Wysokie ceny energii. Donald Tusk o propozycji "dość oczywistej i prostej"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Donald Tusk o propozycji dotyczącej cen energii
Donald Tusk o propozycji dotyczącej cen energiiTVN24
wideo 2/7
TVN24Donald Tusk o propozycji dotyczącej cen energii

Najważniejsze, żeby premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin wreszcie przestali się kłócić i żeby ustalili jedną, wspólną linię, jeżeli chodzi o ceny energii - mówił w poniedziałek Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. W jego ocenie w obecnej sytuacji należałoby ustalić maksymalną cenę gazu i prądu na niskim poziomie, "na te najgorsze kilkanaście miesięcy". Zdaniem Szymona Hołowni, lidera Ruchu Polska 2050, trzeba wprowadzić regulowane taryfy na prąd dla małych i średnich przedsiębiorców, dla organizacji pożytku publicznego i dla samorządów.

Donald Tusk w poniedziałek w Senacie był pytany o zapowiadany przez rządzących podatek od nadmiarowych zysków i pojawiające się informacje o sporze o energetykę między premierem Mateuszem Morawieckim a wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

- Lepiej, żebym głośno nie mówił, co myślę o dokonaniach premiera (Jacka) Sasina i premiera (Mateusza) Morawieckiego. Na pewno z punktu widzenia rodzin byłoby dobrze, aby oni jak najszybciej przestali się kłócić i ustawili jedną linię, jeżeli chodzi o ceny energii - komentował lider Platformy Obywatelskiej.

Czytaj także: Połowę zysków pochłonie nowy podatek. Wiceminister o tym, kto go zapłaci

Donald Tusk o swojej propozycji

Były premier przypomniał, że w sobotę ogłosił swoją propozycję dotyczącą ochrony przed gwałtownymi podwyżkami cen energii.

- W sobotę ogłosiłem propozycję - dla mnie dość oczywistą, prostą - ona nie wymaga skomplikowanych procedur, o jakich pan Sasin mówi, bo tak naprawdę można byłoby, podobnie jak w kilku krajach europejskich to już się dzieje, ustalić maksymalną cenę na niskim poziomie, na te najgorsze kilkanaście miesięcy, jeżeli chodzi o cenę gazu i prądu - powiedział Tusk.

- Są wyliczenia, tu nie ma żadnych zagrożeń, biorąc pod uwagę, gigantyczne zyski, jakie spółki Skarbu Państwa w obszarze energetyki osiągają w ostatnim czasie. Tutaj nie ma jakichś ryzyk finansowych, ani dla tych spółek, ani dla państwa - zapewniał w rozmowie z dziennikarzami.

- Gdybyśmy założyli ten górny pułap: maksimum 600 złotych za megawatogodzinę dla firm i 45 groszy za MWh dla konsumenta indywidualnego. (...) Każdy, kto już dzisiaj cierpi z powodu tych rachunków, wie, jakie to dałoby poczucie bezpieczeństwa i to jest naprawdę możliwe, można to zrobić od ręki - dodał lider PO.

Apel Polski 2050 o wprowadzenie regulowanych taryf na prąd

Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050, na poniedziałkowej konferencji prasowej przyznał, że choć pomysł wprowadzenia nowego podatku to krok w dobrym kierunku, to jest spóźniony. Przypominał, że jego ruch już w sierpniu br. proponował opodatkowanie nadzwyczajnych zysków spółek energetycznych i paliwowych. - Ta solidarnościowa danina (...) powinna dzisiaj wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy; amortyzować sytuację, z którą dzisiaj się spotykają - dodał Hołownia.

Lider Polski 2050 wskazywał, że według szacunków ekspertów, nadmiarowe zyski spółek energetycznych i paliwowych sięgają nawet 7000 proc. - Mamy już prawie październik i obudził się w tej sprawie polski rząd - ocenił.

Zdaniem Hołowni konieczne są jednak jeszcze inne działania, które zamortyzują przedsiębiorstwom i samorządom wzrosty cen energii. - Trzeba wprowadzić regulowane taryfy na prąd dla małych i średnich przedsiębiorców, dla organizacji pożytku publicznego i dla samorządów - zaapelował Hołownia do rządu i Urzędu Regulacji Energetyki. W jego ocenie to rozwiązanie pozwoliłoby ocalić wiele samorządów przed bankructwem i przerzucaniem kosztów na obywateli, a firmy przed zwolnieniami.

Z kolei posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska mówiła o konieczności wprowadzenia programu oszczędzania energii na wzór państw Europy Zachodniej, gdzie - m.in. wyłącza się reklamy świetlne, czy nie oświetla się budynków użyteczności publicznej i zabytków. - Lepsze to niż zimno w polskich domach - mówiła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy mają dać państwom członkowskim między innymi podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają się też przyczynić do zwiększenia inwestycji w wodór.

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji. "Historyczne porozumienie"

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji. "Historyczne porozumienie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Paliwa na stacjach paliw powinny dalej tanieć. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków. Jednocześnie eksperci z E-petrol zwrócili uwagę, że tankowanie mogłoby być jeszcze tańsze, "ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne". Marże detaliczne informują nas, ile stacje zarabiają na litrze sprzedanego paliwa.

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

10 grudnia 2023 roku wypada przedostatnia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. To efekt nowych przepisów.

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sebastian Skuza, dotychczasowy wiceminister finansów, został powołany na stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki na wniosek przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego - poinformowano w komunikacie.

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Transfer z ministerstwa do KNF. Jest decyzja premiera Morawieckiego

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Pocztowy oraz Nest Bank - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą się przygotować na utrudnienia w dostępie do niektórych usług.

Weekendowe utrudnienia w kilku bankach

Weekendowe utrudnienia w kilku bankach

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes