce mają obowiązywać ograniczenia

Miliony ton polskiego drewna trafiło za granicę. Wkrótce mają obowiązywać ograniczenia

Źródło:
PAP

Po 26 latach nauczycielka przedszkolna z okolic włoskiego miasta Frosinone w centrum kraju doczekała się stałego miejsca pracy z pełnym etatem. Finał jej starań nastąpił, gdy osiągnęła wiek 65 lat, a więc mogłaby już iść na emeryturę.

Jej okres próbny trwał ćwierć wieku. Etat przyszedł, ale przed emeryturą

Jej okres próbny trwał ćwierć wieku. Etat przyszedł, ale przed emeryturą

Źródło:
PAP

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce powiązania zarobków nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce, co ma odpolitycznić decyzje dotyczące pensji w tym zawodzie. Postulat jest jednym z elementów "katalogu spraw wymagających pilnego uregulowania", który został przesłany do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nauczyciele chcą wyższych pensji. Mają być powiązane ze średnią krajową

Nauczyciele chcą wyższych pensji. Mają być powiązane ze średnią krajową

Źródło:
PAP

Niemiecki rząd zawarł porozumienie z krajowymi firmami telekomunikacyjnymi, mające na celu wykluczenie z rynku chińskich dostawców usług 5G. Pierwsze komponenty dostarczane z Państwa Środka będą wycofywane już w 2026 roku, natomiast zakończenie całego procesu zaplanowano na koniec roku 2029. Pekin zapowiada, że decyzja niemieckich władz "nie pozostanie bez konsekwencji".

Niemcy nie chcą już Huawei i ZTE. Zapadła decyzja w sprawie przyszłości 5G

Niemcy nie chcą już Huawei i ZTE. Zapadła decyzja w sprawie przyszłości 5G

Źródło:
Reuters

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć podaż gruntów pod budowę mieszkań, a tym samym obniżyć ceny nieruchomości. Branża liczy też na szereg zmian, które pozwolą na przyspieszenie całego procesu inwestycyjnego. "Wszyscy, w tym gospodarka, tracimy na tym, że ten proces jest obecnie długotrwały i nieczytelny" - wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Michał Leszczyński, prawnik w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Jak załatać lukę mieszkaniową? Branża chce zmian w przepisach

Jak załatać lukę mieszkaniową? Branża chce zmian w przepisach

Źródło:
tvn24,pl, PAP

Po wakacjach do Sejmu ma trafić projekt zmian ustawy o OZE (odnawialnych źródłach energii), który ma zawierać między innymi nowe przepisy dla prosumentów - przekazała ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska. Po wakacjach Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma też pracować nad zmianą ustawy o offshore.

MKiŚ: projekt ustawy o OZE w Sejmie po wakacjach

MKiŚ: projekt ustawy o OZE w Sejmie po wakacjach

Źródło:
PAP

Prokuratura cofnęła akt oskarżenia w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej w spółce PKP Cargo. Oskarżonych było 13 osób - byłych członków zarządu i rady nadzorczej spółki.

Prokuratura cofnęła akt oskarżenia w sprawie PKP Cargo

Prokuratura cofnęła akt oskarżenia w sprawie PKP Cargo

Źródło:
PAP

Firma Apple zobowiązała się do przekazania konkurencji swojej technologii, która umożliwia płatności zbliżeniowe za pomocą iPhonów w sklepach. Komisja Europejska (KE) uznała to rozwiązanie za prawnie wiążące dla koncernu.

Apple udostępni konkurencji swoją technologię

Apple udostępni konkurencji swoją technologię

Źródło:
PAP

Mieszkanie z klimatyzacją jest nawet o jedną czwartą droższe, niż wynosi rynkowa średnia - wynika z raportu serwisu Otodom. Popyt na takie nieruchomości rośnie od pięciu lat, ale oferty nadal stanowią mniejszość na rynku.

Te mieszkania zyskują na zainteresowaniu. Cena w górę

Te mieszkania zyskują na zainteresowaniu. Cena w górę

Źródło:
PAP

Ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze, których celem jest uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz ochrona pracownic i pracowników przed upałami - poinformowało w czwartek ministerstwo.

Praca w upale. "Wielu pracodawców zgłasza wątpliwości"

Praca w upale. "Wielu pracodawców zgłasza wątpliwości"

Źródło:
PAP

Dwoje posłów zwróciło się do ministra spraw wewnętrznych z zapytaniem, czy rozważy wprowadzenie zakazu słuchania głośniej muzyki w samochodzie. Wskazali przy tym, że "trudno o zachowanie ostrożności podczas jazdy z głośnikiem rozkręconym do maksymalnych wartości".

Zakaz słuchania głośniej muzyki w samochodzie? Posłowie apelują do ministra

Zakaz słuchania głośniej muzyki w samochodzie? Posłowie apelują do ministra

Źródło:
tvn24.pl

Wszystkie krajowe linie lotnicze w Mali zawiesiły w środę loty lokalne i międzynarodowe z powodu braku paliwa. Kryzys może potrwać co najmniej kilka dni - poinformował dyrektor Krajowej Agencji Lotnictwa Cywilnego płk Yaya Toure.

Wstrzymali loty w całym kraju. Zabrakło paliwa

Wstrzymali loty w całym kraju. Zabrakło paliwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała z zarządu członków do spraw finansowo-ekonomicznych oraz korporacyjnych - Katarzynę Piskorz i Pawła Urbaniaka - podała w czwartek spółka. Za sprawy korporacyjne i finansowo-ekonomiczne będzie odpowiadał Artur Lebiedziński - dodała.

Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała dwoje członków zarządu

Rada nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT odwołała dwoje członków zarządu

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót lekiem o nazwie Paracetamol Aflofarm. GIF stwierdził, że stosowanie produktu zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce nie daje gwarancji podania pacjentowi produktu pełnowartościowego.

Lek przeciwbólowy dla dzieci wstrzymany w obrocie

Lek przeciwbólowy dla dzieci wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Projekt, który zakłada wliczenie do stażu pracy samozatrudnienia i umowy zlecenia, trafił właśnie do konsultacji społecznych. To "ważne zmiany dla milionów Polek i Polaków" - przekonuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przepisy mają wejść w życie w 2026 roku.

Rewolucja w Kodeksie pracy dla "milionów Polek i Polaków"

Rewolucja w Kodeksie pracy dla "milionów Polek i Polaków"

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku Polsce przybędzie siedem nowych miast - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort spraw wewnętrznych i administracji.

Nowe miasta od 2025 roku. Jest lista

Nowe miasta od 2025 roku. Jest lista

Źródło:
PAP

Próba wynajmu wakacyjnej kwatery w Sopocie skończyła się dla pary z Zielonej Góry utratą pieniędzy. Apartament, który chcieli wynająć, istniał tylko w ogłoszeniu. Przed podobnymi praktykami oszustów ostrzega policja.

Apartament istniał tylko w ogłoszeniu. "Do dziś nie odzyskali pieniędzy"

Apartament istniał tylko w ogłoszeniu. "Do dziś nie odzyskali pieniędzy"

Źródło:
PAP