Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce - stwierdziło Ministerstwo Finansów (MF). Resort przedstawił swoje stanowisko dotyczące europejskiej waluty w Polsce w corocznym opracowaniu "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".
Przedstawiony w raporcie pogląd jest taki sam jak publikowany we wcześniejszych raportach.
Euro w Polsce? Stanowisko MF
"Mając na uwadze obecny stopień podobieństwa gospodarki Polski i strefy euro - w szczególności w zakresie poziomu rozwoju (mierzonego np. przez PKB per capita) - członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce" - napisano.
"Obserwowane dotychczas różnice w strukturze gospodarek oraz - w mniejszym stopniu - w przebiegu cykli koniunkturalnych pomiędzy krajami rozwiniętymi a Polską są istotne, co jest jednak charakterystyczne dla procesu doganiania" - dodano.
MF podaje, że w dłuższej perspektywie, dzięki wdrażaniu reform strukturalnych wzmacniających potencjał i wydajność polskiej gospodarki, powinno zaś dojść do zwiększania stopnia podobieństwa w stosunku do państw członkowskich strefy euro.
"Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową"
"Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową (UGW) jest coroczną publikacją Ministerstwa Finansów mającą na celu ocenę poziomu przygotowania Polski do pogłębienia integracji z pozostałymi państwami UGW" - napisano w raporcie.
Dodano, że "materiał został przygotowany w Departamencie Polityki Makroekonomicznej Ministerstwa Finansów", a "analiza przeprowadzona w niniejszej edycji Monitora opiera się na danych dostępnych do dnia 18 grudnia 2024 r.".
Euro zamiast złotego. Co na to Polacy?
Za wprowadzeniem euro zamiast złotego w Polsce jest niespełna 31 procent Polaków - wynika z badania opisanego przez "Rzeczpospolitą". Dziennik wskazał, że podejście Polaków do europejskiej waluty znacznie odbiega od unijnej średniej.
Czytaj więcej: Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania >>>
Kiedy euro mogłoby zostać wprowadzone w Polsce zamiast złotego?
- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber.
Jego zdaniem w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock