Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.
Operatorzy platform służących do handlu w internecie mają obowiązek przesyłania do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) danych o transakcjach użytkowników. Ministerstwo Finansów podało, że za lata 2023 i 2024 otrzymało informacje o transakcjach ponad 177 tysięcy osób fizycznych i przeszło 115 tysięcy podmiotów. Informacje do KAS przesłało 82 operatorów platform internetowych.
Informacje o transakcjach są przesyłane wówczas, jeśli użytkownik w roku dokonał więcej niż 30 transakcji albo uzyskał przychód równy lub większy niż równowartość dwóch tysięcy euro. Jednak, jak wynika z odpowiedzi MF na pytania Polskiej Agencji Prasowej, limit ten obliczany jest nie dla każdej platformy, ale dla każdego jej operatora.
Dowiedz się więcej: E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity >>>
Kto będzie podlegać raportowaniu? MF wyjaśnia
"Limit poniżej 30 transakcji na łączną kwotę do 2 tys. euro jest rozpatrywany z perspektywy danego operatora platformy, nie zaś w ramach jednej platformy. Jeden operator może bowiem prowadzić kilka platform – wówczas to, czy dany sprzedawca uzyskuje status wyłączonego sprzedawcy, będzie zależało od liczby i wartości transakcji łącznie na wszystkich platformach tego operatora" - podało MF w odpowiedzi.
To oznacza, że jeśli jakiś użytkownik łącznie na kilku platformach należących do jednego operatora przeprowadził więcej niż 30 transakcji czy uzyskał dwa tysiące euro i więcej przychodu, informacje o tych transakcjach zostaną przekazane do KAS. Inaczej będzie, gdy użytkownik przeprowadził więcej transakcji czy uzyskał wyższy przychód łącznie, ale na platformach prowadzonych przez różnych operatorów.
"Natomiast w przypadku sprzedawcy, który dokonuje stosownych czynności za pośrednictwem wielu platform, z których każda jest prowadzona przez innego operatora platformy, wówczas limity będą obliczane osobno dla każdej platformy. Przepisy nie wymagają tego, aby nieznani sobie operatorzy platform komunikowali się między sobą i ustalali ogólną liczbę i wartość transakcji dokonanych rocznie przez określonego sprzedawcę" – podało MF.
Dyrektywa DAC7
Obowiązek przekazywania danych przez operatorów wynika z unijnych przepisów (to tak zwana dyrektywa DAC7), które zostały implementowane do polskich ustaw.
Raportowaniu dotyczą transakcje, polegające na sprzedaży towarów, wynajmie nieruchomości oraz środków transportu, a także na świadczeniu usług wykonywanych osobiście. Przy czym limity (30 transakcji i przychód do dwóch tysięcy euro) dotyczą wyłącznie sprzedaży towarów. W pozostałych przypadkach operatorzy mają obowiązek informować o każdej sprzedaży w internecie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock