Amerykański Westinghouse będzie partnerem strategicznym dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ma ona powstać w województwie pomorskim. Rząd w środę zajmie się projektem uchwały w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt uchwały został przygotowany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. Wynika z niego, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie na terenie gminy Choczewo w województwie pomorskim.
Z informacji zamieszczonych w środę na rządowych stronach wynika, że jednym z kluczowych elementów projektu jest "wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa".
O tym, że Westinghouse będzie partnerem strategicznym dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w piątek poinformował we wpisie na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Zgodnie z zapowiedziami rządu, budowa elektrowni ma się rozpocząć w 2026 roku, a pierwszy reaktor może zacząć pracować w 2033 roku.
Elektrownia jądrowa w Polsce - lokalizacja
Analizie poddano dwa warianty lokalizacyjne: lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz lokalizacja Żarnowiec na terenie gmin Krokowa i Gniewino.
W marcu br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego, złożyła raport środowiskowy dotyczący pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Raport dotyczy budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe.
Według spółki, Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim jest preferowanym miejscem pod budowę. Miejsce położone zaledwie kilka kilometrów od morza wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Według PEJ, badania wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców.
Pod koniec września br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o uzyskanie ogólnej opinii dla proponowanego zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa planowanych elektrowni jądrowych. Jak mogliśmy przeczytać w komunikacie, "weryfikacja analiz bezpieczeństwa ma za zadanie potwierdzić, że zaprojektowane rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego spełniają najbardziej wyśrubowane standardy".
Analizy poprzedzają złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock