Z kraju

Uwaga na fałszywe SMS-y dotyczące mikrorachunku. Ministerstwo ostrzega

Z kraju

Mikrorachunek podatkowy od stycznia tvn24
wideo 2/3

Podatnicy powinni zachować czujność. Ministerstwo Finansów w najnowszym komunikacie ostrzega przed fałszywymi SMS-ami dotyczącymi zaległości na tak zwanym mikrorachunku. "Wiadomości zawierają link, który może być niebezpieczny" - podkreślono.

"Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami z informacją o zadłużeniu na indywidualnym rachunku podatkowym, tzw. mikrorachunku podatkowym" - poinformowało MF.

Niebezpieczny link

Jak dodano, administracja skarbowa nie jest nadawcą tych wiadomości.

"Wiadomości tego typu są fałszywe i zawierają link, który może być niebezpieczny" - ostrzega ministerstwo.

"Otwieranie linków zamieszczonych w takich wiadomościach oraz wysyłanie odpowiedzi do nadawcy może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom" - podkreśla.

Przykładowy fałszywy SMS (pisownia oryginalna):

"Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji"

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunki podatkowe to przypisane każdemu podatnikowi indywidualne rachunki, na które będą płacone podatki. System ruszył po 1 stycznia 2020 r. i objął płatności PIT i CIT oraz VAT.

Numer mikrorachunku można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym.

Korzystanie z mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wystarczy sprawdzić jego numer w generatorze i wykorzystać podczas przelewu.

Dzięki temu rozwiązaniu podatnicy nie będą już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczą liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto. Zmiana oznacza też sprawniejszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT, co pozwala m.in. na szybsze uzyskanie potrzebnych zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach. Na mikrorachunek można wpłacać również odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT i koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłaca się na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Ministerstwo Finansów

Pozostałe wiadomości