"Prawie trzy miliardy złotych zostały wydane. Żadnych efektów nie widać"

Źródło:
tvn24.pl
Marchewka: z tych pieniędzy dofinansowaliście parafie, robiliście pikniki
Marchewka: z tych pieniędzy dofinansowaliście parafie, robiliście piknikiTVN24
wideo 2/7
Marchewka: z tych pieniędzy dofinansowaliście parafie, robiliście piknikiTVN24

Prawie trzy miliardy złotych zostały wydane. Niestety nie widać żadnych efektów. Dofinansowaliście parafie, robiliście pikniki - mówił w "Tak jest" w TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, komentując działania poprzedniego rządu w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według Marcina Horały, byłego pełnomocnika rządu do spraw CPK, propozycja ogłoszona w środę przez premiera Donalda Tuska nie jest spójna "ze sobą i z rzeczywistością".

Premier Donald Tusk i członkowie jego rządu przedstawili w środę koncepcję budowy lotniska i linii kolejowych w ramach projektu nowego centralnego lotniska. Premier zapewnił, że lotnisko w Baranowie powstanie - ma obsługiwać 34 mln pasażerów rocznie i ma być gotowe w 2032 r. Lotnisko Chopina ma zostać zmodernizowane i ma pełnić funkcję "komunikacji przyszłości". Zmianie ma ulec koncepcja rozwoju linii kolejowych.

Czytaj więcej: CPK po nowemu. Tusk wyjaśnia >>>

Horała o nowym planie na CPK

- To w ogóle nie jest spójne ze sobą i nie jest spójne z rzeczywistością - ocenił w "Tak jest" w TVN24 Marcin Horała, były pełnomocnik rządu do spraw CPK. - Mam wrażenie, że to jest zapis takiej trochę burzy mózgów. Na zasadzie: słuchajcie, no nie możemy powiedzieć, że PiS to dobrze zaplanował. Miały być audyty, nie ma audytów, osiem przetargów unieważnionych. Jakie tu są pomysły, co tu można zmienić? No na przykład tu podwyższymy prędkość na Y do 300 kilometrów na godzinę - stwierdził Horała.

- W naszych planach najszybsze pociągi, nie wszystkie, ale niektóre, miały się zatrzymać również w miastach średnich, takich jak Kalisz, Sieradz, Brzeziny. Teraz to rozwiązanie (proponowane przez obecny rząd - red.) powoduje, że dla największych metropolii Poznania, Wrocławia będzie 10 minut szybciej, ale z tych połączeń premium wycięte są wszystkie miasta średnie - mówił polityk PiS.

Dodał, że "kilkadziesiąt miast w Polsce, przede wszystkim miast średnich, traci szansę na połączenia te najwyższej jakości, szybkie, częste. Miasta takie jak Płock, Włocławek, Ostrołęka, Łomża, Jastrzębie-Zdrój".

- Ostatnia reperkusja jest taka, że będzie dużo mniejsza szansa, że polskie firmy produkujące tabor kolejowy będą w stanie dostarczyć pociągi, bo on ma inne wymogi techniczne, których obecnie polskie firmy nie realizują. Więc raczej prawdopodobnie kupimy zagraniczny tabor. Nawet chyba jestem w stanie się domyślić, z której firmy. No i to jest tylko jeden z tych elementów, o których mówimy. A gdzie połączenia transgraniczne? A gdzie siedź terminali intermodalnych? - pytał Horała.

Wiceminister: to jest jeden z kroków w nowoczesność

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka stwierdził, że "80 miliardów złotych ze 130 zaplanowanych na ten wielki projekt komunikacyjny będzie właśnie przeznaczony na rozwój sieci kolejowej".

- Dla największych aglomeracji planujemy przyspieszyć połączenie (z Warszawą - red.) do 100 minut. Ale to nie jest tylko i wyłącznie do tych największych miast, bo chociażby do Szczecina, w którym ja mieszkam, podróż skróci się jeszcze pod koniec tego roku do poniżej 4,5 godziny. No przecież to są inwestycje, które będą realizowane właśnie w ramach tego wielkiego planu poprawy systemu komunikacyjnego - odparł Marchewka.

- I to jest właśnie jeden z tych kroków w nowoczesność. I Y (szybka kolej z z Warszawy do Łodzi i dalej w stronę Poznania i Wrocławia - red.) jest jednym z elementów, ale modernizacja i rozbudowa dotychczasowej sieci też jest kluczowym elementem tego - zaznaczył wiceminister.

Marchewka: z tych pieniędzy dofinansowaliście parafie, robiliście pikniki
Marchewka: z tych pieniędzy dofinansowaliście parafie, robiliście piknikiTVN24

Marchewka: wydano trzy miliardy i nic

- Cały proces, który był zapoczątkowany, będzie w sposób racjonalny kontynuowany. Tylko, że do tej pory, mówiąc wprost, nie wydarzyły się żadne przełomowe sytuacje, które pozwalałyby powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem. Bo wszystkie główne części, chociażby projektowania terminalu, czy chociażby wydania decyzji lokalizacyjnej, to wszystko jest wiele miesięcy opóźnione - stwierdził Marchewka.

Dodał też: - Prawie trzy miliardy złotych zostały do tej pory wydane. Niestety nie widać żadnych efektów i dlatego premier Tusk bardzo dosadnie o tym mówił. No przecież z tych pieniędzy dofinansowaliście parafie, robiliście pikniki i pan też się na nich bardzo często promował. Wykorzystywaliście te kwestie w czasie kampanii wyborczej.

- My będziemy oglądać racjonalnie na te inwestycje patrzeć, z bardzo dużą ostrożnością, po to, aby zrealizować inwestycje, które będą służyć Polakom - podkreślił wiceminister infrastruktury. Dodał, że "tu nie chodziło o to, czy budować, tylko jak budować".

- Racjonalizacja tego projektu pozwoliła na za oszczędzenie już 20 miliardów złotych. Dzisiaj zostało ogłoszone, że ten projekt będzie kosztował 131 miliardów złotych, a nie 150 miliardów, jak planowaliście, i będzie bardziej efektywny i lepiej służył Polakom - stwierdził Marchewka.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przedstawiciele biur podróży zapewniają, że nie ma masowych rezygnacji z wypoczynku w popularnych destynacjach, takich jak Egipt czy Turcja, z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przyznają jednak, że zapytań o kwestie bezpieczeństwa czy trasy lotu jest coraz więcej.

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Źródło:
TVN24+

Europa obawia się zależności od amerykańskich usług w chmurze, które decyzją władz w USA mogłyby zostać ograniczone - pisze Politico. Eksperci proponują stworzenie własnej infrastruktury cyfrowej, co może jednak zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem.

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem kandydatowi na dane stanowisko informację o proponowanej pensji - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy w sprawie jawności płac. Ustawa w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Źródło:
PAP

Renta wdowia to nowe świadczenie, którego wypłata rusza od 1 lipca 2025 roku. Do tej pory złożono 1 milion 64 tysiące 414 wniosków o jego przyznanie. - Czekamy cały czas na kolejne - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotychczas opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 milionów dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 5 miliardów złotych.

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z zalewem wniosków o "złote wizy" - powiedziała nowozelandzka minister do spraw imigracji Erica Stanford. Kraj ten w kwietniu poluzował przepisy i wprowadził nowy rodzaj wizy dla inwestorów, mając nadzieję, że przyciągnie to bogatsze osoby i pobudzi gospodarkę.

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 8670,51 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym wzrosło ono o 8,4 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Przedłużające się problemy z tranzytem przez cieśninę Ormuz mogą wywindować ceny ropy nawet do 110 dolarów za baryłkę - prognozują analitycy Goldman Sachs. Z kolei ograniczenie dostaw ropy z Iranu o 1,75 miliona baryłek dziennie może sprawić, że cena ropy Brent osiągnie poziom 90 dolarów.

Ceny ropy mogą wystrzelić. Dwa scenariusze

Ceny ropy mogą wystrzelić. Dwa scenariusze

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Źródło:
PAP

Frederick Smith, założyciel Federal Express (FedEx), zmarł w sobotę w wieku 80 lat - poinformowała spółka. FedEx to jedna z największych firm kurierskich na świecie.

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Źródło:
BBC

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Nawet 15 tysięcy dolarów oferują amerykańskie miasta w ramach zachęty dla osób, które zdecydują się na przeprowadzkę. Głównym celem większości tych programów jest przyciągnięcie utalentowanych osób, które przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności.

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP