Nowy obowiązek kilku milionów Polaków. Pośpiech może się opłacać

Źródło:
TVN24
Nadzór budowlany zbiera dane o ogrzewaniu
Nadzór budowlany zbiera dane o ogrzewaniuTVN24
wideo 2/3
Nadzór budowlany zbiera dane o ogrzewaniuTVN24

Był spis powszechny, teraz jest spis pieców - trzeba podać, kto i czym ogrzewa dom. W większości przypadków termin składania deklaracji mija 30 czerwca. Jeśli ktoś nie zdąży, może zapłacić karę. Łukasz Wieczorek sprawdzał, po co nadzór budowlany zbiera dane o ogrzewaniu, a także, jak i gdzie takie deklaracje należy złożyć. Materiał programu "Polska i Świat".

Wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków to nowy obowiązek kilku milionów Polaków. Kto ma dom, musi wysyłać do urzędu informację, czym go ogrzewa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - nowy obowiązek

- Deklarację muszą złożyć właściciele, bądź zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których zainstalowane jest źródło ciepła lub spalania paliw – powiedziała p. o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska.

W przypadku domów zrobić to musi właściciel, a w przypadku bloków, czy kamieniec zazwyczaj zarządca.

- Jeżeli w takim budynku wielolokalowym czy kamienicy posiadamy indywidualne źródło ciepła, to wtedy oprócz zarządcy, który deklaruje, informuje o wspólnym źródle ciepła, musimy dodatkowo złożyć deklaracje o naszym indywidualnym – tłumaczyła Cabańska.

Urzędnicy dowiedzą się, kto i czym ogrzewa dom

Jak to zrobić? Można wypełnić deklaracje w sieci, tu potrzebny jest profil zaufany lub wypełnić wersję papierową, dostępną w urzędzie miasta czy gminy.

Jeżeli piec ruszył przed 1 lipca 2021, deklaracje należy złożyć do 30 czerwca 2022. Jest też drugi termin dla tych nowszych urządzeń - w tym przypadku na złożenie deklaracji jest 14 dni od uruchomienia. Po zebraniu danych powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

- Zapytamy jakąś gminę, ile mają kopciuchów, z jakim problemem mają do czynienia – oni nie mają pojęcia. W związku z tym ta ewidencja, do której gminy będą miały dostęp, pozwoli im zewidencjonować problem – powiedział Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Najprościej mówiąc, urzędnicy dowiedzą się, kto i czym ogrzewa dom. - Ewidencja przede wszystkim ma pomóc we wsparciu i planowaniu polityk walki z niską emisją – wyjaśniała Dorota Cabańska. Gdy urzędnicy wprowadzą zakaz używania kopciuchów, będą też wiedzieć, kto łamie prawo.

Ranking gmin

Inspektorzy tworzą obecnie nawet ranking gmin, które złożyły najmniej i najwięcej deklaracji. Najgorzej wypada Łaskarzew.

- Pracownicy mają świadomość, że działamy najgorzej w Polsce. Wynika to z problemów technicznych, prostych, prozaicznych, bo deklaracje mieszkańców płynęły do urzędu miasta – powiedziała burmistrz miasta Łaskarzew Anna Laskowska.

Ranking ma zdopingować gminy do przyspieszenia zbierania danych. Na Mazowszu rok temu mieszkańcy już przekazywali dane o piecach – wtedy już spis robił Urząd Marszałkowski. Dziś wielu dziwi się, że znów musi przekazywać te same dane.

- W 2020 roku robiliśmy spis taki dla województwa – zostały spisane piecie po raz pierwszy. Mieszkańcy uważają, że to powinno być zrobione. Natomiast teraz na bieżąco spisujemy kolejny raz piece – mówił wójt gminy Łaskarzew Marian Janisiewicz.

Wniosek o wpis do CEEB - pośpiech może się opłacać

Na złożenie większości deklaracji jest pięć miesięcy, ale pośpiech może się opłacać. - W przypadku, kiedy ubiegamy się o dodatek osłonowy, to warunkiem, aby go uzyskać (w wyższej kwocie - red.), jest złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – mówiła w rozmowie z TVN24 Cabańska.

Za brak deklaracji do CEEB na czas grozi grzywna do 500 złotych. Inspektorat liczy, że nie trzeba będzie nikogo karać i mieszkańcy się spiszą.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Sztork / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Część klientów sieci sklepów Biedronka jest uprawniona do otrzymania vouchera o wartości 150 zł na cały asortyment w ramach jednorazowych zakupów - wynika z komunikatu udostępnionego na stronie sklepu. To skutek decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w związku z akcją promocyjną sklepu, która "naruszała zbiorowe interesy konsumentów".

Biedronka zwraca klientom pieniądze. Konsekwencje nieudanej promocji

Biedronka zwraca klientom pieniądze. Konsekwencje nieudanej promocji

Źródło:
tvn24.pl

Liczba wolnych miejsc pracy na koniec drugiego kwartału tego roku wynosiła 110,8 tysiąca - wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to mniej o 2,1 procenta w porównaniu z poprzednim rokiem. Najwięcej wolnych wakatów jest w budownictwie. GUS policzył także, ilu cudzoziemców pracuje Polsce.

Jest praca. Jedna branża przoduje w liczbie wakatów

Jest praca. Jedna branża przoduje w liczbie wakatów

Źródło:
PAP

Tylko w sierpniu 2024 roku zespół zgłosił do zablokowania 3215 niebezpiecznych domen - podał w komunikacie CSIRT KNF. Podkreślił, że "cyberprzestępcy nie ustępują w tworzeniu nowych stron phishingowych".

3215 niebezpiecznych domen. "Wyłudzane były środki"

3215 niebezpiecznych domen. "Wyłudzane były środki"

Źródło:
tvn24.pl

Telefony, smsy, wiadomości z pracy w czasie wolnym, w tym na urlopie. - Rozwój technologiczny i upowszechnienie pracy zdalnej sprawiły, że nierzadko zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym - komentuje mecenas Monika Wieczorek. Skutki? Stres, problemy zdrowotne i rodzinne. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie tak zwanego prawa do odłączenia się, które obowiązuje już w kilku krajach. Czy możemy liczyć na nie także w Polsce?

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk jest na najlepszej drodze, by zostać pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku - wynika z raportu grupy zajmującej się śledzeniem bogactwa Informa Connect Academy, na który powołuje się brytyjski dziennik "Guardian".

Media: Elon Musk na drodze do bycia pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku

Media: Elon Musk na drodze do bycia pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku

Źródło:
"Guardian"

Projekt ustawy wdrażającej Akt o sztucznej inteligencji (AI) ma powstać do końca 2024 roku - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że AI ma pomóc w cyfrowej transformacji polskiej gospodarki.

Wicepremier zapowiada projekt dotyczący sztucznej inteligencji. "Będziemy jednym z liderów"

Wicepremier zapowiada projekt dotyczący sztucznej inteligencji. "Będziemy jednym z liderów"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska powinna już w przyszłym roku dokonać przeglądu przepisów, które zakazują sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku - stwierdził włoski minister przemysłu Adolfo Urso, którego cytuje Reuters.

Zakaz aut spalinowych. Apel do Brukseli

Zakaz aut spalinowych. Apel do Brukseli

Źródło:
PAP

Polacy pokochali zakupy w sieci, niestety zdają sobie z tego sprawę oszuści, mniejsi i więksi. Niektórzy będą próbowali nas okraść, inni zaś wcisnąć nam tandetę pod przykrywką dobrej jakości towaru. Przeciwko nim nie jesteśmy bezbronni, a pierwsze co możemy zrobić, to zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Korzystają miliony Polaków. Na te szczegóły trzeba zwrócić uwagę

Korzystają miliony Polaków. Na te szczegóły trzeba zwrócić uwagę

Źródło:
tvn24.pl

Były prezydent USA i kandydat republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich Donald Trump zapowiedział podczas wiecu w stanie Wisconsin, że w przypadku wygrania wyborów nałoży 100 procentowe cła na towary z państw, które zrezygnują z handlu w dolarach - przekazała agencja Bloomberga.

"Jeśli zrezygnujesz z dolara, nie będziesz robić interesów z USA"

"Jeśli zrezygnujesz z dolara, nie będziesz robić interesów z USA"

Źródło:
PAP

Związki zawodowe z Grupy Azoty Puławy proszą premiera Donalda Tuska o "natychmiastową interwencję" z powodu złej sytuacji w spółce - wynika z pisma związkowców do szefa rządu. Związki zgłosiły też zastrzeżenie do wypowiedzenia przez zarząd firmy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).

Apel do premiera o "natychmiastową interwencję"

Apel do premiera o "natychmiastową interwencję"

Źródło:
PAP

Rosyjskie banki praktycznie opróżniły swoje rezerwy juana. Głównie dlatego, że chińskie instytucje finansowe obawiają się dokonywania płatności na rzecz Moskwy w obawie przed amerykańskimi sankcjami.

Rosyjskim bankom kończą się juany

Rosyjskim bankom kończą się juany

Źródło:
Reuters

To przecież może doprowadzić do tragedii. Zbulwersował mnie styl podejścia spółki Skarbu Państwa do sprawy - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl pan Krzysztof, który otrzymał w sumie 40 dodatkowych faktur do zapłaty za prąd za ubiegłe lata. Podobne historie opowiedzieli nam między innymi przedstawiciel jednej z OSP oraz kurator osób ubezwłasnowolnionych. - Zabrakło otwartej i przejrzystej komunikacji - przyznaje biuro prasowe Energi.

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

"Nagle bang, taka kwota do zapłaty. Myślałem, że dostanę zawału"

Źródło:
tvn24.pl

Selena Gomez, znana szeroko jako aktorka i piosenkarka, ale także przedsiębiorczyni i inwestorka, dołączyła do grona miliarderów. Bloomberg oszacował wartość jej majątku na 1,3 miliarda dolarów. Jak się okazuje, w większości to zasługa jej linii kosmetyków do makijażu.

Znana aktorka i piosenkarka została miliarderką

Znana aktorka i piosenkarka została miliarderką

Źródło:
CNN

Kobieta z Jaworzna, która chciała inwestować w kryptowaluty, straciła 700 tysięcy złotych - poinformowała w niedzielę śląska policja. Skuszona reklamą w internecie i namową fałszywego analityka, zainstalowała aplikację, która dała oszustom dostęp do jej konta bankowego.

Kobieta straciła małą fortunę, skuszona większą

Kobieta straciła małą fortunę, skuszona większą

Źródło:
PAP

W projekcie ustawy budżetowej na 2025 rok nie uwzględniono skutków zmian w podatku od zysków kapitałowych, tak zwanego podatku Belki - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Finansów. Wcześniej minister finansów Andrzej Domański zapowiadał, że podatek ten będzie obniżony od 1 stycznia 2025 roku.

Co z rewolucją w podatku. Ministerstwo odpowiada

Co z rewolucją w podatku. Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu rządu zaplanowanym na 10 września Rada Ministrów ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o tak zwaną drugą waloryzację rent i emerytur.

Podwyżki po raz drugi. Rząd zajmie się projektem

Podwyżki po raz drugi. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski oddział PwC, globalnej firmy świadczącej usługi audytorskie i doradcze, zaostrza swoje podejście do pracy zdalnej. Pracownikom przekazano, że firma będzie sprawdzała faktyczne miejsce ich pracy, by zweryfikować, czy przynajmniej trzy dni w tygodniu pracują w biurze lub są u klientów.

Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Firma będzie śledzić pracowników zdalnych. "Nowa polityka"

Źródło:
The Guardian

Osiem lat pracy zajęło stworzenie na zamówienie Sony gry Concord, w której firma pokładała duże nadzieje. Ta gra miała swoją premierę 23 sierpnia, ale po niespełna dwóch tygodniach firma postanowiła wycofać ją ze sprzedaży. Każdy, kto ją kupił, otrzyma zwrot pieniędzy.

Wpadka giganta. "Pieniądze zostaną zwrócone"

Wpadka giganta. "Pieniądze zostaną zwrócone"

Źródło:
BBC

Lewica złoży projekt ustawy mający na celu wykorzystanie dwóch milionów pustostanów - mówił w sobotę lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Zapowiedział, że jego ugrupowanie postara się także, by zrealizowano wszystkie wnioski o budowę mieszkań na tani wynajem złożone przez samorządy w latach 2023- 2024.

Będzie projekt w sprawie "dwóch milionów pustostanów"

Będzie projekt w sprawie "dwóch milionów pustostanów"

Źródło:
PAP

Hurtowe ceny jaj zaczynają piąć się w górę. Na razie to proces powolny, ale wkrótce presja na wzrosty będzie coraz większa, bo pogłowie kur jest najniższe od kilku lat – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Szykują się "bardzo wyraźne i odczuwalne" podwyżki

Szykują się "bardzo wyraźne i odczuwalne" podwyżki

Źródło:
PAP

Od 2018 roku z możliwości zgłoszenia urodzenia dziecka online skorzystało blisko 700 tysięcy rodziców, ich liczba rośnie – poinformował na swojej stronie resort cyfryzacji. Można też w ten sposób nadać imię dziecku, ale jeśli będzie niezgodne z przepisami, wybierze je Urząd Stanu Cywilnego.

W takiej sytuacji urząd wybierze imię dziecka

W takiej sytuacji urząd wybierze imię dziecka

Źródło:
PAP