Od poniedziałku rusza Bezpieczny Kredyt 2 procent. Które banki będą go udzielać?

Źródło:
TVN24 Biznes
Bezpieczny Kredyt 2 procent. Minister rozwoju Waldemar Buda o terminie i limitach
Bezpieczny Kredyt 2 procent. Minister rozwoju Waldemar Buda o terminie i limitachTVN24
wideo 2/13
Bezpieczny Kredyt 2 procent. Minister rozwoju Waldemar Buda o terminie i limitachTVN24

Lada moment rusza program Bezpieczny Kredyt 2 procent, czyli kolejna forma programu rządowego mającego ułatwić nabycie własnego mieszkania. Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, "program jest gotowy do uruchomienia od 3 lipca". Dodał, że na razie w programie są dwa największe banki: PKO BP i Pekao SA, a pięć kolejnych finalizuje zawarcie umowy z BGK. My zapytaliśmy banki o szczegóły, kiedy planują włączenie Bezpiecznego Kredytu 2 procent do swoich ofert.

Program Bezpieczny Kredyt 2 procent przeznaczono dla osób, które nie ukończyły 45. roku życia, nie mają i nie miały mieszkania, domu i spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Jak podaje resort rozwoju i technologii (odpowiedzialny za program), w przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Wszystkie podstawowe informacje dotyczące Programu Bezpieczny Kredyt 2 procent znajdziesz w "Kredyty z dopłatą do raty. Wszystko, co trzeba wiedzieć".

- Czekamy na pozostałe banki, które chcą w tym programie uczestniczyć, pięć kolejnych banków finalizuje zawarcie umowy, a do końca roku w zasadzie wszystkie banki chcą wejść w program - powiedział minister Buda. Jednak wielu Polaków już teraz chciałoby wiedzieć, kiedy i jakie banki będą ten kredyt oferować. Zapytaliśmy i oto co odpowiedziały nam banki.

Ministerstwo milczy, kto będzie udzielał kredytów

Na wstępie przypomnijmy, że w zeszły piątek na Twitterze minister rozwoju Waldemar Buda ogłosił, że "wejście w Bezpieczny kredyt 2 proc. proceduje osiem banków mających 50 proc. udziału w rynku kredytów hipotecznych". "Odnotowujemy również zainteresowanie Grupy PBS i SGB, co daje szansę na udział w programie dużej sieci banków spółdzielczych" - dodał szef MRiT.

Kilka dni później Katarzyna Fortuna z Banku Gospodarstwa Krajowego przekazała PAP, że "12 banków, w tym banki spółdzielcze, deklaruje wprowadzenie 'bezpiecznego kredytu'". Jak podała agencja, siedem zadeklarowało gotowość do udzielania tych kredytów już od 3 lipca, a pięć chce go wprowadzić w późniejszym terminie.

Jednak minister Buda nie poinformował, które banki mają udzielać kredytu od 3 lipca. Po publikacji tego tekstu BGK, który udziela gwarancji i z którym banki mają podpisywać umowy, by udzielać kredytów w ramach programu, poinformował nas, że "na chwilę obecną dwa banki będą miały w swojej ofercie od 3 lipca bezpieczny kredyt 2 %, są to PKO Bank Polski oraz Pekao S.A.". O podpisywaniu kolejnych umów ma informować na stronie internetowej.

Które banki będą udzielać bezpiecznego kredytu?

Dlatego sami zapytaliśmy banki, czy chcą wziąć udział w programie. Poniżej przedstawiamy ich odpowiedzi.

PKO BP - bank zaprasza swoich klientów do odwiedzania oddziałów już od 21 czerwca, gdzie pracownicy mają udzielać informacji na temat tego rządowego programu. Wniosek w oddziałach można składać od 3 lipca. 

Bank Pekao SA będzie oferował program Bezpieczny kredyt od 3 lipca, zaś od 10 lipca w jego ofercie pojawi się drugi element programu, czyli konto oszczędnościowe - Konto Mieszkaniowe.

VeloBank poinformował, że od 3 lipca zaoferuje klientom Bezpieczny kredyt 2 procent w ramach rządowego Programu Pierwsze Mieszkanie.

Alior Bank - na stronie banku w czwartek, kilka dni przed startem programu, można znaleźć informacje o starcie programu i formularz kontaktowy, po którego wypełnieniu ma skontaktować się z nami doradca.

mBank - bank poinformował nas, że do programu zamierza przystąpić w trzecim kwartale tego roku.

Santander Bank poinformował nas, że "przygotowuje się do zaoferowania Bezpiecznego Kredytu 2 proc." Jednak wejdzie do oferty w późniejszym terminie. "Obecnie analizujemy wymagane zmiany, zarówno po stronie systemowej, jak i procesowej. Po zakończonych analizach i przygotowaniu wymaganych zmian poinformujemy o terminie udostępnienia ofert" - podano.

Bank BPS - "Tak, nasz bank przystąpi do programu Pierwsze Mieszkanie. Bezpieczny kredyt 2 proc. planujemy wprowadzić w połowie lipca br. Do programu będą też przystępować zrzeszone z nami banki spółdzielcze".

Rzecznik grupy Banki Spółdzielcze SGB odpowiedział nam, że "tak, Banki Spółdzielcze będą udzielały 'Bezpiecznego kredytu 2 procent', oferta będzie dostępna dla klientów w lipcu".

Bank Ochrony Środowiska poinformował nas, że zamierza "aktywnie uczestniczyć w programie 'Bezpieczny kredyt 2 procent'. Obecnie realizujemy ostatni etap prac nad implementacją tego produktu do oferty banku, aby udostępnić go naszym klientom w trzecim kwartale 2023 roku. Wdrożenie tego rozwiązania poprzedzimy odpowiednią komunikacją do naszych obecnych i potencjalnych klientów".

Bezpieczny kredyt. Te banki wciąż analizują sprawę

Z kolei bank BNP Paribas poinformował nas, że wciąż analizuje temat i nie podjęto jeszcze decyzji co do przystąpienia do programu. W podobnym tonie odpowiedziała nam przedstawicielka ING Banku Śląskiego, która napisała, że "nie podjęliśmy jeszcze decyzji, jesteśmy na etapie analizowania ustawy".

Również Bank Millennium "wciąż analizuje sprawę", a ewentualna decyzja co do udziału w programie ma zapaść w drugiej połowie roku.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Tupungato, Longfin Media, MOZCO Mateusz Szymanski, OleksSH, Robson90, Krzysztof Bubel/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Po opublikowaniu danych na temat inflacji w Stanach Zjednoczonych, złoty umacnia się wobec dolara. Amerykańska waluta kosztuje mnie niż 4 złote. Tanieją także euro oraz frank szwajcarski.

Dane z USA umocniły złotego

Dane z USA umocniły złotego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Ceny paliw samochodowych spadają kolejny tydzień z rzędu - poinformował w środę portal e-petrol. Według analityków spadek cen autogazu na rynkach hurtowych sprawił, że obecnie gaz na stacjach jest tak tani jak przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Źródło:
PAP

Do 19 milionów zgonów rocznie na świecie przyczyniają się tylko cztery gałęzie przemysłu - donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). - Te same duże podmioty komercyjne blokują regulacje, które chroniłyby społeczeństwo przed szkodliwymi produktami - uważa dr Hans Henri P. Kluge z tej organizacji. Raport jest jednocześnie wezwaniem do podjęcia działań przez władze państw.

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Źródło:
PAP

Import chińskich samochodów na teren Unii Europejskiej zostanie objęty tymczasowym cłem od 4 lipca, jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzami Chin - poinformowała Komisja Europejska. "Subsydia stwarzają zagrożenie dla unijnych producentów." - oceniła Komisja. Władze Chin sprzeciwiają się tej decyzji i wzywają KE do "właściwego" rozwiązywania sporów gospodarczych.

Bruksela nakłada cła na chińskie elektryki. Pekin sprzeciwia się "protekcjonizmowi"

Bruksela nakłada cła na chińskie elektryki. Pekin sprzeciwia się "protekcjonizmowi"

Źródło:
PAP

Elon Musk nieoczekiwanie postanowił wycofać sprawę sądową przeciwko OpenAI oraz jej szefowi Samowi Altmanowi, któremu zarzucał porzucenie pierwotnej misji na rzecz zysku - przekazało BBC. Decyzja zapadła dzień przed tym, jak sąd miał zadecydować o przyszłości tej sprawy.

Zaskakująca decyzja Muska. To koniec sporu o sztuczną inteligencję

Zaskakująca decyzja Muska. To koniec sporu o sztuczną inteligencję

Źródło:
BBC

Zarządca targowiska ponosi odpowiedzialność za to, że na jego terenie handlarze sprzedają podrobiony towary. Nie tylko sprzedawcy - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To precedens. - Sprzedaż podróbek na targowiskach odbywa się za zgodą właścicieli - komentuje mecenas Jakub Kozak.

Francuska firma kontra polski bazar. Precedensowy wyrok w sprawie handlu podróbkami

Francuska firma kontra polski bazar. Precedensowy wyrok w sprawie handlu podróbkami

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

W tym roku zapłacimy mniej niż przed rokiem za truskawki, botwinkę, kapustę, czy młodą marchew  - wynika z analizy ekspertów aplikacji PanParagon. Ta ostatnia jest tańsza o blisko 23 procent.

Nowalijki tańsze niż przed rokiem

Nowalijki tańsze niż przed rokiem

Źródło:
tvn24.pl

W polskim marzeniu o atomie mają pomóc Amerykanie, którzy zdobywali doświadczenie przez dziesiątki lat. Według nich "bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe". Reporter Maciej Zalewski odwiedził z kamerą jedyny reaktor atomowy w Polsce. Pytał ekspertów także tych zza oceanu o technologie, bezpieczeństwo, współpracę i plany. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jedyna taka Maria w Polsce kończy w tym roku 50 lat

Jedyna taka Maria w Polsce kończy w tym roku 50 lat

Źródło:
TVN24

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zaoferował Polsce produkcję rakiet GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS - podał we wtorek portal Defense News, powołując się na przedstawiciela firmy. Jak informuje sam koncern, prowadzi rozmowy w sprawie produkcji tych rakiet przez polskie zakłady Mesko.

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Media: propozycja amerykańskiego koncernu zbrojeniowego dla Polski

Źródło:
PAP

Omenaa Mensah i Rafał Brzoska w zorganizowanej akcji charytatywnej Top Charity 2024 zebrali łącznie 45 mln 917 tys. zł. Najwyżej wylicytowanym dziełem była rzeźba Torso alato, 1985 Igora Mitoraja, za którą nabywcy zapłacili 6,8 miliona złotych. Z kolei "Tydzień Metamorfozy z Ewą Chodakowską" w Mövenpick Resort Kuredhivaru Maldives uzyskał kwotę 5,1 miliona złotych.

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Rekord na Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity 2024

Źródło:
tvn24.pl

W przypadku garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym zastosowanie będzie miała stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych - wynika z informacji zamieszczonej we wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Zmiana przepisów oznacza niższy podatek w przypadku części osób, konieczne będzie jednak złożenie wcześniej w urzędzie gminy nowej informacji o posiadanych nieruchomościach.

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Ważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

Rośnie kumulacja w Lotto. We wtorek nie padła główna wygrana. W Lotto Plus również nikt z grających nie puścił zwycięskiego kuponu. W najbliższym losowaniu w Lotto będzie można wygrać 4 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 11 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 11 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z rozpoczętym właśnie okresem świadczeniowym konieczne jest złożenie nowego wniosku. - Jeśli rodzice dostarczą dokumenty po końcu czerwca, nie otrzymają wyrównania za ten miesiąc - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Ogromna liczba rodziców nie złożyła wniosku. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

Resort kultury Grecji poinformował we wtorek, że podczas budowy lotniska na Krecie odkryto wyjątkowe znalezisko z czasów kultury minojskiej. Ministerstwo podkreśliło, że obiekt o powierzchni około 1800 metrów kwadratowych musi zostać dokładnie zbadany, by określić jego znaczenie.

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Niezwykłe odkrycie w Grecji. Rząd zwołał posiedzenie

Źródło:
PAP

Zmiany w zakazie handlu w niedziele będą skutkować umocnieniem się trendu zamykania lokalnych sklepów. Apelujemy o utrzymanie obecnych regulacji - mówi prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. To kolejny głos krytykujący projekt, który trafił do Sejmu.

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Ryzyko "umocnienia się trendu zamykania lokalnych sklepów". Apel branży

Źródło:
tvn24.pl

Złoty tracił podczas wtorkowych notowań w stosunku do głównych walut. Zdaniem ekonomistów w krótkim terminie kurs euro do złotego może dojść do poziomu 4,35-4,36.

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Złoty traci moc. "Mamy nerwowy dzień"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada nadzorcza Polregio odwołała prezesa spółki Adama Pawlika. Stanowisko stracił również dotychczasowy wiceprezes Marcel Kalinowski.

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Prezes kolejowej spółki stracił stanowisko

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl