Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Źródło:
tvn24.pl
Komisja Europejska wydała opinię na temat polskiego planu budżetowego
Komisja Europejska wydała opinię na temat polskiego planu budżetowego TVN24
wideo 2/5
Komisja Europejska wydała opinię na temat polskiego planu budżetowego TVN24

- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber. Jego zdaniem w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.

- Bardzo ubolewam nad tym, że euro stało się zakładnikiem politycznym, podobnie jak chociażby kwestia migracji albo wieku emerytalnego i w związku z tym taka rzetelna merytoryczna dyskusja na ten temat nie tylko wśród polityków, ale również ekspertów, jest coraz trudniejsza - stwierdził Zuber.

Podkreślił, że w świecie politycznym "temat jest rozgrywany wedle doraźnych potrzeb", natomiast wśród ekspertów poglądy polityczne w tej kwestii także są coraz bardziej widoczne.

Co z euro w Polsce?

- Obecnie Polska nie spełnia nawet kryteriów nominalnych związanych z przyjęciem wspólnej waluty, choćby kryterium deficytu sektora finansów publicznych, który powinien być mniejszy niż 3 procent PKB - wyjaśnił ekonomista.

Dodał, że przyjęcie euro w czasie gdy Polska została objęta procedurą nadmiernego deficytu, nie będzie możliwe.

- To jest także kwestia inflacji, to jest także kwestia stóp procentowych, więc na dzisiaj nie spełniamy tych wymogów, które są niezbędne, żeby do strefy euro wejść - zaznaczył.

Ekspert zwrócił też uwagę na "kryteria realne, z których nikt nas nie będzie rozliczał". Mowa między innymi o upodobnieniu gospodarki kraju, który chce przyjąć euro, do najbogatszych państw strefy euro. - Chodzi o takie wartości, jak choćby dochód na mieszkańca i wydajność pracy. Tutaj nam jeszcze sporo brakuje - wyjaśnił.

Kiedy euro w Polsce?

- Myślę, że moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę. Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości bezpiecznego wejścia, czyli z jednej strony spełnienie unijnych kryteriów, a z drugiej przybliżenie się do najbogatszych gospodarek - stwierdził Zuber.

Zdaniem Zubera duża niechęć Polaków do euro to z jednej strony efekt działań polityków, czyli obrzydzania wspólnej waluty, a z drugiej pamięć o kryzysie strefy euro. - Aby rozmawiać poważnie o przyjęciu wspólnej waluty, musielibyśmy najpierw doprowadzić do tego, żeby Polacy bardziej optymistycznie patrzyli na tę kwestię - dodał.

Ekspert przypomniał, ze "Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty". - My nie negocjowaliśmy tak jak swego czasu Wielka Brytania. Na razie nikt nas nie naciska na przyjmowanie euro, ale też potrafię sobie wyobrazić taką sytuację za kilka lat - mówił.

Euro opłacalne dla Polski?

- Moim zdaniem w momencie gdy będziemy spełniali zarówno kryteria nominalne, jak i zbliżymy się do najbogatszych krajów w kwestii kryteriów realnych, to wejście do strefy euro będzie dla Polski opłacalne - ocenił ekonomista.

Wyjaśnił, że jest to opłacalne nie tylko ze względu na ograniczenie ryzyka prowadzenia działalności w Polsce, ale także ryzyka kursowego czy dostęp do większego kapitału niż ten, którym nasz kraj dysponuje.

- Oczywiście tych elementów jest znacznie, znacznie więcej i moim zdaniem one jednak przykrywają te minusy, które także wiążą się ze strefą euro. Warto wejść, ale to niestety nie jest ten moment, nie jesteśmy jeszcze gotowi - podsumował.

Euro w Polsce a kryteria z Maastricht

Warunkiem przystąpienia do strefy euro jest spełnienie czterech warunków - to tak zwane kryteria z Maastricht. Zgodnie z tegorocznym raportem Polska obecnie nie spełnia żadnego z nich.

Jeden warunek dotyczy stabilnych cen - inflacja nie może być większa niż 1,5 proc. od średniego poziomu cen obliczonego dla trzech państw w strefie euro z najniższą inflacją. Według najnowszych danych Eurostatu w listopadzie br. najniższą inflację odnotowano w Irlandii (0,5 proc.), Luksemburgu (1,1 proc.) oraz na Litwie (1,1 proc.). Z kolei wzrost cen w Polsce oszacowano na 4,3 proc. rdr.

