W poniedziałek (28 marca) rusza pierwszy etap uruchamiania w Polsce nowego standardu nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Na początku obejmie około 250 gmin z południowo-zachodniej części kraju.
Nowy standard nadawania (DVB-T2/HEVC) będzie obejmować multipleksy darmowej naziemnej telewizji cyfrowej (MUX). Multipleksy to pakiety programów telewizyjnych i dodatkowych usług TV, które obejmują takie programy telewizyjne jak: TVN, TVN7 czy TTV.
Terminy wprowadzania nowego standardu różnią się w zależności od gminy i danego multipleksu. Na stronie KPRM Cyfryzacja można skorzystać z wyszukiwarki, która umożliwia sprawdzenie terminu zmiany w swojej okolicy. W pierwszej kolejności, od poniedziałku 28 marca, zmiana standardu nadawania obejmie ok. 250 gmin w południowo-zachodniej części kraju, m.in. Wrocław, Legnicę i Wałbrzych.
Jednocześnie istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, których telewizory nie odbierają nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a ich sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która doprecyzowuje krąg osób uprawnionych do świadczenia i ustanawia dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Program ma być realizowany do końca 2022 r.
DVB-T2 z kodekiem HEVC - odpowiedni telewizor lub dekoder
Aby odebrać sygnał nadawany w nowym standardzie, trzeba mieć odpowiedni telewizor albo dekoder. Odbiornik musi być zgodny ze standardem DVB-T2 i wspierać tzw. kodek HEVC.
- Ta informacja jest zawarta w instrukcji odbiornika. Można też spisać nazwę modelu z tyłu telewizora i wyszukać instrukcję w internecie albo zadzwonić na infolinię producenta. Jeżeli ktoś w ciągu ostatnich 2-3 lat kupił telewizor, to niemal na pewno będzie mógł odbierać telewizję w nowym standardzie bez dokupywania czegokolwiek. Wystarczy, że na nowo wyszuka programy. Jeżeli ktoś ma starszy telewizor, np. sprzed 5-10 lat, który nie odbiera sygnału w nowym standardzie, to też nie musi kupować nowego odbiornika, wystarczy, że dokupi dekoder - tłumaczył wcześniej rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski.
Jego zdaniem samodzielne podłączenie takiego dekodera również nie jest trudne. - To pudełko mniejsze od magnetowidu: z jednej strony podłącza się do niego antenę, z drugiej strony wychodzi kabel, który podłącza się do telewizora. Wtyczki trudno pomylić. W zasadzie każdy będzie w stanie to zrobić. Co więcej, jeżeli kupi się droższy dekoder, to będzie można go również podłączyć do internetu i korzystać z telewizji hybrydowej - podkreślał.
Nowy standard telewizji naziemnej - etapy
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce ma nastąpić w czterech etapach:
Etap I - 28 marca – południowo-zachodnia część kraju (województwa: lubuskie, dolnośląskie) Etap II - 25 kwietnia – północno-zachodnia część kraju (województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie) Etap III – 23 maja – południowo-wschodnia część kraju (województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie) Etap IV – 27 czerwca – północno-wschodnia część kraju (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie)
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock