Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2022 roku wzrosła do 5,5 procent z 5,4 procent w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To niższy wynik niż szacowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zdaniem ekonomistów "sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra".
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w styczniu 927,1 tys. wobec 895,2 tys. osób w grudniu. Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,6 proc.
Z danych Urzędu wynika, że w styczniu br. najwyższa stopa bezrobocia rejestrowanego była w województwie warmińsko-mazurskim i wynosiła 9,0 proc. Z drugiej strony znalazło się województwo wielkopolskie, gdzie stopa w minionym miesiącu wynosiła 3,2 proc.
Bezrobocie w Polsce - komentarze
Zdaniem ekonomistów mBanku "'pierwszy od roku wzrost stopy bezrobocia' to efekt sezonowy i to dodatkowo relatywnie mały". "Sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra. Nad rynkiem pracy warto pochylać się tylko w jedną stronę: zastanawiając się jaki wzrost płac wyciśnie w 2022 roku" - napisali na Twitterze.
W lutym 2021 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 6,6 proc. z 6,5 proc. w styczniu.
Ekonomiści Banku Pekao również zwracają na dobrą sytuację na rynku pracy. "Stopa bezrobocia w styczniu 'jedynie' 5,5 procent! Wstępny szacunek zakładał 5,6 procent. Wzrost bezrobocia związany z pracami sezonowymi. Rynek pracy na początku roku ma się i tak znakomicie - liczba bezrobotnych zwiększyła się o 32 tys. m/m, co jest najniższym wzrostem w styczniu od 1997 r." - zwrócili uwagę przedstawiciele Pekao.
W ocenie ekonomistów PKO BP "rynek pracy jest bardzo rozgrzany, co powinno sprzyjać utrzymaniu wysokiego, bliskiego dwucyfrowemu, wzrostu wynagrodzeń".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24