Drugi warunek jest związany z finansami publicznymi - nakazuje, by deficyt nie był wyższy niż 3 proc. PKB, a dług publiczny nie przekraczał 60 proc. PKB. Polska została w tym roku objęta procedurą nadmiernego deficytu.

Minister finansów Andrzej Domański informował ostatnio, że w stosunku do PKB deficyt finansów publicznych wyniesie ok. 5,7 proc., jak to zostało zaplanowane m.in. w planie budżetowo-strukturalnym, przesłanym do UE. W trzecim kwartale br. zadłużenie liczone według metodologii unijnej wyniosło natomiast 1,9 biliona złotych, czyli 53,5 proc. PKB. Niestety, już w przyszłym roku 60-procentowa bariera ma być przekroczona. Ministerstwo Finansów podało, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (EDP) przekroczy poziom 60 proc. PKB w 2026 r. Relacja ta ma wrócić do poziomu poniżej 60 proc. PKB w 2030 r.

Trzeci warunek dotyczy długoterminowych stóp procentowych - mogą one być większe najwyżej o 2 pkt. proc. od średniej obliczonej dla trzech państw w strefie euro z najniższymi stopami procentowymi. Jak wynika z danych Eurostatu, najniższe stopy procentowe spośród krajów UE obowiązują natomiast w Szwecji (2,5 proc.), Danii (2,6 proc.) oraz Bułgarii (3,04 proc.). W Polsce natomiast są na poziomie 5,75 proc.

Warunek czwarty mówi o stabilnej walucie - stanowi, że państwo chcące przystąpić do strefy euro, musi uczestniczyć w mechanizmie kursowym ERM II przez co najmniej dwa lata.

Autorka/Autor:BC/kris

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,2 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 27 grudnia 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W wieku 94 lat zmarł w Tokio Osamu Suzuki, który przez ponad 40 lat był prezesem koncernu Suzuki - podały światowe agencje. Dodały, że Japończyk przez kilka dekad był jedną z najbardziej wpływowych postaci światowej motoryzacji.

Osamu Suzuki nie żyje

Osamu Suzuki nie żyje

Źródło:
PAP

- My mamy bardzo jasne cele prezydencji. Z jednej strony to są kwestie bezpieczeństwa i bycie adwokatem obrony Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji, ale też mamy bardzo ważną misję, czyli negocjowanie kolejnej perspektywy finansowej - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"

"Węgierska eskalacja nie zmieni naszych celów"

Źródło:
TVN24, PAP

USA nałożyły sankcje na założyciela partii rządzącej w Gruzji Bidzinę Iwaniszwilego za "podważanie euroatlantyckiej przyszłości" kraju na korzyść Rosji. Iwaniszwili uważany jest za osobę sprawującą faktyczną władzę w Gruzji.

Bidzina Iwaniszwili objęty sankcjami. Za działania "na korzyść Federacji Rosyjskiej"

Bidzina Iwaniszwili objęty sankcjami. Za działania "na korzyść Federacji Rosyjskiej"

Źródło:
PAP

Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło od początku roku 21 milionów pasażerów - podano w komunikacie. Oszacowano, że w całym 2024 roku stołeczny port lotniczy obsłuży 21,3 miliona osób.

"To pierwszy raz w 90-letniej historii"

"To pierwszy raz w 90-letniej historii"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inwestorzy liczą, że dobra passa wzrostów na rynkach przedłuży się na 2025 rok. Eksperci dodają, że amerykańska "giełda odczuwa zbiorową ulgę po przejściu przez wyboisty cykl wyborczy", a "dzień inauguracji (Donalda) Trumpa to będzie potencjalny punkt zwrotny".

"To będzie potencjalny punkt zwrotny"

"To będzie potencjalny punkt zwrotny"

Źródło:
PAP

Zgodnie z prawem mamy 14 dni na zwrot towaru zakupionego przez internet "z paroma jednak wyjątkami" - wyjaśnił na antenie TVN24 BiS Bartosz Klimczuk z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wskazał, że zwrotu nietrafionego prezentu nie dokonamy między innymi w przypadku żywności czy odzieży szytej na miarę.

Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Wprowadza ona korzystne dla prosumentów zmiany, których celem jest zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Według szefowej resortu Pauliny Hennig-Kloski regulacja będzie miała wpływ na ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych.

Zmiany dla 400 tysięcy gospodarstw

Zmiany dla 400 tysięcy gospodarstw

Źródło:
PAP

W 2024 roku podpisano umowy na realizację ostatnich dwóch podkarpackich odcinków trasy Via Carpatia - przekazał Bartosz Wysocki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Rzeszowie. Oznacza to, że cała podkarpacka część szlaku jest już w realizacji.

"Kluczowy korytarz łączący Europę Północną i Południową". Cała podkarpacka część w realizacji

"Kluczowy korytarz łączący Europę Północną i Południową". Cała podkarpacka część w realizacji

Źródło:
PAP

Zamrożenie rachunków firmowych stanowi de facto wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej. Utrudnia dostęp do środków, wstrzymuje realizację zobowiązań i rujnuje wizerunek w oczach klientów - napisał w oświadczeniu zarząd spółki Cinkciarz.pl. Zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję prokuratury o blokadzie kont.

"Wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej". Cinkciarz reaguje

"Wyrok śmierci dla każdej działalności gospodarczej". Cinkciarz reaguje

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w Gdyni podpisano umowę na zbudowanie dla Marynarki Wojennej okrętu Ratownik. Okręt ratowniczy posłuży między innymi do zapewnienia bezpieczeństwa marynarzy na okrętach podwodnych i nawodnych. - Będzie też oczywiście służył cywilnym jednostkom - zapewnił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"To jest wielka inwestycja". Podpisano umowę w sprawie nowego okrętu

"To jest wielka inwestycja". Podpisano umowę w sprawie nowego okrętu

Źródło:
PAP

Właśnie podpisałam 4. i 5. wniosek z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To kolejne około 30 miliardów złotych dla Polski - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Podpisałam 4. i 5. wniosek z KPO. To kolejne około 30 miliardów złotych"

"Podpisałam 4. i 5. wniosek z KPO. To kolejne około 30 miliardów złotych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. Głównym problemem jest omijanie wszelkich limitów tak zwanymi czynnościami sprawdzającymi - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Fiasko podatkowej obietnicy

Fiasko podatkowej obietnicy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek z pieniędzy Orlenu miał opłacać ochronę swoich prywatnych nieruchomości - wynika z ustaleń warszawskiej prokuratury regionalnej w sprawie nadużyć w koncernie. "Gazeta Wyborcza" w piątkowym wydaniu informuje, że poznała treść wniosku o uchylenie europosłowi immunitetu.

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Obajtek i nieruchomości pod ochroną

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W losowaniu Eurojackpot w Wigilię nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano jednak dwie wygrane drugiego stopnia - po niemal 1,5 miliona złotych. Totalizator Sportowy podał w piątek, gdzie zostały wysłane kupony.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padły

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przestępcy wysyłają wiadomości e-mail oraz SMS, w których podszywają się pod nas i nakłaniają do podania danych wrażliwych - ostrzega Santander Bank Polska.

Duży bank ostrzega przed oszustami. Komunikat

Duży bank ostrzega przed oszustami. Komunikat

Źródło:
tvn24.pl

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać szesnaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 26 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Na początku przyszłego roku zostanie ogłoszony nabór na operatorów gminnych Czystego Powietrza - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak. Jak podkreśliła, osoby te mają być "aniołami stróżami" najuboższych, chroniącymi ich przed naciągaczami i nieuczciwymi praktykami wykonawców.

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Szukają "aniołów stróżów". Wkrótce nabór

Źródło:
PAP

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Po piątkowym losowaniu loterii Mega Millions w USA szczęśliwy gracz może otrzymać spóźniony prezent świąteczny w wysokości 1,15 miliarda dolarów - przekazał portal stacji CNN. To siódmy raz w historii gry, kiedy kumulacja przekroczyła próg miliarda dolarów.

Ponad miliard dolarów do wygrania

Ponad miliard dolarów do wygrania

Źródło:
CNN

Od środy 25 grudnia sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń zewnętrznych do organów publicznych, w tym do Rzecznika Praw Obywatelskich. Status sygnalisty jest przyznawany w momencie dokonania zgłoszenia, a tożsamość takiej osoby musi być zachowana w tajemnicy.

Nowe uprawnienie pracowników

Nowe uprawnienie pracowników

Źródło:
PAP

W środę doszło do awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 pomiędzy Finlandią a Estonią. Premier Finlandii Petteri Orpo poinformował, że jego kraj bada sprawę.

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października, wniosek powinni złożyć najpóźniej 2 stycznia 2025 roku - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Źródło:
tvn24.pl