Autosan wyprodukował autobus elektryczny. "Serce jest polskie"

Z kraju

Elektryki na buspasach. Nowe oznaczenia na jezdniachTVN Turbo
wideo 2/4

Firma Autosan wyprodukowała pierwszy autobus elektryczny. Jak powiedział prezes Autosanu Eugeniusz Szymonik, pojazd będzie oferowany klientom w trzech wariantach długości 10-, 12- i 18-metrowej.

Obecnie pojazd jest w trakcie uzyskiwania homologacji.

Autosan wyprodukował autobus elektryczny

Szymonik podkreślił, że autobus został zaprojektowany w Autosanie od podstaw. - Praca nad projektem zaczęła się w styczniu br. Wszystko wykonaliśmy własnymi siłami. Pracuje u nas 34 inżynierów, którzy wykonali dobrą robotę - dodał prezes Autosanu. Pytany o trudności przy projektowaniu i wykonaniu pierwszego elektrycznego autobusu, prezes podkreślił, że najtrudniejsze było wszystko to, co wiąże się z elektryką. - Czyli mocowanie baterii, przeprowadzenie okablowania wysokiego i niskiego napięcia. Trudność sprawiały również urządzenia pomocnicze, bo w tym pojeździe jest zupełnie inna sprężarka, inna pompa wspomagania kierownicy, inna klimatyzacja i inne ogrzewanie niż w spalinowym autobusie - wyliczał.

- W związku z tym, te wszystkie elementy musieliśmy w trybie pilnym skonstruować i się udało - powiedział Szymonik.

"Serce jest polskie"

W pojeździe baterie i wszystkie urządzenia sterujące są polskie. - Czyli serce tego autobusu jest polskie. Natomiast niestety są elementy, które musimy, tak jak wszyscy producenci, kupować za granicą, w tym między innymi przednie zawieszenie czy układ kierowniczy - powiedział Szymonik. W autobusie został zamontowany silnik elektryczny kanadyjskiej firmy TM4.

Prezes Autosan zaznaczył, że pojazd jest w trakcie uzyskiwania homologacji. Proces ten powinien się zakończyć do końca listopada br. - Po uzyskaniu homologacji będziemy mogli autobus zgłaszać do przetargów - dodał. Pytany, czy autobus będzie konkurencyjny w przetargach, w których Autosan będzie startował, Szymonik odpowiedział, że firma nie chce "być konkurencyjna cenowo". - Chcemy mieć takie same marże, jak inni producenci. Chcemy być tylko o złotówkę tańsi - stwierdził.

Inne autobusy

Zdaniem prezesa Autosanu, segment autobusów elektrycznych będzie dla firmy coraz ważniejszy. Jak zaznaczył Szymonik, równolegle rozwijana będzie też linia autobusów na gaz sprężony CNG. - Jeśli w niedługim czasie rozpocznie się dystrybucja gazu płynnego, wówczas ruszymy też z produkcją autobusów na płynny gaz LNG - powiedział. Prezes sanockiej firmy zapowiedział, że w przyszłym roku Autosan wyprodukuje autobus z napędem wodorowym. Szymonik podkreślił, że ten rok firma zamknie na "zero plus, czyli bez strat". Natomiast przyszły rok dla Autosanu ma być przełomowy, planowany zysk ma wynieść, według Szymonika, kilka milionów złotych.

Rynek

Autosan jest jedną z najstarszych polskich fabryk. W 2016 roku fabrykę autobusów przejęło konsorcjum spółek PIT-RADWAR i Huta Stalowa Wola, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Firma zatrudnia ponad 370 osób.

Oprócz tego na rynku działa między innymi spółka Solaris Bus & Coach, które w 1996 roku utworzyli Solange i Krzysztof Olszewscy. To jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. We wrześniu 2018 roku Solaris Bus & Coach dołączył do międzynarodowej grupy CAF, która objęła 100 procent udziałów w spółce.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Autosan.pl