Miliard złotych dla rolników. Ogłoszono nowy program

Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPO (wypowiedź z 16 stycznia 2023)
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPO (wypowiedź z 16 stycznia 2023)TVN24
wideo 2/5
Mateusz Morawiecki o ustawie wiatrakowej i wniosku o pieniądze z KPOTVN24

Rząd ogłosił nowy program "Energia dla Wsi". Przewiduje on wypłatę miliarda złotych na rozwój odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego, które będzie rozdzielać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w środę na konferencji prasowej, że w ramach jednego programu rolnicy otrzymają kompleksowe wsparcie dla różnych źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków, małych elektrowni wodnych oraz magazynów. - Oferujemy wsparcie dotacyjne i pożyczkowe w jednym programu i w jednym wniosku - zaznaczyła.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwracał uwagę, że koszty energii są niezwykle istotne z punktu opłacalności produkcji rolnej, a program "Energia dla wsi" pozwoli je obniżyć poprzez produkcję energii na własne potrzeby.

Program "Energia dla Wsi" - wnioski

Z programu będzie można finansować budowę takich OZE jak fotowoltaika, źródła wiatrowe czy biogazownie, na które szczególną uwagę zwrócił wicepremier. Słońce czy wiatr są mniej stabilnymi źródłami niż biogaz, stąd szczególna rola biogazowni - zaznaczył Kowalczyk. Dodał, że program "Energia dla wsi" przewiduje też wsparcie dla spółdzielni energetycznych. Wicepremier wyraził nadzieję, że przyczyni się do ich powstawania i rozwoju na terenach wiejskich.

Jak poinformował wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, nabór wniosków, który ruszy 25 stycznia, będzie ciągły i na wszystkie możliwe źródła odnawialne, które można instalować.

W przypadku biogazowni dotacja może pokryć do 45 proc., 55 proc. lub 60 proc. kosztów kwalifikowanych - w zależności od wielkości podmiotu, który się o nią stara. Współfinansowanie pożyczkowe może objąć 100 proc. kosztów kwalifikowanych. - Jesteśmy w stanie sfinansować w 100 procentach przedsięwzięcia związane z OZE na terenach wiejskich - ocenił Michalski.

Zaznaczył, że w przypadku magazynów energii dofinansowanie może objąć do 20 proc. ich kosztu, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Ograniczenie mocy w programie to 10 kilowatów (kW) w przypadku instalacji fotowoltaicznej dla rolnika indywidualnego oraz 50 kW w przypadku spółdzielni. W przypadku biogazowni to 1 MW dla rolnika indywidualnego i 10 MW dla pozostałych podmiotów.

Finansowanie programu

Finansowanie programu pochodzić będzie z Funduszu Modernizacyjnego - europejskiego instrumentu finansowania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej.

Fundusz będzie działać do 2030 roku, a trafiać do niego będą środki ze sprzedaży 2 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu EU-ETS. Sprzedawać je będzie Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

"Szczególnie liczymy na rozwój biogazu"

Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że ministerstwo rolnictwa w ramach ciągle działającego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 będzie też uruchamiało w marcu nabór wniosków na źródła OZE z magazynami energii dla rolników. Będzie to program dotacyjny, mniejszy jeśli chodzi o fundusze, ale komplementarny - zaznaczył.

Anna Moskwa oceniła z kolei, że program jest doskonałą odpowiedzią na zapotrzebowanie na energię na terenach wiejskich. - Logika jest taka, że rolnik albo spółdzielnia energetyczna w jednym programie otrzymuje kompleksowe wsparcie dla wszystkich odnawialnych źródeł energii: biogazu, fotowoltaiki, wiatraków czy małej hydroenergetyki - mówiła. Na tych elementach można budować samowystarczalność, zarówno rolników jak i spółdzielni energetycznych - dodała.

Minister Moskwa dodała, że jeżeli program będzie się cieszył popularnością, to istnieje gotowość do jego powiększenia. - Szczególnie liczymy na rozwój biogazu, bo jego potencjał w Polsce jest ogromny - stwierdziła szefowa MKiŚ.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych. W ocenie ekonomistów przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA odbija się na rynkach. Rosną główne indeksy na Wall Street, a z pojedycznych spółek wyróżnia się kierowana przez Elona Muska Tesla. Zyskuje dolar, rośnie też kurs bitcoina. Wcześniej Musk i przedsiębiorcy z sektora kryptowalut poparli Trumpa w kampanii wyborczej.

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Rada Polityki Pieniężnej jeszcze przez kilka miesięcy nie zmieni stóp procentowych - ocenili na swoim koncie na portalu X analitycy Pekao. "Pierwsze obniżki będą dopiero w drugim kwartale 2025 roku, wraz ze spadkiem inflacji" - dodali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z kolei Mariusz Zielonka z Lewiatana ocenił, że "wybory w USA nie powinny przejść bez echa w Radzie".

Kiedy zmiana stóp procentowych? Komentarze

Kiedy zmiana stóp procentowych? Komentarze

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie kampanii prezydenckiej Donald Trump przedstawiał się jako zwolennik kryptowalut. CNBC przypomina, że były prezydent złożył wiele obietnic wobec inwestorów i firm zarabiających na handlu bitcoinem czy etherem. Nic dziwnego, że ponowne zwycięstwoTrumpa wywołało entuzjazm na rynku.

Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Źródło:
CNBC

- Zwycięstwo Donalda Trumpa to potencjalnie wolniejsze tempo obniżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną i w konsekwencji mniejsze cięcia ze strony Rady Polityki Pieniężnej - ocenił główny ekonomista Velo Banku Piotr Arak.

Zwycięstwo Trumpa może wpłynąć na polskich kredytobiorców

Zwycięstwo Trumpa może wpłynąć na polskich kredytobiorców

Źródło:
tvn24.pl

Polska podpisze z Japonią porozumienie dotyczące szeroko rozumianej współpracy w zakresie energetyki jądrowej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu. "Nie oznacza ono zawarcia umów związanych z budową drugiej elektrowni jądrowej" - dodano.

Ministerstwo zabiera głos w sprawie umowy z Japonią

Ministerstwo zabiera głos w sprawie umowy z Japonią

Źródło:
PAP

W maju mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniosła 6480,52 zł - przekazał Główny Urząd Statystyczny w nowym badaniu. To o 19 procent procent mniej w porównaniu do przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Raport GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potwierdzamy otrzymanie od firmy Leapmotor informacji o wstrzymaniu ich inwestycji w naszym kraju - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Chiński producent elektryków tłumaczy, że ta informacja wynika z decyzji chińskiego Ministerstwa Gospodarki. Od 30 października obowiązuje unijne rozporządzenie dotyczące ceł na samochody elektryczne z Państwa Środka.

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Źródło:
PAIH, tvn24.pl, PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w najbliższy poniedziałek (11 listopada) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek, 8 listopada, o godzinie 16, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym, czyli we wtorek (12 listopada) - wyjaśniono.

Na przelew trzeba będzie poczekać dłużej

Na przelew trzeba będzie poczekać dłużej

Źródło:
tvn24.pl

W Katowicach odnotowano w październiku 50 procentowy spadek sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym, największy spośród siedmiu głównych ośrodków - wynika z danych Otodom Analytics. Najmniej sprzedaż spadła w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, gdzie nabywców znalazło o 20-25 procent mniej lokali.

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Źródło:
PAP

Aż 4,7 tysiąca osób, zatrudnionych w europejskich zakładach niemieckiego producenta maszyn i części samochodowych Schaeffler, straci pracę wskutek zwolnień lub przesunięć etatów w obrębie firmy. Do tak radykalnych cięć skłoniły firmę rozczarowujące wyniki finansowe. Zysk operacyjny firmy spadł niemal o połowę w trzecim kwartale.

Ogromne zwolnienia u niemieckiego producenta

Ogromne zwolnienia u niemieckiego producenta

Źródło:
Reuters

Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom. Co drugi Polak co najmniej raz otrzymał wiadomość od osoby podszywającej się pod znajomego, członka rodziny lub fałszywego funkcjonariusza, a niemal co piąty padł ofiarą kradzieży wrażliwych danych lub pieniędzy. Materiał programu "Polska i Świat".

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który we wtorek przyjęła Rady Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy uprawnieni lekarze niezależnie od kontraktu z NFZ - zakłada projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Ponadto - zgodnie z regulacją - farmaceuci będą mogli wystawiać refundowane recepty na szczepionki.

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Zmiany w wystawianiu recept. Zielone światło z rządu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy - Prawo lotnicze. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie trzech kategorii operacji wykonywanych dronami oraz możliwość wyznaczania w przestrzeni powietrznej stref geograficznych ograniczających lub wykluczających takie loty.

Latanie dronami po nowemu. Trzy kategorie operacji

Latanie dronami po nowemu. Trzy kategorie operacji

Źródło:
PAP