Z kraju

Zamieszani w sprzedaż fikcyjnych faktur. Zatrzymania na gorącym uczynku

Z kraju

CBA zatrzymało 4 osoby za próbę wyłudzenia milionów zł z fikcyjnych faktur
CBACBA zatrzymało 4 osoby za próbę wyłudzenia milionów zł z fikcyjnych faktur

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, w tym trzy na gorącym uczynku, które miały zajmować się wyłudzaniem podatku VAT za pomocą wielomilionowych fikcyjnych faktur.

Jak podaje CBA, za faktury na kwotę 10 mln 435 tys. zł zatrzymani chcieli dostać ponad 1 mln 406 tys. zł.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski powiedział w piątek, że akcję specjalną zatrzymania czterech przedsiębiorców z terenu woj. wielkopolskiego przygotowali i przeprowadzili agenci z poznańskiej delegatury Biura.

Zabezpieczono dokumentację

- Agenci CBA przeszukali mieszkania i firmy zatrzymanych oraz biura rachunkowe, gdzie zabezpieczyli dokumentację, nośniki danych i dane elektroniczne związane z domniemaną przestępczą działalnością zatrzymanych osób - powiedział Brodowski.

Zatrzymani usiłowali też wprowadzić do obiegu fikcyjną umowę pożyczki na 12 mln zł za podobną kwotę - 1 mln 440 tys. zł. Według śledczych umowa miała umożliwić wypranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa, głównie z wyłudzeń podatku VAT. - Agenci CBA udaremnili tę operację - zaznaczył naczelnik.

Po zakończeniu wszystkich czynności zatrzymani zostaną przekazani do wielkopolskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. - Tam mają usłyszeć zarzuty - poinformował Brodowski.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości