Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku pomarańczowego w Polsce są na poziomach najwyższych od przynajmniej 15 lat. Według danych branżowego serwisu DlaHandlu, który porównuje ceny różnych produktów z dwudziestu sieci handlowych, w ciągu ostatniego roku sok podrożał o 30 proc. Średnia cena w kwietniu za litrowy karton soku jednego z popularnych producentów wynosiła 6,37 zł, podczas gdy rok wcześniej było to 4,93 zł. W niektórych sklepach za ten produkt trzeba zapłacić ponad 7 zł.

Dlaczego sok pomarańczowy drożeje?

- Ceny soku pomarańczowego uzależnione są od sytuacji w dwóch krajach, Brazylii i Stanach Zjednoczonych - wyjaśnia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska. To one rozdają karty na rynku hurtowym.

- A w 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które te dwa państwa dotknęły. To, z czym mierzymy się obecnie, to ich pokłosie – dodaje.

Jak zauważa Jakub Jakubczak, Brazylia w minionym roku borykała się z suszami, które mocno wpłynęły na stan plantacji pomarańczy. Z kolei Stany Zjednoczone, w których pomarańcze uprawiane są głównie na Florydzie, nawiedziły potężne huragany. Te zdziesiątkowały sady pomarańczowe. - W wyniku huraganów na Florydzie w sezonie 2023/2024 z użytku wyłączono blisko 60 procent sadów – tłumaczy.

Ponadto oba kraje mierzą są z poważnymi chorobami tego drzewa owocowego. - Najbardziej problematyczne jest zielenienie, które zupełnie niszczy owoce. Nie ma jeszcze preparatu, który mógłby zapobiec tej chorobie. A problem jest ogromny, gdyż sad nią objęty jest cały do wykarczowania – zaznacza ekspert Banku BNP Paribas.

Ceny soku pomaranczowego

Ocieplenie klimatu i spekulacje na rynku

Kolejnym czynnikiem, który również ma znaczący wpływ na rynek soku pomarańczowego, jest ocieplenie klimatu.

- Wysoka temperatura i deszcze doprowadzają do tego, że pomarańcze nie dorastają do maksymalnego rozmiaru, w związku z czym można wytworzyć z nich mniej soku. Ponadto część owoców zasycha na drzewach – wylicza analityk.

- Ostatnim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest spekulatywność tego rynku. Mówimy tu bowiem o rynku globalnym, na którym handel odbywa się zarówno na rynku spotowym (dostawy natychmiastowe), jak i na rynku kontraktów terminowych – zauważa Jakub Jakubczak. Wzrosty cen w tym drugim przypadku wynikają z popytu inwestorów finansowych, których fizyczna dostawa nie interesuje.

Jak zauważa Jakubczak, obecnie cena za tonę koncentratu na kontraktach terminowych sięga 8 tys. dolarów, z kolei średnia cena benchmarkowa, czyli średnia ze spotu, terminowych i kontraktów B2B, osiągnęła poziom 5,8 tys. za tonę. Tymczasem jeszcze w drugim i trzecim kwartale 2023 roku cena, do której dochodził koncentrat na rynku kontraktów terminowych, sięgała 4 tys. dolarów za tonę.  

Co dalej z cenami soku pomarańczowego?

Czy musimy się przygotować na to, że marsz w górę cen soku pomarańczowego jeszcze się nie zakończył? - Z informacji, które do nas docierają, wynika, że brazylijscy producenci obecnie niechętnie sprzedają koncentrat soku pomarańczowego. Wszystko wskazuje na to, że chcą w ten sposób dodatkowo podkręcić ceny. Bo popyt, mimo wysokich stawek, wciąż jest na wysokim poziomie – dodaje ekspert.

Tym samym, tłumaczy Jakubczyk, nic nie wskazuje na to, że ceny spadną.

- Warto pamiętać, że rynek żywności w ostatnich latach jest bardzo rozchwiany. Dotyczy to nie tylko soku pomarańczowego, ale również innych produktów żywnościowych, na przykład cukru i kakao. Dynamika zmian jest bardzo duża i trudna do przewidzenia – podkreśla Jakub Jakubczak.

Jak wskazuje, nowe prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczące produkcji pomarańczy w sezonie 2024/2025, które pojawią się we wrześniu, pokażą nam, co dalej wydarzy się na rynku soku pomarańczowego.

Czytaj także: Cena ostro w górę, fatalna wiadomość dla klientów. "Najgorsze wciąż przed nami" >>>

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP