Dzisiejsi 30-latkowie bez szans na utrzymanie się z emerytury. Niepokojące prognozy

Źródło:
TVN24
Niepokojące prognozy dotyczące emerytur
Niepokojące prognozy dotyczące emeryturTVN24
wideo 2/4
Niepokojące prognozy dotyczące emeryturTVN24

Niż demograficzny robi swoje - obecnie na tysiąc osób w wieku produkcyjnym przypada 390 emerytów. Za 30 lat roku będzie ich ponad dwa razy więcej. Oznacza to, że dzisiejsi 30-latkowie nie będą mieli szans na utrzymanie się z emerytury, bo będzie ona bardzo niska. Za to dziura w ZUS-ie coraz większa. Materiał z programu "Polska i Świat".

Podobno dopiero na emeryturze zaczyna się prawdziwe życie. W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie coś o tym wiedzą. Pan Marek pracował przez 42 lata. To, co przelewa co miesiąc ZUS, nie powala, ale wystarcza na godne życie i spełnianie marzeń.

Życie na emeryturze

- Począwszy od śpiewania - rzuciłem się w wir właśnie śpiewu, kółko teatralne, ping pong, bo niestety na ukochaną siatkówkę kolana nie pozwalają - opowiadał Marek Kołkowski, emeryt z Warszawy.

Pani Emilia przez 41 lat była pielęgniarką, marzyła o emeryturze, choć liczyła się z tym, budżet domowy nieco się uszczupli.

- Bałam się tej emerytury ze względów finansowych, ale okazuje się, że nie jest wcale tak źle - przynajmniej na razie - stwierdziła Emilia Krzyżanowska, emerytka z Warszawy.

Niż demograficzny

Osoby, które niedługo przestaną pracować zawodowo o swoje świadczenia z ZUS-u mogą być spokojne, choć kryzys demograficzny daje o sobie znać i to co raz mocniej.

- Nie da się ukryć, że emerytów będzie w najbliższych latach przybywało. To będzie istotny element wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z naszych prognoz wynika, że wydatki będą rosły nie tylko z powodu waloryzacji, ale także z tego powodu, że będzie coraz więcej emerytów - powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik centrali ZUS.

Obecnie na tysiąc osób w wieku produkcyjnym przypada 390 emerytów, w 2060 roku będzie to już ponad ośmiuset, 20 lat później 839 emerytów - wynika z najnowszej prognozy ZUS.

- ZUS nie zbankrutuje. ZUS jest zasilany z budżetu państwa - jak mu zabraknie pieniędzy, to do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych państwo dopłaci. W związku z tym ZUS i ten kto płaci emerytury mógłby zbankrutować, gdyby zbankrutowało państwo, a na to się nie zanosi - podkreślił ekonomista Piotr Kuczyński, Dom Inwestycyjny Xelion.

Przy takim tempie starzenia się naszego społeczeństwa i szorujących po dnie statystykach urodzeń, system emerytalny będzie wystawiony już niedługo na największą w swojej historii próbę.

- W tej chwili mniej więcej 2,5 osoby pracuje na jednego emeryta. Za te kilkadziesiąt lat będzie to 1,25, czyli połowa tego i to będzie problem. Państwo będzie miało problem, bo będzie musiało więcej dopłacać. Jeżeli mamy przechodzić na emeryturę w bardzo niskim wieku, to mamy taki efekt - stwierdził Kuczyński.

Do pracy emerytów zachęca też ZUS. - Osoba, która osiągnie wiek emerytalny i pozostanie w miejscu pracy na jeden rok może zyskać nawet 15 procent do emerytury - wskazał Żebrowski.

Ekonomiści dla dzisiejszych 30-latków nie mają dobrych wiadomości.

- Myślę, że 30-latkowie nie powinni liczyć, że się utrzymają w przyszłości z emerytur, bo to już wiemy od dawna - od 20 lat liczba osób w wieku produkcyjnym drastycznie maleje w stosunku do liczby osób, które pobierają świadczenia - wyjaśniła dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

- W związku z tym trzeba próbować jakoś się zabezpieczać - samemu. Zatem musimy starać się nawet niewielkie kwoty, ale jak najdłużej i jak najwcześniej zaczynając, gdzieś lokować. Gdzie - to jest odrębny temat, ale (trzeba) mieć ten dodatkowy element zabezpieczenia - zaznaczył ekonomista Marek Zuber.

Dziura w FUS stale się powiększa, ale jak szacują eksperci prawdziwy kryzys czeka Polskę mniej więcej koło 2040 roku.

- Gdy pokolenie wyżu z początku lat 80. będzie przechodzić na emeryturę, to będziemy w czołówce krajów, które starzeją się najszybciej w Europie, a może nawet na świecie - powiedział prof. Paweł Strzelecki, Instytut Statystyki i Demografii, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Dlatego nie wyjścia - o jesieni życia trzeba myśleć, kiedy jest się młodym.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Warszawska giełda w poniedziałek notuje spadki. WIG20 traci ponad 1 procent. Jak oceniają analitycy, zachowanie giełdy spowodowane jest między innymi wynikiem pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Źródło:
PAP

W poniedziałek złoty lekko osłabił się w reakcji na wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. W kolejnych dniach możliwa jest dalsza deprecjacja - wskazują w porannych raportach ekonomiści.

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP