Zarząd ZE PAK (dawniej Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin) poinformował w piątek, że nowe rządowe regulacje "nie pozwolą spółce uzyskiwać przychodów ze sprzedaży wyprodukowanej energii, pokrywających w całości koszty wytwarzania tej energii". Spółka przeprowadziła wstępną analizę rozporządzenia Rady Ministrów przygotowanego do ustawy o mrożeniu cen energii w 2023 roku. Akcje spółki po godzinie 12 taniały o blisko 7 procent.
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada br. w sprawie sposobu obliczania limitu ceny, które odnosi się do ustawy o mrożeniu cen energii w 2023 roku. Rozporządzenie określa sposób obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie wytwarzania energii elektrycznej. Przepisy dotyczą podmiotów, które będą musiały przekazywać odpis na rachunek Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
ZE PAK ocenia, że nowe regulacje wynikające z rządowego rozporządzenia "nie pozwolą spółce uzyskiwać przychodów ze sprzedaży wyprodukowanej energii, pokrywających w całości koszty wytwarzania tej energii" - czytamy w komunikacie zarządu.
W skład Grupy Kapitałowej ZE PAK wchodzą Elektrownia Pątnów-Konin oraz Elektrownia Pątnów II. Elektrownia Adamów, która również należała do grupy, na początku stycznia 2018 roku została zamknięta.
ZE PAK o rządowym rozporządzeniu
Spółka prowadziła analizy regulacji zawartych w rozporządzeniu i skutków wejścia w życie rozporządzenia od dnia jego opublikowania, "w szczególności, w odniesieniu do kosztów ponoszonych przez spółkę oraz wpływu limitów maksymalnych cen sprzedaży energii ustanowionych w rozporządzeniu na rentowność działalności wytwórczej spółki w 2023 roku".
Zarząd podkreślił, że w związku z tym, iż "informacja ta może mieć istotne znaczenie dla inwestorów, spółka zdecydowała się niezwłocznie podać wyniki wstępnej analizy w formie raportu bieżącego".
Spółka wskazała, że zgodnie z jednym z punktów rozporządzenia koszt zużytego paliwa, z uwzględnieniem kosztu transportu i składowania, który może zostać wykorzystany do wyliczenia limitu ceny sprzedaży energii przez spółkę został ograniczony do poziomu 7,8 zł/GJ.
"Jednostkowy koszt zakupu węgla brunatnego przez spółkę wyrażony w zł/GJ, zarówno w roku 2021 jak i 2022 przewyższał poziom ustalony w rozporządzeniu. Spółka zakłada, że w związku z zamykaniem kolejnych eksploatowanych odkrywek, a co za tym idzie niższym prognozowanym wolumenem dostaw węgla, jednostkowy koszt zakupu węgla brunatnego w 2023 roku wzrośnie w porównaniu do poziomu wynikającego z planowanego wykonania kosztów roku 2022" - podał zarząd ZE PAK.
Spółka poinformowała, że prowadzi prace związane z przygotowaniem budżetu na 2023 rok, a dokładniejsze oszacowanie wpływu rozporządzenia na rentowność działalności wytwórczej i na sytuację finansową spółki nastąpi do końca roku.
Akcje ZE PAK, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, po godzinie 12 taniały o blisko 7 proc.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: zepak.com.pl