"Myślę, że nie ma polityka w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, który by tego nie doceniał"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Buda o środkach europejskich
Buda o środkach europejskichTVN24
wideo 2/6
TVN24Waldemar Buda o środkach europejskich

Środki europejskie przysługują się w wielu branżach, w wielu dziedzinach. Myślę, że nie ma polityka w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, który by tego nie doceniał – mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Waldemar Buda był pytany o słowa premiera Mateusza Morawieckiego z 2018 roku. Szef rządu stwierdził wówczas, że "odzyskaliśmy więcej pieniędzy niż środki unijne". - Fundusze unijne są ważne, cieszymy się z nich, pomagają nam odnawiać chodniki, ale dużo więcej dobra przynosi rząd Prawa i Sprawiedliwości – dodał.

- Bardzo skutecznie korzystamy ze środków. Traktujemy je jako narzędzie realizacji naszych planów i tak robić będziemy. Pan premier bardzo dobrze potrafi liczyć i wie, że te środki są nam potrzebne i my z nich korzystamy. To nie jest jakiś bożek, którego należy wielbić, ale z tego korzystać. Jesteśmy pragmatyczni i korzystamy ze środków europejskich – podkreślił wiceminister Buda w "Faktach po Faktach".

- Nie przeceniamy wartości środków europejskich, ale uważamy, że są ważne. Podchodzimy do tego bardzo praktycznie i będziemy wykorzystywali środki, które są możliwe. A to, że premierowi udało się wynegocjować 770 miliardów (złotych – red.), to chyba świadczy o tym, czy zabiegamy o nie, czy dla nas są ważne – dodał.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W INTERNECIE W TVN24 GO

Krajowy Plan Odbudowy

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy.

Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który Rada Ministrów przyjęła pod koniec kwietnia tego roku. W Polsce KPO miało formę uchwały rządu, która nie podlega dalszej procedurze legislacyjnej w parlamencie. Plan został wysłany przez polski rząd do Komisji Europejskiej 3 maja.

PEŁNA TREŚĆ KRAJOWEGO PLANU ODBUDOWY - STAN NA 30 KWIETNIA 2021 >>>

Waldemar Buda był pytany, czy wyciągnięto konsekwencje wobec eurodeputowanych PiS-u, którzy w Parlamencie Europejskim głosowali przeciwko możliwości informowania PE o realizacji Krajowych Planów Odbudowy w państwach członkowskich. - Nie było żadnego powodu, żeby wyciągać konsekwencje – zapewnił wiceminister. Jak tłumaczył, "cały schemat Krajowego Planu Odbudowy w sensie jego uchwalania, jego nadzoru, kontroli, weryfikacji jest ustalony w rozporządzeniu".

- To rozporządzenie jest Parlamentu i Rady, więc ciężko, żeby dodatkowe kompetencje przypisywać Parlamentowi, które nie są zapisane w rozporządzeniu, które sam stworzył – stwierdził wiceszef MFiPR.

Ponad 600 eurodeputowanych głosowało za tymi przepisami, na 35 którzy byli przeciw, 27 stanowili przedstawiciele PiS-u.

Zdaniem Budy ważniejsze jest to, że w Polsce "udało się dokonać ratyfikacji". - Przy sprzeciwie Koalicji Obywatelskiej mimo wszystko udało się przeforsować ten Fundusz, który był zagrożony nie z punktu widzenia Polski, ale Hiszpana, Portugalczyka, czy Greka. Natomiast to, czy parlament będzie miał wgląd do tego, czy czegoś innego to jest kwestia wtórna – stwierdził wiceminister.

Krajowy Plan Odbudowy w kształcie przygotowanym przez rząd budzi kontrowersje wśród samorządowców. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazywał wcześniej, że Fundusz może się stać funduszem wyłącznie jednej partii.

Waldemar Buda w odpowiedzi na zarzuty pojawiające się przestrzeni publicznej, wskazywał, że Polska jest jednym z najlepszych krajów pod względem wydatkowania środków europejskich. - Do nas się przyjeżdża i się obserwuje, jak ten system funkcjonuje i się naśladuje go z punktu widzenia sprawności i też liczby nieprawidłowości. My jesteśmy na piątym, szóstym miejscu pod względem najmniejszej liczby nieprawidłowości – wskazywał.

Wiceminister zwracał uwagę, że w ciągu pięciu lat, od kiedy rząd PiS odpowiada za wydatkowanie środków europejskich "nie było żadnej sprawy, która dotyczyła nieprawidłowości w ich wydatkowaniu". - Komitet Monitorujący Krajowego Planu Odbudowy będzie wzorowany na Komitecie Monitorującym do spraw Umowy Partnerstwa, czyli do Polityki Spójności, czyli do środków europejskich, które mamy od 2004 roku i to będzie bardzo podobny komitet. Wszystkie środowiska, które zwróciły się z chęcią uczestniczenia w komitecie, będą mogły w nim uczestniczyć, nie będziemy tego jakoś szczególnie ograniczać – zapewnił Buda.

Polska z unijnego Funduszu Odbudowy ma mieć do dyspozycji ok. 58,1 mld euro, w tym 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w pożyczkach w ciągu kilku lat.

PAP

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 procent w 2023 roku ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflację i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 roku wzrost powinien odbić do 2,6 procent - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. Z kolei w 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu na poziomie 2,9 procent.

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii, dniem wolnym od pracy jest rozwiązaniem bardzo oczekiwanym przez zatrudnionych w sklepach - stwierdził w komentarzu do przyjętych w środę przez Sejm zmian w zakazie handlu wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" Paweł Skowron. Jak dodał, związkowcom zależało jednak na tym, żeby czas pracy w dodatkowe niedziele handlowe miał skrócony wymiar.

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Na granicy Polski ze Słowacją na początku października przywrócono tymczasowe kontrole. Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), mają one potrwać jeszcze przynajmniej do 2 stycznia 2024 roku.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Duży spadek podczas środowych notowań na warszawskiej giełdzie zanotował w związku z tym kurs akcji Orlenu. Spółka ma być objęta gazową składką na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego sfinansowany ma być program osłonowy dotyczący cen prądu.

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Aktualizacja:
Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które z Niemiec "trafiły nielegalnie do Polski".

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters