Szybciej przez Mazowsze. Potężne pieniądze na ekspresówki S8 i S7

Z kraju

Niebezpieczne autostrady. Coraz więcej zabitych i rannych
wideo 2/4

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał 325 mln euro kredytu na budowę trzech różnych odcinków dróg ekspresowych S7 i S8. Drogi o łącznej długości ok. 110 km zlokalizowane są w województwie mazowieckim.

Odcinek drogi S7 stanowi kluczowy, brakujący element trasy pomiędzy Gdańskiem a Warszawą, konieczny do spełnienia wymogów trasy ekspresowej. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) sfinansuje budowę dwupasmowej drogi ekspresowej o długości 71 km pomiędzy Napierkami a Płońskiem.

Pieniądze pójdą też na budowę dwóch odcinków o łącznej długości niemal 40 km drogi ekspresowej S8 między Wyszkowem a granicą województwa mazowieckiego na trasie łączącej Warszawę i Białystok.

Drogi S7 i S8 na Mazowszu zostaną dokończone.jpg

Kredyt zostanie podjęty przez Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego.

Kredyt na drogi

Poprawa warunków ruchu drogowego na S8 jest szczególnie istotna – ta droga ekspresowa to aktualnie jedyna duża trasa, łącząca Warszawę z granicą Polski z Litwą oraz innymi krajami bałtyckimi.

"Środki finansowe EBI przyczynią się do zmniejszenia zatłoczenia na drogach i skrócenia czasu przejazdów, a tym samym do większej przepustowości, poprawy jakości jazdy i bezpieczeństwa ruchu drogowego. W dłuższym okresie przełoży się to na większą konkurencyjność gospodarki Polski i polepszenie jakości życia jej mieszkańców" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce Vazil Hudák. Europejski Bank Inwestycyjny to instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. W ubiegłym roku na potrzeby polskich projektów EBI udzieliło kredytów o wartości 4,44 mld euro. W Polsce głównym beneficjentem kredytów EBI jest sektor transportu. Tylko w zeszłym roku EBI udzielił kredytów w wysokości ponad 1,6 mld euro na projekty w tym sektorze.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock